Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Policija lauzīs līgumu ar fotoradaru piegādātāju «Vitronic»

Valsts policija lauzīs sadarbības līgumu ar privāto partneri «Vitronic Baltica un partneri», kas nav spējis izpildīt līguma saistības uz Latvijas ceļiem, uzstādot vien 27 no 160 stacionārajiem fotoradariem. Uzņēmumam 20 dienu laikā ir jāsniedz savi paskaidrojumi par līguma neizpildi. Pēc šī termiņa līgums tiks lauzts, atzina VP priekšnieka vietnieks Guntars Marķitāns.

(Pievienots video.)

Marķitāns sacīja, ka šo 20 darba dienu laikā uzņēmumam ir dots laiks sniegt paskaidrojumus par līguma neizpildi, taču policijai nav pārliecība, ka līguma saistības varētu tikt izpildītas. Tas nozīmējot, ka policija lēmumu par līguma laušanu, visticamāk, nemainīs.

Ministrs: par līguma laušanu runāt ir pāragri

Tai pašā laikā iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) norāda, ka vēl ir pāragri runāt, ka līgums ar «Vitronic Baltica un partneri» tiks lauzts.

Politiķis atzīmēja, ka uzņēmumam ir dots 20 dienu termiņš, lai sniegtu savus paskaidrojumus un priekšlikumus situācijas risināšanai. Līdz šim nekādi rakstveida paskaidrojumi nav sniegti, tādēļ, pēc ministra domām, ir jāsagaida uzņēmuma sniegtā informācija. Līdz šim par minētajām problēmām bijušas tikai sarunas, uz kurām nevarot paļauties.

Kad būs saņemti rakstveida paskaidrojumi, tos juridiski varēs izvērtēt un saprast, ko darīt tālāk. Kozlovskis atzina, ka nav šaubu, ka tuvāko nedēļu laikā uzņēmums līguma saistības nevar izpildīt, bet esot jāsaprot, vai tas vispār ir spējīgs tās jebkad izpildīt. Ministrs uzskata, ka patlaban vēl nevajadzētu krist pesimismā, bet vajadzētu sagaidīt uzņēmuma skaidrojumus, no kuriem tad arī varētu saprast, vai iespējams runāt vēl par kādiem termiņa pagarinājumiem, vai arī jādomā par fotoradaru atpirkšanu.

Ministrs uzsvēra - ja līgums patiešām tiks lauzts, jautājums par tālāko rīcību ar fotoradaru ieviešanu būs jāskata valdībā. «Visi saprotot, ka šīs mērierīces ir nepieciešamas,» domā politiķis.

Brīdinājumiem šķietami nav nozīmes

Marķitāns atzīmēja, ka jau iepriekš uzņēmumam tika doti vairāki līguma izpildes pagarinājumi, kā arī izteikti divi brīdinājumi par līguma laušanu, taču situācija nemainījās.

Pēc paskaidrojumu saņemšanas VP desmit darba dienu laikā būs jāizlemj par situācijas skaidrojuma un priekšlikumu noraidīšanu un līgums tiks uzskatīts par izbeigtu ar 2012. gada 22.augustu, vai arī jāatzīst privātā partnera skaidrojums par atbilstošu un jādod termiņš, kas nedrīkst pārsniegt vienu kalendāro mēnesi, līgumsaistību izpildīšanai.

VP priekšnieka pienākumu izpildītājs vienlaikus uzsvēra, ka fotoradari sevi ir attaisnojuši un tie ir nepieciešami satiksmes drošības uzraudzīšanai. Taču jau augustā, proti, dienā, kad tiks lauzts līgums, ierīces ātruma pārkāpējus vairs nefiksēs. Vaicāts, vai fotoradari tiks demontēti, Marķitāns norādīja, ka šāds jautājums jāadresē uzņēmumam. Ātruma pārkāpumi tiks fiksēti līdz dienai, kad līgums tiks lauzts, kas arī nozīmē, ka soda kvītis apstrādātas un nosūtītas autovadītājiem var tikt arī pēc līguma darbības beigām.

Lai gan pēdējā pusgada statistika rāda, ka bojā gājušo skaits pieaug, kopējais ātrums ceļu satiksmē līdz ar fotoradaru ieviešanu ir samazinājies. Īpaši to apstiprinot statistikas dati Rīgas reģionā. Marķitāns uzsvēra, ka policijai nav cilvēkresursu, lai varētu nodrošināt efektīvu ātruma pārkāpēju tvarstīšanu. Automātiskās ierīces jeb fotoradari ir liels atspaids VP darbā, sacīja Marķitāns. Līdz ar līguma izbeigšanos satiksmes uzraudzība tika pavājināta, atzina VP pārstāvis.

Par tālāko nākotni Marķtiāns runāt bija izvairīgs. Viņš tikai apliecināja, ka policija vērsīsies Iekšlietu ministrijā ar lūgumu meklēt risinājumus par iespējām policiju nodrošināt ar fotoradariem.

