Latvijas karogs Monblānā tiks pacelts; par masta uzstādīšanu lems vēlāk

Papildināts
TVNET/LETA
Latvijas karogs Monblānā tiks pacelts; par masta uzstādīšanu lems vēlāk
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Monblāns visā krāšņumā
Monblāns visā krāšņumā Foto: Andris Malaševskis

​Ekspedīcijas "Monblāns 2018" dalībnieki turpina sarežģīto ceļu uz Eiropas Savienības (ES) augstāko virsotni Monblānu, lai tajā paceltu Latvijas karogu. Savukārt nākotnē alpīnisti apņēmušies atgriezties kalna virsotnē, lai Latvijas karogu varētu pacelt desmit metru augstajā mastā.

LETA jau vēstīja, ka Francijas policija ir arestējusi alpīnistu desmit metrus garo karoga mastu.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja "Monblāns 2018" projekta vadītāja Ilze Seržāne, komanda pašlaik atrodas 3800 metru augstumā un tuvākajā laikā tur paliks, kamēr būs beigusies gaidāmā vētra. Pagaidām plānots, ka trešdien,15.augustā, ap plkst.2 naktī ceļš tiks turpināts, lai tās pašas dienas pusdienas laikā nokļūtu kalna virsotnē un paceltu Latvijas karogu.

Pēc atgriešanās Latvijā iecerēts skaidrot, kādā veidā būtu iespējams nākotnē realizēt ieceri par karoga pacelšanu Monblānā desmit metrus augstajā mastā. Alpīnistiem palīdzību nepieciešamības gadījumā piedāvājuši Latvijas vēstniecības Francijā pārstāvji, pavēstīja Seržāne.

Seržāne informēja, ka, plānojot ekspedīciju, komandas pārstāvji vietējās Šamonī pilsētas instancēm bija vaicājuši par papildus atļaujas saņemšanu masta uznešanai Monblāna virsotnē, uz ko tika saņemts rakstisks viedoklis, ka šāda darbība ir atļauta, ievērojot noteikumu, ka viss, kas kalnā uznests, tiek arī nonests.

Šamonī instances bija informējušas komandu par lielo alpīnistu plūsmu augusta mēnesī, tādēļ ekspedīcijas maršruts tika ļoti pārdomāts, norādīja Seržāne. Pēc viņas teiktā, komanda veica vairākus sarežģītu apstākļu masta nešanas treniņus Latvijā un arī Monblāna kalna pakājē, imitējot un modelējot situāciju un masta pārvietošanas tehniku šauros, kalnainos apvidos, apejot šķēršļus, manevrējot ar iespaidīgā izmēra mastu un to drošinot.

"Mēs ceram rast atbalstu starpvalstu līmenī, lai šis unikālais projekts tiktu realizēts," par mērķi Monblāna virsotnē nogādāt Latvijas karogu norāda ekspedīcijas komanda.

Grupas pārstāvji ir pārliecināti, ka Šamonī ekspedīcijas komanda noteikti atgriezīsies vēlreiz un tad arī "darbiņu paveiks līdz galam". Pašlaik komanda turpina ceļu uz virsotni, lai paceltu tajā Latvijas karogu par godu Latvijas simtgadei.

Kā ziņots, Francijas policija ir apturējusi kalnos kāpējus no Latvijas, kuri vēlējās uznest Monblāna virsotnē mastu ar Latvijas karogu, pirmdien ziņoja laikraksts "The Times".

Policisti konfiscēja desmit metrus garo mastu un karogu, kurus Latvijas aktīvisti gribēja uzsliet Monblāna virsotnē par godu Latvijas simtgadei. Pēdējais termiņš, lai dotos uz virsotni un pēcāk atgrieztos nakšņošanas vietā "Refuge du Gouter", ir 16.augusts, līdz ar to ekspedīcijas iecere par godu valsts svētkiem uzstādīt Ginesa pasaules rekordu, visdrīzāk, netiks realizēta.

Senžervē ciema mērs bija lūdzis policiju apturēt ekspedīciju, norādot, ka tajā devušies "pārgalvīgi cilvēki".

Šis incidents noticis laikā, kad Monblāna pakājēs esošās Šamonī dome cenšas panākt, lai slikti sagatavoti kalnos kāpēji nedotos uz 4810 metrus augsto virsotni, jo ceļš turp ir bīstams. Piektdien Monblāna nogāzē tika atrasti trīs miruši itāļi, bet kopumā šogad, cenšoties uzkāpt kalnā, dzīvību zaudējuši jau 15 cilvēki. Pērn Monblānā gāja bojā 14 cilvēki, no kuriem divu cilvēku līķi vēl nav atrasti. Ik gadu Rietumeiropas augstākajā virsotnē mēģina uzkāpt aptuveni 300 cilvēki.

Idejas autori bija iecerējuši ES augstākajā virsotnē Monblānā uznest mastu un tajā pacelt Latvijas karogu, tādējādi uzstādot Ginesa pasaules rekordu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu