Ždanokas cīņubiedram inkriminē palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā

Iļja Kozirevs FOTO: Ieva Čīka/LETA

Drošības policija (DP) Saeimas deputāta kandidātam, partijas "Latvijas Krievu savienība" (LKS) valdes loceklim Iļjam Kozirevam inkriminē palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.

DP pirmdien bija aizturējusi Kozirevu aprīlī sāktajā kriminālprocesā par iespējamām prettiesiskām darbībām 31.martā notikušās "Vislatvijas vecāku sapulces" laikā.

Sākotnēji DP neatklāja inkriminējamo noziegumu, taču piektdien aģentūrai LETA apstiprināja, ka minētajai personai patlaban ir piemērots procesuālais statuss - persona, pret kuru sākts kriminālprocess par sagatavošanos masu nekārtību organizēšanai, kā arī par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.

Persona tagad ir atbrīvota un tai nav noteikts drošības līdzeklis, taču plašākus komentārus DP nesniedz, līdz ar to nav zināms, kurai valstij pēc DP uzskatiem Kozirevs palīdzību, iespējams, sniedzis.

Krimināllikums par darbību nolūkā palīdzēt ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, teritoriālo vienotību, valsts varu, valsts iekārtu vai valsts drošību paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Kozirevs ir viens no LKS Saeimas deputātu kandidātiem rudenī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās. Iesniedzot kandidātu sarakstu, viņš pieteikts kā SIA "Comtel" tehniskais direktors un LKS valdes loceklis.

LKS līdere Tatjana Ždanoka pirmdien paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem informēja, ka Kozireva dzīvoklī veikta kratīšana, bet pats Kozirevs nogādāts izolatorā Rīgā.

LKS uzsver - tas, ka "turpinās politiskā spēka biedru vajāšana, tikai stiprina LKS pārliecību, ka tā pārstāv to spēku, kas varēja organizēt un vadīt pretošanos etnokrātiskai, diskriminējošai un asimilējošai politikai".

Jau ziņots, ka 18.aprīlī DP sākts kriminālprocess, jo policijai ir aizdomas par iespējamām prettiesiskām darbībām 31.martā notikušās "Vislatvijas vecāku sapulces" laikā. Šīs sanāksmes deklarētais mērķis bija vērsties pret plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs, un to faktiski organizēja LKS, iepriekš informēja DP.

Kriminālprocess sākts pēc noziedzīgu nodarījumu pazīmēm, par kuriem kriminālatbildība paredzēta Krimināllikuma desmitajā nodaļā "Par noziegumiem pret valsti", kā arī citu noziedzīgu nodarījumu pazīmēm. DP kriminālprocess sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka DP iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm".

Pavasarī lietā figurēja piecas personas, tostarp, prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans un LKS līdere Tatjana Ždanoka. Lindermanu DP tur aizdomās pēc Krimināllikuma panta par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu. Tāpat viņam inkriminē darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu. Viņš tiek turēts aizdomās arī par masu nekārtību organizēšanu.

Sāktajā kriminālprocesā DP vērtē arī iespējamas prettiesiskas darbības 1.maijā Rīgā notikušā gājiena laikā, kuru arī organizēja LKS pārstāvji.

Uz augšu
Back