C, 11.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Zemnieki Valmierā protestē, bruņojušies ar traktoriem

LETA
Zemnieki Valmierā protestē, bruņojušies ar traktoriem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4

Zemnieku protesta akcija Valmierā, kas īpašus sarežģījumus pilsētā nav radījusi un, pēc policijas pārstāvju sniegtās informācijas, norisinājusies mierīgi, plkst.16.00 ir noslēgusies. Valmierā, stāvlaukumā pie apvedceļa, kas atrodas netālu no Vidzemes slimnīcas, ap plkst.10 bija sapulcējušies vairāk nekā 200 lauksaimnieku miermīlīgai protesta akcijai, lai pievērstu valdības uzmanību krīzei lauksaimniecībā.

Kā pastāstīja lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Trikāta KS" sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ābelīte-Medne, lielākā daļa akcijas dalībnieku jau ir devušies mājās.

"Akcija ir veiksmīgi noslēgusies, esam savu vārdu teikuši. Par tālāko notikumu attīstību varēsim spriest pirmdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Ivaru Godmani (TP)," pastāstīja Ābelīte-Medne, vienlaikus atzīstot, ka norunātā tikšanās nav garantija, ka situācija lauksaimniekiem uzlabosies, tomēr tas pierāda, ka kopīgiem spēkiem zemnieki ir spējuši mainīt situāciju.

Pašlaik nav zināms, vai tuvākajā laikā tiks rīkotas vēl kādas protesta akcijas.

Jau ziņoja, ka šodien lauksaimnieki piedalījās miermīlīgā protesta akcijā, ar lauksaimniecības tehniku veicot braucienus pa Valmieras apvedceļu, šāds lēmums pieņemts vakar notikušajā lauksaimnieku sapulcē.

Kā informēja lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Trikāta KS" sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ābelīte-Medne, sapulcē piedalījās vairāk nekā 100 zemnieku, pārstāvot dažādas lauksaimnieku organizācijas, kooperatīvus un lauku saimniecības, lai spriestu par kritisko situāciju nozarē un vienotos par turpmākajiem soļiem krīzes situācijā.

Kā pastāstīja biedrības "Zemnieku saeima" sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Zuzāne, šodien protesta akcijā piedalījās ap 200 lauksaimnieku no Valmieras, Gulbenes, Alūksnes un Limbažu rajona, lielākā daļa no tiem ar lielo lauksaimniecības tehniku, kopumā ap 50-60 smagās tehnikas vienību un apmēram 150 vieglo automašīnu.

Arī Liepājas rajona Skrundā šodien vietējie zemnieki sprieduši par turpmākām akcijām, lai vērstu sabiedrības un valdības uzmanību uz nozares likteni. Saietā piedalījušies apmēram 100 zemnieki, kas sabraukuši ar lauksaimniecības tehniku, 60-70 vienībām, kas kopumā veidojušas rindu apmēram kilometra garumā.

Šo sapulci var uzskatīt par brīdinājumu, ka arī Liepājas zemnieki ir gatavi izbraukt uz ceļiem ar smago tehniku lielā skaitā, ja prasības netiks nekavējoties pildītas, stāsta Liepājas lauksaimnieku protesta akcijas iniciators, piensaimnieku kooperatīva "Dzēse" vadītājs Māris Petrēvics.

Biedrības "Zemnieku saeima" (ZSA) direktore Rita Sīle, ZSA priekšsēdētāja vietnieki Uldis Krievārs un Maira Dzelzkalēja šodien devās pie Valsts prezidenta Valda Zatlera, Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes (ZZS), Ministru prezidenta Ivara Godmaņa (LPP/LC) un zemkopības ministra Mārtiņa Rozes (ZZS), lai nogādātu viņiem vēstuli ar lauksaimnieku prasībām.

"Akcijas dalībnieki pulcējas stāvlaukumā un gaida informāciju no ZSA vadības par tālāko rīcību. Viss ir atkarīgs no tā, kā valdība reaģēs uz iesniegtajām prasībām," sarunā ar pastāstīja Ābelīte-Medne.

Valmieras rajona policijas pārvaldes priekšnieka palīdze Dace Jukāma informēja, ka policija par iespējamo protesta akciju ir informēta un notikumu attīstību uzmanīs, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību.

Jau ziņojām, ka no šodienas lauksaimnieki sāk miermīlīgas protesta akcijas, ar lauksaimniecības tehniku veicot braucienus pa Valmieras apvedceļu, šāds lēmums pieņemts vakar notikušajā lauksaimnieku sapulcē.