Fotoradarus varētu atpirkt

Patlaban netiek apspriests jautājums, ka policija no «Vitronic» varētu atpirkt jau esošās ierīces. Lai gan līgumā ir minēts, ka policija varētu tos atpirkt, ja sešus mēnešus pirms tam ir izteikts šāds priekšlikums, taču jebkurā gadījumā likumdošana šādās situācijās paredz izsludināt arī publisku iepirkumu. Tādējādi, pēc Marķitāna teiktā, policijai šobrīd neesot nekādu iespēju atpirkt fotoradarus no «Vitronic».

24.jūlijs bija datums, līdz kuram privātajam partnerim «Vitronic Baltica un partneri» bija jānovērš trūkumi un jāizpilda līgumsaistības, tādēļ VP pārstāvji tikās ar fotoradaru uzstādītāju firmu, lai konstatētu, kā tiek izpildīts līgums, un pieņemtu lēmumu par tālāko rīcību.

Kā iepriekš atzina iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) padomniece juridiskajos jautājumos Evika Siliņa, šodien uzņēmumam beidzas pēdējais termiņš trūkumu novēršanai pēc otrā brīdinājuma. «Nākamais solis būtu tāds, ka valstij ir tiesības paziņot viņiem par līguma izbeigšanu,» sacīja Siliņa. Jautāta, vai tas patiešām tiks darīts, viņa atbildēja: «Šobrīd izskatās, ka jā.»

Kā skaidroja Kozlovska padomniece, līdz šim valsts no fotoradaru uzstādītāja nav saņēmusi nekādus argumentētus priekšlikumus citādam situācijas risinājumam. Protams, pirms lēmuma pieņemšanas par līguma laušanu tikšot rūpīgi izvērtēts, vai valstij tas neradīs kaitējumu.

Līguma laušanas sekas neatklāj

Jautāta, kādas būs līguma izbeigšanas sekas, Siliņa atbildēja, ka pagaidām to vēl ir grūti prognozēt. Katrā ziņā visas ātruma mērierīces pieder uzņēmumam «Vitronic Baltica un partneri», valsts tās nav pirkusi, tikai vienojusies par kārtību, kādā uzņēmums, izmantojot šīs ierīces, sniedz valstij pakalpojumus.

Līdz ar to pēc līguma laušanas VP pastāvētu iespēja atpirkt fotoradarus vai arī rīkot jaunu iepirkuma konkursu. Būs jāvērtē, kas izdevīgāk, sacīja Siliņa.

Siliņa atzina, ka veids, kādā tiek realizēts fotoradaru projekts, Latvijā ir jaunums, tāpēc VP bija centusies nākt pretī uzņēmumam, piemēram, nosūtot rakstiskus lūgumus pašvaldībām nevilcināties ar būvatļauju izsniegšanu u.tml.

Fotoradaru uzstādītājs vazāja VP aiz deguna

Iepriekš «Vitronic Baltica un partneri» solījās sagatavot pasūtītājam savu redzējumu un priekšlikumus situācijas risināšanai. Kā aģentūrai LETA pirmdien, 23.jūlijā atzina «Vitronic Baltica un partneri» preses sekretāre Antra Gaile, priekšlikumu sagatavošana vēl gan esot procesā.

Gaile arī izplatīja paziņojumu, kurā atzīmēts, ka šodien uzņēmums tikšanās laikā ar VP ir saņēmis paziņojumu, ar kura saturu iepazīsies un līgumā noteiktajā laikā sniegs argumentētu skaidrojumu, kādu apstākļu dēļ nav bijis iespējams pildīt līguma saistības sākotnēji noteiktajā termiņā, kā arī piedāvās priekšlikumus situācijas risināšanai. Šobrīd uzņēmums turpina darbu un sniedz pakalpojumu VP ikdienas režīmā.

Savukārt «Vitronic» sabiedrisko attiecību un mārketinga pārstāve Jūlija Stolle biznesa portālam «Nozare.lv» pavēstīja, ka visu informāciju un komentārus par «fotoradaru lietu» Latvijā var sniegt tikai Latvijas meitas uzņēmums «Vitronic Baltica un partneri».

Līdz 23.jūlijam uzņēmums kopumā ir uzstādījis un nodevis VP tikai 27 stacionāros fotoradarus, bet piecās vietās ir uzstādīti betona pamati un notiek elektrības pievades darbi. Pirms stacionārajiem fotoradariem atbilstoši valsts standartam ir izvietota ceļazīme nr.846 - «Fotoradari».

VP priekšnieks Ints Ķuzis maija beigās nosūtīja privātajam partnerim otro brīdinājumu, kas turpina janvārī iesākto līguma laušanas procedūru. Tas paredz, ka divu mēnešu laikā jeb līdz 24.jūlijam komersantam jānovērš trūkumi un jāizpilda līgumsaistības.

Saskaņā ar noslēgto līgumu, kas tagad tiks lauzsts, uzņēmumam «Vitronic Baltica un partneri» pavisam bija jāpiegādā un jāuzstāda 160 stacionārie fotoradari, no kuriem 60 jābūt tikai butaforijām. Papildus tam komersantam bija jānodrošina arī 30 pārvietojamo fotoradaru darbība.

Uz augšu
Back