Iebilst pret niecīgo valsts atbalstu mācībām tirdzniecības profesijā

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) iebilst pret to, ka valsts atbalsts apmācībām tirdzniecības profesijās profesionālajās izglītības iestādēs Latvijā ir paredzēts vien 1,5% jauniešiem - bezdarbniekiem, lai gan tirdzniecība izjūt lielu darba roku trūkumu, vienlaikus dodot 33% valsts budžeta ieņēmumu, informēja LTA.

LTA atgādināja, ka Valsts izglītības attīstības aģentūra trešdien paziņoja par papildu uzņemšanu 22 profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā Jauniešu garantijas projektā. Uz šodienu Valsts nodarbinātības aģentūrā reģistrētas 4662 vakances, no kurām 660 ir tirdzniecības darbinieki (15%). Tikmēr darba tirgū ir vismaz divtik lielāks pieprasījums pēc tirdzniecības darbiniekiem. Tajā pašā laikā jauniešu garantijas projektā no 32 profesijām iekļauta tikai viena tirdzniecības profesija - pārdevējs - un izdalītas 25 vietas no 1500 (1,5%). Tāpat piedāvātā pārdevēju apmācības programma Daugavpils tirdzniecības profesionālā vidusskolā nav saskaņota ar nozares darba devēju organizāciju.

Ņemot vērā iepriekš minēto, LTA vērsusies valdībā ar aicinājumu sniegt skaidrojumu par šādu "ačgārnu valsts atbalsta politiku nodarbinātības un profesionālās apmācības jomā".

Jau ziņots, ka līdz 31.augustam 22 profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā norit Jauniešu garantijas papildu uzņemšana 32 darba devēju pieprasītās profesijās. Profesiju klāsts pirms katras uzņemšanas ir saskaņots ar uzņēmējiem, un mācību laikā jaunieši dodas kvalifikācijas praksē, tādejādi pēc iespējas ātrāk sagatavojot darba tirgum nepieciešamos speciālistus.

Lai pieteiktos mācībām, jauniešiem jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem un nestrādājošiem. Potenciālie audzēkņi var būt vakarskolas skolēni, iegūt vidējo izglītību tālmācībā vai studēt nepilna laika studiju programmās augstskolā. Jaunieši var būt reģistrējušies arī Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Reflektanti nevar atrasties akadēmiskajā vai bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī būt pilna laika studenti. Lai pieteiktos mācībām, nepieciešama pamatizglītība, vidējā izglītība vai vidējā profesionālā izglītība, taču var būt iegūta arī augstākā izglītība.

Mācību laikā jaunieši saņem stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī, ja ir sekmīgi, kā arī nepieciešamos mācību līdzekļus un bezmaksas vietu dienesta viesnīcā. Savukārt kvalifikācijas prakses laikā programmā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja tas nepieciešams.

Šovasar uzņemšana notiek tādās profesijās kā lietvedis, šuvējs, apdares darbu strādnieks, kokapstrādes iekārtu operators, manikīra un pedikīra speciālists, frizieris, vizāžists, elektromontieris, lokmetinātājs, atslēdznieks, virpotājs, zobārsta asistents, māsas palīgs, dārzkopis, fotogrāfs, kā arī pavāra palīgs, konditora palīgs un citās profesijās.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu