Pērn ES investīcijas veicinājušas Latvijas IKP izaugsmi

Nauda

FOTO: Agnese Gulbe/LETA

2017.gadā Eiropas Savienības (ES) fondu investīcijas Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi palielināja par 2%, teikts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajā ziņojumā par ES fondiem.

FM ziņojumā norādīja, ka Latvijas IKP 2017.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājās par 4,5%, kas bija ievērojami straujāks pieaugums, nekā iepriekšējā gadā, kad Latvijas ekonomika auga par 2,2%.

"Latvijas ekonomikas izaugsmes temps 2017.gadā bija straujākais kopš 2011.gada. Spēcīga ekonomikas izaugsme turpinājās arī 2018.gada pirmajā ceturksnī, kad IKP, salīdzinot ar 2017.gada pirmo ceturksni, palielinājās par 4%.

Līdzīgi kā iepriekšējos ceturkšņos, to nodrošināja labvēlīgā situācija Latvijas ārējos tirgos, kā arī investīciju aktivitātes pieaugums un būvniecības nozares straujā attīstība, paātrinoties ES fondu ieplūdei ekonomikā," norādīja ministrijā.

Saskaņā ar FM novērtējumu, ES fondu investīcijas 2017.gadā IKP izaugsmi palielināja par 2%. šajā ES fondu plānošanas periodā no 2014.gada līdz 2020.gadam ES fondu ietvaros investīciju apjoms 2017.gadā bija 404 miljoni eiro pretstatā 225 miljoniem eiro 2016.gadā.

FM norādīja, ka lielākā pozitīvā ES fondu ietekme pērn bija būvniecības nozarē, palielinot tās pievienotās vērtības pieauguma tempu aptuveni par trim procentpunktiem. No izlietojuma puses lielāko pozitīvo devumu ekonomikas izaugsmē 2017.gadā, līdzīgi kā iepriekšējos gados, nodrošināja privātais patēriņš un gandrīz tikpat daudz - investīciju pieaugums.

Uzlabojoties situācijai darba tirgū un palielinoties algām, privātais patēriņš 2017.gadā palielinājās par 6,8%, kamēr investīcijas pamatkapitālā auga par 17,5%.

Kā ziņots, pašreizējā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā no 2014.gada līdz 2020.gadam sākti projekti par 2,9 miljardiem eiro, kas ir 66% no šajā plānošanas periodā pieejamajiem 4,4 miljardiem eiro, liecina Finanšu ministrijas (FM) sagatavotais informatīvais ziņojums par ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda investīciju ieviešanas statusu.

Ministrijā norādīja, ka līdz šim pabeigti 74 projekti par 215 miljoniem eiro ES finansējuma ēku energoefektivitātes uzlabošanas, ceļu būves, uzņēmējdarbības infrastruktūras un degradēto teritoriju revitalizācijas jomās.

FM arī informēja, ka šogad īpaša vērība tiks veltīta atbalstam 2014.-2020.gadu plānošanas perioda ES fondu projektu īstenotājiem un projektu ieviešanas plānu kvalitātes uzlabošanai, kā arī finanšu disciplīnas stiprināšanai ar mērķi mazināt riskus un investīcijas īstenot atbilstoši Latvijas interesēm.

Uz augšu