C, 11.08.2022.

Otro dienu cīņa ar liesmām Valdgales pagastā: Stiklu ciemā palikuši tikai septiņi iedzīvotāji

TVNET/LETA
Otro dienu cīņa ar liesmām Valdgales pagastā: Stiklu ciemā palikuši tikai septiņi iedzīvotāji
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Vakar vakarā, veicot ugunsgrēka dzēšanas darbus cieta viens ugunsdzēsējs glābējs, kurš tika nodots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) rīcībā un hospitalizēts tālākai apskatei. Kopumā dzēšanas darbu laikā pie mediķiem vērsušies pieci ugunsdzēsēji, kuriem sniegta palīdzība uz vietas un viņi varēja turpināt darbu.

Palkavniece stāstīja, ka naktī ik pa laikam degšana notika gan ar atklātu liesmu un intensīvu degšanu, gan vietām tikai ar gruzdēšanu. Ugunsdzēsēju glābēju tehnika ir izvietota principā visapkārt perimetram, lai nepieļautu ugunsgrēka tālāko izplatību.

Šobrīd uz vietas strādā vairāk nekā 50 ugunsdzēsēji glābēji un lai novērtētu situāciju no gaisa, šorīt notikuma vietā Valsts robežsardzes helikopters ar VUGD amatpersonu apsekos situāciju no augšas.

Stiprā piedūmojuma dēļ no Ventspils novadā esošā Stiklu ciema piekrituši evakuēties gandrīz visi tā iedzīvotāji.

Tikmēr Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā pastāstīja, ka ugunsgrēka dzēšanā iesaistīti divi Nacionālo bruņoto spēku helikopteri un drīzumā iesaistīs arī Lietuvas bruņoto spēku spēku helikopteru. Tāpat ugunsgrēka dzēšanā iesaistīti deviņi zemessargi, četri karavīri un četri speciālie armijas transportlīdzekļi.

Jau ziņots, ka Talsu novada Valdgales pagastā notiekošā ugunsgrēka dēļ radies stiprs piedūmojums, kā rezultātā vakar evakuējušies 70 no 120 Ventspils novadā esošā Stiklu ciema iedzīvotājiem.

Pēc VUGD sniegtās informācijas, patlaban evakuēties piekrituši arī lielākā daļa atlikušo iedzīvotāju, lai gan pieci līdz septiņi cilvēki joprojām mājvietas atstāt nevēlas.

Kā apstiprināja Ventspils novada priekšsēdētājs Aivars Mucenieks, līdzekļu iedzīvotāju izmitināšanai pašvaldībai patlaban pietiekot un «cilvēku vajadzībām nekas netiek žēlots.» «Lielākos līdzekļus prasa ūdens un ēdiena nodrošināšana, taču kopumā nevarētu teikt, ka patlaban izdevumi mums ir lieli,» sacīja Mucenieks.

To, kad iedzīvotāji varētu atgriezties mājās, viņš prognozēt nevēlējās, jo viss esot atkarīgs no laika apstākļiem. «Uguns draudu nav. Iedzīvotājiem kaitē piedūmojums. Prognozes liecina, ka ap plkst.19 vakarā vējš varētu iegriezties mums labvēlīgā plūsmā, taču situācija šeit mainās pa minūtēm,» teica priekšsēdis.

Pēc viņa teiktā, mājlopu evakuētajiem cilvēkiem neesot, tādēļ lopu transportēšana nav notikusi.

Palkavniece tāpat atgādināja, ka ņemot vērā sauso laiku un ugunsbīstamību mežos, mežu ugunsgrēki ir ļoti neprognozējami un bīstami - to apliecina arī šis ugunsgrēks, tādēļ iedzīvotājiem īpaši tiek atgādināts neriskēt ar savu veselību un netuvoties piedūmotajām vietām.

«Tos iedzīvotājus, kuri jūt un redz dūmus, aicinām nesatraukties. Primāri aicinām iedzīvotājus netuvoties ugunsgrēka vietai un arī neplānot pastaigas, piemēram, ogošanu un sēņošanu apkārtējos mežos, kur jūtams piedūmojums, kā arī gadījumā, ja tas jūtams māju apkārtnē, aiztaisīt ciet logus un durvis,» sacīja Palkavniece.

Jau ziņots, ka ugunsgrēka dzēšanas darbos, kas turpinās kopš otrdienas vakara, ir iesaistīti VUGD ugunsdzēsēji, Valsts meža dienests (VMD) un divi Nacionālo bruņoto spēku helikopteri. Tāpat trešdienas pēcpusdienā pieprasīta palīdzība no Lietuvas, lūdzot piesaistīt tās bruņoto spēku helikopteri. Palīdzību sniedz arī «Latvijas Valsts meži».

Kopējā degšanas platība pārsniedz 100 hektārus. Dzēšanas darbus apgrūtina sausums un lielais vējš. Dūmi izplatās arī uz blakus novadiem.

No blakus esošā Ventspils novada Stiklu ciema lielā piedūmojuma dēļ trešdien evakuēti vismaz 70 iedzīvotāji, bet aptuveni 50 cilvēki atteikušies pamest mājas, iepriekš apliecināja VUGD pārstāve.

Turpinoties ugunsgrēka dzēšanai, jaunas iedzīvotāju evakuācijas pagaidām nav nepieciešamas, pēc novadu civilās aizsardzības komisijas sēdēm aģentūrai LETA apliecināja Talsu novada un Ventspils novada pārstāvji.

Vaicāts, vai ir vēl kādas riska zonas, kur varētu būt nepieciešama evakuācija, VUGD priekšnieka vietnieks, pulkvedis Ints Sēlis intervijā raidījumam «LNT ziņas» trešdienas vakarā skaidroja, ka ir veikts monitorings un tuvumā šādu vietu nav. Tomēr, ja radīsies jauns apdraudējums, iedzīvotāji tiks informēti un norisināsies visas nepieciešamās darbības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais