Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Dārzs uz palodzes: audzējam garšvielas

FOTO: flickr / Blomstrom

Protams, ideālā uzturā vajadzētu iekļaut visus zaļumus, bet ziemas periodā to izvēle nav pārāk liela: ja pētersīļus, koriandru un dilles vēl var iegādāties, tad, piemēram, baziliku, timiānu, piparmētras, raudeni, rozmarīnu, salviju un daudzus citus garšaugus var iegādāties tikai kaltētus un arī ne visur. Bet kāpēc vajadzētu būt atkarīgam no gada laikiem un piedāvājuma veikalā, ja visu var izaudzēt pats mājās?

* Pirmkārt, svaigi zaļumi vienmēr būs pa rokai,

* Otrkārt, tas tik dārgi nemaksā.

* Treškārt, tas ir veselīgi, jo svaigos zaļumos ir maksimums cilvēka organismam nepieciešamās vielas.

* Ceturtkārt, aromātiskās garšvielas uz palodzes kļūs par gabaliņu no vasaras uz leduspuķu logā fona.

Kleoo.lv pastāstīs, kādus garšaugus labāk izvēlēties audzēšanai mājas apstākļos un kā pareizi par tiem rūpēties, lai iegūtu labu ražu.


Garšaugi: izvēlamies augus «mājas dārziņam»

Pirms pērkat sēklas, izlemiet, kādi garšaugi jums visvairāk ir nepieciešami uzturam:

Anīss: lapas pievieno zupām, mērcēm un salātiem, sēklas izmantojamas cepumiem.

Baziliks: lapas pievieno zupām, mērcēm pie makaroniem, gaļas ēdienu pagatavošanai, pievieno etiķim, lai to aromatizētu.

Ķimenes: lapas pievieno salātiem, tējai, mērcēm un zupām, sēklas izmanto, lai aromatizētu cepumus, maizi, salātus un sieru.

Kārvele: lapas pievieno salātiem, zupām, mērcēm, arī tējai.

Koriandrs: pievieno ragū un mērcēm, zupām, izmanto gaļas ēdienu pagatavošanai, sēklas pievieno mērcēm un gaļas ēdieniem.

Dilles: pievieno pirmajiem un otrajiem ēdieniem, salātiem, sacepumiem. Lieliski sader ar gaļas, zivju ēdieniem, kā arī marinādes pagatavošanai. No dillēm pat vāra tēju!

Pētersīlis: pievieno zupām, garnēšanai, pirmajiem un otrajiem ēdieniem, salātiem, mērcēm u.tml.

Salvija: lapas pievieno omletei, pankūkām un sautētai gaļai, aromatizē alkoholiskos dzērienus.

Zaļie loki: pievieno olu ēdieniem, zupām, salātiem, sviestam, sieram, mērcēm pie zivs un gaļas.

Fenhelis: viss augs ir ēdams, sēklas pievieno desai un maizes izstrādājumiem, lapas labi sader ar zivi, dārzeņiem un sieru.

Melisa un piparmētras: pievieno zupām, zivij, gaļai un dārzeņiem, arī tējai.

Majorāns: dod aromātu gaļai, to pievieno salātiem, omletei, želejai un tējai.

Oregano: pievieno gaļas ēdieniem (putnu, cūkgaļas), mērcēm, īpaši labi savienojumā ar tomātu mērci.

Rozmarīns: pievieno tējai, sacepumiem, gaļas un dārzeņu ēdieniem.

Salvija un spināti: tos pievieno pirmajiem ēdieniem, omletei, izmanto cepumiem.

Estragons: pievieno mērcēm, salātiem, zupām, omletei, gaļas, dārzeņu un zivju ēdieniem.

Timiāns: pievieno tējai, ļoti laba piedeva putnu, zivs ēdieniem, sautējumiem, zupām, tomātu mērcei, sieram, olām, rīsiem.

Kā vēl var izmantot garšaugus

Daudzus garšaugus izmanto ne tikai kulinārijā. Kur vēl var izmantot to ārstnieciskās un aromātiskās vielas?

- Daudzus augus svaigā un kaltētā veidā var pievienot ūdenim, pieņemot vannu, piemēram, lavandu, piparmētras, kumelītes, salviju, verbenu.

- Var pagatavot zāļu maisiņus no izkaltētiem aromātiskiem augiem, piemēram, lavandas vai verbenas. Tādus zāļu maisiņus pēc tam ieliek skapī, lai apģērbs labi smaržotu un lai atvairītu kodes.

- Ja ir vēlme un laiks, tad var pagatavot sejas masku vai skalot matus zāļu (kumelīšu, salvijas vai nātru) novārījumā..

