"Neste" plāno izmantot plastmasas atkritumus kā degvielas ražošanas izejvielu

FOTO: Reuters/ScanPix

Atjaunojamās dīzeļdegvielas ražotājs "Neste" pēta iespēju nākotnē izmantot plastmasas atkritumus kā fosilās pārstrādes procesa izejvielu, informēja kompānijas pārstāvji.

Šī attīstības projekta mērķis ir jau 2019.gadā sākt darbu pie rūpniecisku apmēru ražošanas izmēģinājumiem. Kompānijas mērķis ir līdz 2030.gadam sasniegt ikgadējo plastmasas atkritumu pārstrādes apjomu viena miljona tonnu apmērā.

Izmantojot plastmasas atkritumus kā izejvielu, tiks veicināta materiālu efektīva izlietošana, mazināta atkarība no naftas, kā arī samazināts ogļskābo gāzu izmešu apjoms.

"Neste" pārstāvji informēja, ka Eiropā katru gadu gala patērētāji rada aptuveni 27 miljonus tonnu plastmasas atkritumu. Tikai aptuveni trešā daļa no šī apmēra patlaban tiek vākta ar mērķi to pārstrādāt.

Šā gada janvārī Eiropas Savienība (ES) publicēja stratēģiju attiecībā uz plastmasas apriti ekonomikā. Tajā par vienu no mērķiem ir noteikts līdz 2030.gadam palielināt plastmasas pārstrādi un plastmasas iepakojuma atkārtotu izmantošanu. ES tiesību aktu kopums attiecībā uz atkritumiem paredz mainīt pārstrādes mērķi plastmasas iepakojuma pārstrādei, paaugstinot to līdz 50% 2025.gadā un līdz 55% 2030.gadā.

Ar ķīmisko pārstrādi tiek saprasta plastmasas atkritumu kā izejvielas izmantošana pārstrādes un petroķīmiskajās nozarēs, pārveidojot tās tādos gala produktos kā degviela, ķimikālijas un jauni plastmasas izstrādājumi. Ķīmiskā pārstrāde var radīt jaunus plastmasas atkritumu pārstrādes veidus, radot augstas kvalitātes gala produktus un tādējādi papildinot tradicionālās mehāniskās pārstrādes metodes.

"Lai produktu ražošana no plastmasas atkritumiem sasniegtu rūpnieciskus apmērus, joprojām ir nepieciešama tehnoloģiju attīstība, kā arī noteikts darbību cikls, kas ir saskaņā ar kompānijas vērtībām. Lai paātrinātu šo procesu, "Neste" meklē partnerus, kuriem ir līdzīgas vērtības un kas tiek ievērotas visā darbības ciklā. Sadarbības partneri ir dažādi - sākot no inovatīviem, ilgtspējīgiem atkritumu apsaimniekotājiem un beidzot ar dažādu tehnoloģiju izstrādātājiem," informēja "Neste" pārstāvji.

Uz augšu