Figu atgriežas, Portugāle uzvar

Pasaules futbola čempionāta kvalifikācijas spēlē Eiropas 3. grupā, kurā cīnās arī Latvijas valstsvienība, Luiša Figu atgriešanos komandā ar svarīgu uzvaru pār Slovākiju (2:0) nosvinēja Portugāle, kas kļuvusi par vienīgo līderi savā septiņniekā. Pie kārtējiem panākumiem tika Nīderlandes, Čehijas, Ukrainas, Polijas, Horvātijas un Zviedrijas izlases.

Portugāļi kļūst par vienīgajiem līderiem

Eiropas futbola arēnās sestdien notika 21 pasaules čempionāta kvalifikācijas spēle. Vairākās grupās savā starpā sacentās favorītes. 3. grupā, kurā spēlē arī Latvijas valstsvienība, par kārtas centrālo spēli kļuva mačs Lisabonā, kur 64 000 skatītāju klātbūtnē Luz stadionā portugāļi ar 2:0 pieveica slovākus un atrāvās no sāncenšiem par trim punktiem, nostiprinoties grupas vadībā.

Šajā spēlē valstsvienībā atgriezās slavenākais beidzamo desmit gadu Portugāles futbolists Luišs Figu, kas pēc pagājušā gada Eiropas meistarsacīkstēm teica ardievas izlasei. Tomēr pēc daudzkārtējiem lūgumiem viņš piekrita palīdzēt komandai pacīnīties par ceļazīmi uz Vāciju. Figu palīdzība mačā ar Slovākiju, kas šobrīd ir tuvākā portugāļu konkurente (pirms šīs cīņas abām vienībām bija vienāds punktu skaits), izrādījās noderīga – mājinieki, pirmajā puslaikā gūstot divus vārtus, uzvarēja ar 2:0. Tiesa, pirmie pie panākuma varēja tikt viesi – Portugāles vārtsargs Rikardu 17. minūtē ar grūtībām atvairīja Mintala tālsitienu, pirmais pie bumbas piesteidzās Nemets, taču, neviena netraucēts, nespēja trāpīt tukšajā vārtu stūrī. 22. minūtē mājinieki slovākus par paviršību sodīja. Pēc Deku centrējuma Pauleta ar galvu nometa bumbu soda laukuma vidū, kur pirmais pie tās tika aizsargs Meira, raidot apaļumu vārtu stūrī.

Neilgi pirms pārtraukuma Manchester United rindās gūto pieredzi nodemonstrēja jaunā portugāļu zvaigzne Ronaldu, kas ar lieliski izpildītu soda sitienu no 25 metriem palielināja rezultāta starpību. "Domāju, ka visa pamatā ir darbs un talants," savu meistarstiķi komentēja Ronaldu. "No debesīm šī prasme nenāk, mēs daudz esam pie tā strādājuši. Panākumu pamatā vienmēr ir veiksme, darbs un talants."

Figu ļoti palīdzējuši skatītāji

Otrajā puslaikā mājinieki palaida garām vairākas iespējas palielināt rezultāta starpību, šajā ziņā īpaši grēkoja Pauleta. "Mēs nebijām spējīgi gūt vārtus – Portugāle ir spēcīga un labi sagatavota komanda," atzina Slovākijas valstsvienības galvenais treneris Galis. "Nebūt ne pirmie ielaistie vārti mūs salauza, bet gan garām palaistās iespējas." Figu šī bija pirmā spēle izlasē pēc 11 mēnešu pārtraukuma – viņš valstsvienības rindās tagad jau aizvadījis 112 cīņu. 32. minūtē veterānam bija laba iespēja atzīmēt atgriešanos ar gūtiem vārtiem, taču Madrides Real pussarga sitiens trāpīja aizsargam. "Pēc tik liela pārtraukuma biju nedaudz sanervozējies, bet, par laimi, mani ļoti atbalstīja skatītāji," atzina Figu.