Kā informēja lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Trikāta KS" sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ābelīte-Medne, sapulcē piedalījās vairāk nekā 100 zemnieku, pārstāvot dažādas lauksaimnieku organizācijas, kooperatīvus un lauku saimniecības, lai spriestu par kritisko situāciju nozarē un vienotos par turpmākajiem soļiem krīzes situācijā.

Lauksaimnieki ir gatavi turpmākām konstruktīvām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, tomēr, ņemot vērā līdz šim trūkstošos risinājumus, sapulces dalībnieki vienojās no šodienas sākt miermīlīgas protesta akcijas. Ja prasības netiks pildītas, lauksaimnieki gatavi 27.janvārī paplašināt akcijas un turpināt līdzīgus pasākumus visā Latvijas teritorijā.

Pasākuma dalībnieki vienojušies arī par vairākām prasībām valsts augstākajām amatpersonām. Lauksaimnieki prasa Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, Ministru prezidentam un zemkopības ministram Mārtiņam Rozem pašreizējo situāciju lauksaimniecībā pasludināt par "force majeure" jeb ārkārtējiem nenovēršamiem apstākļiem, kuru dēļ nav iespējams pildīt līgumsaistības.

Viņi prasa valsts starptautiskā aizdevuma daļu novirzīt lauksaimniecības nozares stabilizēšanai Latvijā un nodrošināt finansiālu atbalstu lauksaimniekiem, tostarp kredītprocentu kapitalizāciju un kredītu pamatsummas atmaksas atlikšanu ne mazāk kā uz vienu gadu un moratoriju kredītlīgumu nosacījumu nepasliktināšanai uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās, finansējumu piena ražotājiem jaudīga un konkurētspējīga piena pārstrādes uzņēmuma izveidei, kredītgarantiju un kredītresursu pieejamību uzņēmumiem, kas gatavi modernizēties, nodrošināt lauksaimniecības un pārtikas produktu eksporta atbalstu.

Zemnieki valsts augstākās amatpersonas aicina noteikt, ka piena cena veikalu plauktos nedrīkst būt vairāk kā divas reizes lielāka par piena iepirkuma cenu govju īpašniekiem. Tāpat zemnieki lūdz mazināt birokrātijas un nodokļu slogu lauksaimniecībā.

Kocēnu pagasta zemnieku saimniecības "Mazdzērvītes" īpašnieks Jānis Ločmelis šīs prasības uzskata par izdzīvošanas jautājumu. "Mēs nepieņemsim atbildi ne no viena - tas nav iespējams, nevaram, tas nav mūsu spēkos, Eiropas Savienība to neatļauj. Negribam tukšus solījumus. Šoreiz vajag darbu un risinājumus," savu pārliecību pauž Ločmelis.

"Lopkopība un augkopība ir nonākusi krīzes situācijā. Tā rezultātā virkne lauksaimniecības uzņēmumu, kas veikuši investīcijas uzņēmumu attīstībā, nonākuši grūtībās, un, ja netiks veikti ārkārtas pasākumi, jau pavasarī sektora uzņēmumu starpā gaidāms bankrotu vilnis. Savukārt tos lauksaimniecības uzņēmumus, kuri gatavi attīstīties, kavē krīzes apstākļos ieviestie ierobežojumi kredītresursu piesaistei un birokrātija lauksaimniecības sektorā. Ja lauksaimniecības sektorā sāksies bankroti, tie ies kā cunami vilnis visos pārējos sektoros," uzskata Bebru pagasta zemnieku saimniecības "Pilslejas" īpašnieks Uldis Krievārs.

Kauguru pagasta zemnieku saimniecības "Vītoliņi" saimniece Ieva Rutkovska uzsver, ka laukos ir spēks un vienotība. "Šeit cilvēki pierādījuši, ka daudz un smagi strādā. Ja šī tautas daļa uzskata, ka kaut kas nav kārtībā, tad es esmu gatava tos atbalstīt un arī citus aicinu paust attieksmi. Mēs nākam palīgā sabiedrībai, lai parādītu, ka ir problēmas un tās beidzot ir jārisina," aicina Rutkovska.

Lauksaimnieki atgādina, ka lauku teritorijās, kur kopumā ir salīdzinoši zema ekonomiskā aktivitāte, lauksaimnieciskā ražošana joprojām ir galvenais uzņēmējdarbības un nodarbinātības veids.

Jau ziņots, ka protesta akcijā Doma laukumā 13.janvārī piedalījās aptuveni 2000 lauksaimnieku, jo pašreizējos ekonomiskajos apstākļos piensaimniecībā strādājošās zemnieku saimniecības ir tuvu bankrotam.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu