Prokremliskais aktīvists Gapoņenko figurē arī Ždanokas lietā

Prokremliskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko FOTO: Paula Čurkste/LETA

Prokremliskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko iesaistīts arī krimināllietā par iespējamām prettiesiskām darbībām martā notikušās "Vislatvijas vecāku sapulces" laikā, kurā figurē arī "Latvijas Krievu savienības" līdere Tatjana Ždanoka un prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans.

Gapoņenko advokāte Imma Jansone apstiprināja, ka Gapoņenko šajā lietā ir personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss, taču aizstāvībai nav zināms, kas tieši viņam tiek inkriminēts. Nekādi drošības līdzekļi Gapoņenko šajā lietā nav noteikti.

Drošības policijā (DP) iesaistīto vārdus neminēja, taču apliecināja, ka šajā kriminālprocesā vienai personai ir piemērots aizdomās turētā statuss, bet sešām personām procesuālais statuss - persona, pret kuru sākts kriminālprocess. Aģentūra LETA noskaidroja, ka patlaban vienīgais aizdomās turētais ir Lindermans.

Kriminālprocesa likums paredz, ja sāktā kriminālprocesā iegūtas ziņas, ka, iespējams, konkrēta persona izdarījusi izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu, tā iegūst tādas personas statusu pret kuru sākts kriminālprocess. Savukārt aizdomās turētais ir persona par kuru pierādījumu kopums izmeklētājam dod pamatu pieņēmumam, ka izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu, visticamāk, izdarījusi konkrētā persona.

Jau ziņots, ka 18.aprīlī DP sākts kriminālprocess, jo policijai ir aizdomas par iespējamām prettiesiskām darbībām 31.martā notikušās "Vislatvijas vecāku sapulces" laikā. Šīs sanāksmes deklarētais mērķis bija vērsties pret plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs, un to faktiski organizēja LKS, iepriekš informēja DP.

Kriminālprocess sākts pēc noziedzīgu nodarījumu pazīmēm, par kuriem kriminālatbildība paredzēta Krimināllikuma desmitajā nodaļā "Par noziegumiem pret valsti", kā arī citu noziedzīgu nodarījumu pazīmēm.

Kriminālprocess sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka DP iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm", iepriekš paskaidroja DP.

Lietā figurē arī LKS līdere Ždanoka, kurai piemērots personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss.

Lindermanu DP tur aizdomās pēc Krimināllikuma panta par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu. Tāpat viņam inkriminē darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu. Viņš tiek turēts aizdomās arī par masu nekārtību organizēšanu.

Sāktajā kriminālprocesā DP vērtē arī iespējamas prettiesiskas darbības 1.maijā Rīgā notikušā gājiena laikā, kuru arī organizēja LKS pārstāvji.

Tāpat vēstīts, ka pret Gapoņenko prokuratūra sākusi kriminālvajāšanu citā lietā, kas ierosināta 4.aprīlī. Izmeklēšanu veica DP, kas iepriekš vēstīja, ka persona ilgstoši veikusi darbības nolūkā kaitēt Latvijas valstij un palīdzēt ārvalstij vērsties pret Latvijas valsts drošību. Ārvalsts nosaukums netiek atklāts.

Kriminālprocesa laikā arī noskaidrots, ka persona ilgstoši, izmantojot automatizētās datu apstrādes sistēmas palīdzību, ir īstenojusi darbības, kuras vērstas uz nacionālā un etniskā naida vai nesaticības veicināšanu un izraisīšanu starp Latvijas sabiedrībā pastāvošajām dažādajām nacionālajām grupām.

Tāpat Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 21.septembrī skatīs vēl vienu krimināllietu, kurā Gapoņenko apsūdzēts saistībā ar nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu.

Uz augšu
Back