Vēl vienā trešās grupas spēlē Igaunijas izlase savā laukumā ar 2:0 pārspēja Latvijas nākamo pretinieci Lihtenšteinu. 27. minūtē Stepanovs mājiniekus izvirzīja vadībā, bet otrā puslaika 12. minūtē Opers divkāršoja rezultātu. Piebilstams, ka lihtenšteinieši Tallinā ieradās tikai 16 vīru sastāvā – komandas kodols pārstāv Vaduz klubu, kas cīnās par iekļūšanu Šveices superlīgā, aizvadot playoff mačus. Pirmā cīņa ar Schaffhausen notika 1. jūnijā (1:1) un prasīja dažu pamatsastāva vīru savainojumus. Piebilstams, ka atbildes mačs Vaduz vienību gaida 12. jūnijā, tātad nepilnu divu nedēļu laikā pusprofesionāļiem nākas aizvadīt četras nopietnas cīņas.

Holandieši izdzēš rumāņu cerības

Pirmajā kvalifikācijas grupā kārtējās uzvaras izcīnīja Nīderlandes un Čehijas izlases – te pirmās vietas liktenis acīmredzot izšķirsies abu vienību atbildes mačā. Holandieši ar nenogurdināmo Robenu, kas iesāka teju vai visas savas vienības kombinācijas un bieži vien pats bija uzbrukuma smailē, priekšgalā savās mājās pieveica rumāņus – 2:0. Jau pirmajā puslaikā Robens un Kuits panāca 2:0. Rumāņiem nespēja palīdzēt arī par kokaīna lietošanu uz septiņiem mēnešiem diskvalificētā Mutu atgriešanās ierindā. Rumānijai acīmredzot visas cerības pacīnīties kaut vai par otro vietu ir zudušas, jo no čehiem, kuri ar 8:1 sagrāva pastarīti Andoru, viņus šķir jau pieci punkti.

Pārliecinošu pirmo vietu otrajā grupā saglabā Ukraina, kas ir aizvien tuvāk iekļūšanai Pasaules kausa izcīņā, kur ukraiņi līdz šim nav spēlējuši. Blohina trenētā vienība savā laukumā ar 2:0 pieveica pastarīti Kazahstānu un tuvāko sekotāju Grieķiju apsteidz par pieciem punktiem. Eiropas čempioni grieķi guva svarīgu punktu izbraukumā Turcijā nospēlējot ar mājiniekiem 0:0 un apsteidzot sestdienas pretiniekus par diviem punktiem.

Sarežģīta situācija joprojām ir ceturtajā grupā, kur uz pirmo vietu ar līdzīgām izredzēm pretendē četras komandas. Par līderi ar 12 punktiem pēc 3:1 izbraukuma uzvaras pār Farēru salām izvirzījusies Šveice. Punkts mazāk ir Izraēlai, kas Dublinā no 0:2 spēja panākt izlīdzinājumu cīņā pret Īriju, kas no ebrejiem atpaliek par punktu. 10 punktu ir arī Francijai, kas sestdien nespēlēja. Piebilstams, ka Izraēla aizvadījusi septiņas spēles no 10, bet pārējās komandas tikai sešas. Piektajā grupā līderpozīciju nosargāja Itālija, kas tika pie svarīga punkta, Oslo nospēlējot 0:0 ar tuvāko sekotāju Norvēģiju. Itālieši norvēģus joprojām apsteidz par četriem punktiem. Arī Slovēnija no Itālijas atpaliek par četriem punktiem – Minskā slovēņi cīnījās 1:1 ar Baltkrieviju.

Lietuvieši varonīgi cīnās Spānijā

Sestajā grupā, izmantojot Anglijas izlases pīppauzi, par līderi kļuvusi Polija, sarūpējot zaudējumu 1970. gada pasaules čempionu brazīliešu kapteiņa Karlosa Alberto trenētajai Azerbaidžānai, kas ar diviem punktiņiem joprojām ir pēdējā vietā. Poļi angļus apsteiguši par diviem punktiem, tomēr Eriksona aizbilstamajiem ir spēle rezervē.

Lietuvas valstsvienība ļoti labi aizvadīja izbraukuma maču pret spēcīgo Spāniju, piekāpjoties tikai ar 0:1 (lietuviešiem šī bija pirmā neveiksme, un viņi joprojām saglabā trešo vietu turnīrā). Visu izšķīra uz maiņu iznākušā Deportivo spēlētāja Lukes sitiens no 20 metriem mača 68. minūtē. Spēle aizritēja ar visai ievērojamu mājinieku pārsvaru, tomēr teicami spēlēja Lietuvas vārtsargs Karčemarsks, bet dažkārt precizitāte pietrūka spāņu uzbrucējiem Raulam un Toresam. "Galvenais, ka uzvarējām," atzina Luke. "Ja izcīnīsim vēl divas uzvaras, spēlēsim finālturnīrā." Nākamais mačs spāņiem ir ar otru grupas līdervienību (abām ir pa 12 punktiem) Serbiju un Melnkalni, kas savā laukumā nespēja pieveikt Beļģiju (0:0).

