Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Latvijā un Lietuvā cilvēka dzīvībai ir zemākā "cena" Eiropas Savienībā

Latvijā un Lietuvā viena cilvēka "dzīvības cena" ir mazākā Eiropas Savienībā jebšu 229 tūkstoši latu, vēstī Igaunijas avīze "Postimees", atsaucoties uz Eiropas Komisijas pētījumu, kas veikts projektā HEATCO ("Harmonised European Approaches for Transport Costing and Project Assessment" - "Harmonizēta Eiropas pieeja transporta izmaksām un projektu izvērtēšanai").

Pētījumā dzīvības cena noteikta, izvērtējot, cik lielus līdzekļus katrā valstī sabiedrība ir gatava piešķirt, lai attālinātu viena cilvēka nāvi.

Nedaudz augstāka nekā Latvijā cilvēka "dzīvības cena" ir Polijā (269 tūkstoši latu), Slovākijā (287 tūkstoši latu) un Igaunijā (305 tūkstoši latu).

Savukārt visvairāk cilvēka dzīvība maksā ES neietilpstošajā Norvēģijā - 2,3 miljonus latu. Seko Luksemburga (1,8 miljoni latu) un ES neietilpstošā Šveice (1,76 miljoni latu).

Pētījuma rezultāti iegūti, iztaujājot ES valstu, Norvēģijas un Šveices iedzīvotājus par to, kādu summu viņi būtu gatavi maksāt par pasākumiem savas drošības palielināšanai konkrētā situācijā. Pēc tam minētās naudas summas tika pareizinātas ar riska koeficientu dažādās situācijās un tika iegūta vidējā cilvēka dzīvības cena, kas bija 876 tūkstoši latu. Ņemot vērā katras bloka valsts iekšzemes kopprodukta apmēru uz vienu iedzīvotāju, tika aprēķināta cilvēka "dzīvības cena" katrā no pētījumā iekļautajām valstīm.

Cilvēka dzīvības cenas rādītājs tiek izmantots, lai aprēķinātu transporta projektu izmaksas un ienesīgumu, kas savukārt ļauj noteikt, cik rentablas ir investīcijas dažādu būvju drošībā.

Uz augšu
Back