- Var un vajag izmantot šos augus dažādu slimību ārstēšanai.

- Augus var izmantot arī kā dabīgās krāsvielas, piemēram, kumelītes vai salviju.


Ņemam trauku, zemi un sējam sēklas

Augi telpā aug lēnāk nekā atklātā gruntī, bet, ja tie tiks labi kopti, tad dos labu ražu arī mājas apstākļos.

Visvienkāršāk ir paņemt augus tieši no dārza pirms salnām vai nopirkt stādus veikalā –

tas īpaši aktuāli būs oregano, rozmarīnam, timiānam un estragonam, jo tie grūti pakļaujas ieaudzēšanai.

Anīss, ķimenes, kārvele, koriandrs, dilles, fenhelis un pētersīlis viegli izaug no sēklām jebkurā gadalaikā. Tam jums būs tikai nepieciešams piemērots trauks, laba augsne un mūsu rekomendācijas:

Trauks

Varat izvēlēties kā keramiskos, tā plastmasas podus, taču vislabāk izmantot konteinerus vai kastes. Podam jābūt platam un diezgan seklam, ar drenāžas caurumiņiem, lai izvairītos no ūdens uzkrāšanās. Trauka dibenā noteikti vajag ievietot drenāžu – keramzītu, rupjas smiltis, olīšus.

Augsne

Augu stādīšanai labāk nopirkt veikalā gatavu substrātu, vēlams, lai maisījuma sastāvā būtu arī smilts vai perlīts. Pirms sējat sēklas, ieteicams zemi izkarsēt cepeškrāsnī, lai tā tiktu pasargāta no infekcijām.

Stādīšana

Ja sēklas ir mazas, tad tās uzreiz var sēt mitrā augsnē, lielākas sēklas pāris stundas vajadzētu pamērcēt ūdenī. Vēlams pārbaudīt sēklu dīgšanas spējas: tās sēklas, kas uzpeldēja, visticamāk, ir tukšas.

Sēklas sēj mitrā augsnē, ne pārāk dziļi, pārklājot ar nelielu daudzumu zemes, pēc tam mitrina augsni un pārklāj ar stiklu siltuma uzturēšanai un mitrumam. Pirmie dīgsti parādīsies pēc 7 – 10 dienām.


Garšaugi: novietojam un kopjam

Pēc pirmo dīgstu parādīšanās stiklu noņem. Kad augi paaugušies, vajag izraut visus vājos augus ar visu sakni, atstājot tikai spēcīgos eksemplārus.

Maigos dīgstus vajag pasargāt no caurvēja, nodrošināt ar nepieciešamo gaismu, mitrumu un temperatūru. Neaizmirstiet nogriezt ziedkopas, ja tādas ar laiku radīsies.

Novietojums

Lielāko daļu augu vislabāk audzēt uz palodzēm, kas atrodas dienvidu pusē, īpaši baziliku, rozmarīnu, estragonu. Uz rietumu vai austrumu puses palodzēm var audzēt pētersīli vai timiānu, tikai tie augs mazliet lēnāk nekā uz dienvidu.
No telpām vislabāk derēs virtuve, jo tur ir nepieciešamais mitrums.

Apgaismojums

Augi mīl sauli, tāpēc vislabāk izvēlēties vietu, kur tie būs apgaismoti vismaz 6-8 stundas dienā. Pusēnā var augt sinepes, pētersīļi, salvija, kārvele. Ziemas periodā būs nepieciešams papildu apgaismojums.

Mitrums

Lielāko daļu augu vajag liet regulāri, pieļaujot tikai nelielu izžūšanu starp liešanas reizēm. Svarīgi, lai nenotiktu ūdens uzkrāšanās: labāk lieku reizi neapliet nekā pārliet.
Daudzus augus vajag tikai laiku pa laikam mitrināt, bet baziliks, sīpola lociņi mīl vairāk mitruma. Tāpat atcerieties, ka ziemas laikā gaiss istabā ir sauss, tāpēc, iespējams, jūsu augiem būs nepieciešams mitrums.

Temperatūra

Lielākā daļa augu labi jūtas, ja temperatūra ir 18-20 oС, naktī vēlams samazināt temperatūru līdz 15 oС. Ja tas nav iespējams, tad vienkārši izvēdiniet telpas uz nakti, pasargājot augu no caurvēja.

Mēslošana

Pirmos divus mēnešus augus vajag mēslot ar šķidro mēslojumu (apmēram 2-3 g uz litru ūdens). Pārdošanā ir speciālie līdzekļi zaļajiem augiem, tikai izvairieties no slāpekļa augsnē, jo tas samazina ēterisko eļļu koncentrāciju augos.

Labu jums ražu!

Uz augšu
Back