Astotajā grupā divas pirmās vietas pārliecinoši ieņem Horvātija un Zviedrija. Horvāti Sofijā ar 3:1 pārspēja Bulgāriju, atņemot tai visas cerības nākamvasar spēlēt Vācijā. Tostarp zviedri savā laukumā ar 6:0 sagrāva pastarīti Maltu. Horvātijai ir 16 punktu, zviedriem punkts mazāk. Trešajā vietā esošā Ungārija, kas izbraukumā ar 3:2 pārspēja Islandi, no līderes atpaliek par sešiem punktiem.

Trešdien notiks kārtējās pasaules čempionāta kvalifikācijas spēles.

Rezultāti: 1. grupa. Nīderlande un Rumānija 2:0 (2:0). Robens (26), Kuits (45+1). Čehija un Andora 8:1 (3:1). Lokvencs (13) 1:0, Kolers (29) 2:0, Riera (35) 2:1, Šmicers (38) 3:1, Galāšeks (52, 11 m) 4:1, Barošs (80) 5:1, Rosickis (86, 11 m) 6:1, Poljaks (87) 7:1, Lokvencs (90) 8:1. Armēnija un Maķedonija 1:2 (0:1). Pandevs (29, 11 m) 0:1, Pandevs (45+1) 0:2, Manučarjans (54) 1:2. 2. grupa. Ukraina un Kazahstāna 2:0 (1:0). Ševčenko (17), Avdejevs (84, s.v.). Albānija un Gruzija 3:2 (2:0). Tare (6) 1:0, Skela (33) 2:0, Tare (55) 3:0, Burduli (85) 3:1, Kobiašvili (90) 3:2. Turcija un Grieķija 0:0. 3. grupa. Krievija un Latvija 2:0 (0:0).Aršavins (57.), Loskovs (78. no 11 m). Portugāle un Slovākija 2:0 (2:0). Meira (21), Ronaldu (45). Igaunija un Lihtenšteina 2:0 (1:0). Stepanovs (27), Opers (57). 4. grupa. Farēru salas un Šveice 1:3 (0:1). Vikijs (25) 0:1, Rogvi Jakobsens (70) 1:1, Frejs (73) 1:2, Frejs (86) 1:3. Īrija un Izraēla 2:2 (2:2). Hārts (6) 1:0, Kīns (11) 2:0, Jehels (39) 2:1, Nimni (45, 11 m) 2:2. 5. grupa. Norvēģija un Itālija 0:0. Baltkrievija un Slovēnija 1:1 (1:1). Čehs (16) 0:1, Beļkevičs (19) 1:1. Skotija un Moldova 2:0 (0:0). Deilijs (53), Makfadens (89). 6. grupa. Azerbaidžāna un Polija 0:3 (0:1). Frankovskis (28), Kloss (57), Žuravskis (79). 7. grupa. Serbija un Melnkalne un Beļģija 0:0. Spānija un Lietuva 1:0 (0:0). Luke (68). Sanmarīno un Bosnija un Hercegovina 1:3 (1:2). Salihamidžičs (17) 0:1, Salihamidžičs (39) 0:2, Andijs Selva (40) 1:2, Barbaress (75) 1:3. 8. grupa. Bulgārija un Horvātija 1:3 (0:1). Babičs (18) 0:1, Tudors (58) 0:2, Martins Petrovs (72) 1:2, Krančars (80) 1:3. Islande un Ungārija 2:3 (1:1). Gudjonsens (18) 1:0, Ģera (45, 11 m) 1:1, Ģera (56, 11 m) 1:2, Kristians Sigurdsons (69) 2:2, Hušti (73) 2:3. Zviedrija un Malta 6:0 (4:0). Junsons (6), Anderss Svensons (18), Vilhelmsons (30), Ibrahimovičs (40), Jungbergs (57), Elmanders (81).