Lietuvas basketbolisti grūtā cīņā nopelna ceļazīmi uz Pasaules kausu

Mants Kalnietis
Mants Kalnietis Foto: Žygimantas Gedvila/15min.lt

Lietuvas izlases basketbolisti pirmdien savā laukumā Viļņā otrajā pagarinājumā ar 95:93 (24:16, 15:23, 18:16, 18:20, 9:9, 11:9) uzvarēja Nīderlandi, nodrošinot ceļazīmi uz 2019.gada Pasaules kausa izcīņu.

J apakšgrupas spēlē Lietuva pirmajā ceturtdaļā bija vadībā ar 18:6, savukārt pēc puslaika rezultāts jau bija neizšķirts 39:39. Trešajā ceturtdaļā praktiski visu laiku vadībā bija Nīderlande, mājiniekiem gan beigās panākot 57:55.

Lietuva šo maču aizvadīja kā pa viļņiem, jo noslēdzošajā ceturtdaļā piecas minūtes pirms pamatlaika beigām spēja panākt 73:59 savā labā, bet atlikušajā laikā iemeta vien divus punktus, septiņas sekundes pirms sirēnas Nīderlandei panākot izlīdzinājumu 75:75.

Pirmais pagarinājums noslēdzās neizšķirti 84:84, šoreiz Nīderlandei izlīdzinājumu panākot desmit sekundes pirms beigām, savukārt otrajā papildu piecminūtē lietuviešiem uzvaru ar tālmetienu nodrošināja Mants Kalnietis, kurš bija precīzs piecas sekundes pirms sirēnas.

Uzvarētājiem Kalnietis guva 21 punktu, kamēr Nīderlandei ar 19 punktiem izcēlās Šarlons Klūfs.

Lietuvas izlase Pasaules kausa izcīņā piedalīsies piekto reizi. Debijas reizē 1998.gadā dienvidu kaimiņi izcīnīja septīto vietu, tajā paliekot arī 2006.gadā, savukārt pirms astoņiem gadiem Lietuva izcīnīja bronzas medaļas, bet 2014.gadā palika ceturtajā pozīcijā.

Vēl pirmdien J apakšgrupā Itālija viesos ar 69:63 (20:14, 19:14, 13:23, 17:12) uzvarēja Ungāriju, bet Polija savā laukumā ar 79:74 (21:21, 10:15, 23:22, 25:16) pārspēja Horvātiju.

Lietuvai šajā grupā ir astoņas uzvaras tikpat mačos, kamēr sešus panākumus guvusi Itālija. Pa četrām uzvarām ir Polijai un Ungārijai, bet pa trim Nīderlandei un Horvātijai.

I apakšgrupā Latvijas vīru basketbola izlase pirmdien viesos dramatiskā spēlē ar rezultātu 82:85 (20:26, 17:25, 19:16, 26:18) zaudēja Spānijas valstsvienībai, pēdējā ceturtdaļā veicot iespaidīgu atspēlēšanos, beigās gan ciešot sāpīgu neveiksmi.

Vēl vairāk kā piecas minūtes pirms mača beigām Spānija bija vadībā ar 78:64, taču tad Latvijas izlase uzsāka veiksmīgu pakaļdzīšanos, 12 sekundes pirms pamatlaika beigām Ronaldam Zaķim ar diviem soda metieniem Latviju izvirzot vadībā ar 82:81.

Beigas gan labāk nospēlēja laukuma saimnieki, kuriem grūtu metienu no groza apakšas realizēja Hoakins Koloms, kurš pēc tam trāpīja arī divus soda metienus. Savukārt Latvijas pēdējā uzbrukumā Jāņa Strēlnieka tālmetiens nebija precīzs.

Vēl šajā grupā Turcija viesos ar 86:77 (22:20, 19:18, 26:21, 19:18) uzvarēja Slovēniju, kas līdz ar to praktiski šķīrās no izredzēm tikt uz Pasaules kausa izcīņu, bet Melnkalne mājās ar 90:84 (16:13, 29:27, 17:18, 28:26) uzvarēja Ukrainu, saasinot cīņu par trešo vietu grupā.

Šīs grupas kopvērtējumā Spānija ar septiņām uzvarām astoņās spēlēs ir pirmajā vietā, kamēr ar sešiem panākumiem seko Turcija, bet Latvijai ir piecas uzvaras. Pa četriem panākumiem izcīnījušas Melnkalne un Ukraina, bet Slovēnija iekrājusi divas uzvaras.

Vēl svētdien pie ceļazīmēm uz 2019.gada Pasaules kausa izcīņu tika Čehija, Vācija un Grieķija, čehiem uz finālturnīru tiekot pirmo reizi.

Čehi otrā posma kvalifikācijas K apakšgrupas spēlē viesos svētdien ar rezultātu 85:80 (22:18, 16:19, 22:23, 25:20) pārspēja Bosniju un Hercegovinu. Vēl šajā apakšgrupā Francija savā laukumā ar rezultātu 83:67 (25:13, 25:11, 17:27, 16:16) pārspēja Somiju, bet Krievija mājās ar 77:73 (30:20, 17:20, 15:20, 15:13) guva virsroku pār Bulgāriju.

K apakšgrupā pa septiņām uzvarām astoņos mačos ir Čehijai un Francijai, čehiem jau nodrošinot vietu Pasaules kausa finālturnīrā. Tālāk ar četrām uzvarām seko Somija un Krievija, trīs panākumi ir Bulgārijai, bet divi - Bosnijai un Hercegovinai.

Tikmēr Vācija L apakšgrupas cīņā savā laukumā ar rezultātu 112:98 (18:21, 17:33, 27:16, 30:22, 20:6) pagarinājumā pārspēja Izraēlu.

Vācija Pasaules kausā spēlējusi piecas reizes, labāko rezultātu sasniedzot 2002.gadā, kad tika izcīnīta trešā vieta.

Savukārt Grieķija šajā pašā apakšgrupā viesos ar 86:85 (17:30, 21:19, 27:15, 21:21) guva virsroku pār Gruziju.

Grieķi Pasaules kausā spēlējuši septiņas reizes, 2006.gadā izcīnot sudrabu.

Vēl šajā apakšgrupā Serbija savā laukumā ar rezultātu 91:65 (22:16, 23:13, 29:11, 17:25) apspēlēja Igauniju.

Apakšgrupā pa astoņām uzvarām astoņās spēlēs ir Vācijai un Grieķijai, tālāk ar pieciem panākumiem seko Serbija, pa trim uzvarām ir Izraēlai un Gruzijai, bet divi panākumi - Igaunijai.

Pasaules kausa finālturnīram, kas nākamgad notiks Ķīnā, kvalificēsies katras apakšgrupas trīs labākās izlases.

Tāpat aizvadītajā nedēļas nogalē no Āfrikas zonas vietas Pasaules kausā nodrošināja Tunisija un Nigērija.