LRA atbalstīs grozījumus Satversmē par tautas vēlētu prezidentu

Saeima piektdien tikai uz rīta pusi pieņēma grozījumus 2009. gada valsts budžetā.

FOTO: AFI

Latvijas Reģionu apvienība (LRA), kas virzījusi grozījumus par atklātām prezidenta vēlēšanām Saeimā, nolēmusi atbalstīt arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātu iesniegtos grozījumus Satversmē par tautas vēlētu prezidentu.

Kā aģentūru LETA informēja LRA, par tautas vēlēta prezidenta grozījumu atbalstīšanu šodien lēma politiskā spēka pārstāvju sapulce un Saeimas frakcija.

Reizē politiskajā spēkā skaidro, ka LRA neatkāpjas no sava uzstādījuma un aicina arī citas Saeimas partijas atbalstīt politiskā spēka jau iepriekš virzītos Satversmes grozījumus, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu. Ja tiks apstiprināti ZZS virzītie Satversmes grozījumi, LRA iecere gan zaudēs jēgu.

LRA norāda, ka 12.Saeimas priekšvēlēšanu programmā ir izteikusi atbalstu tautas vēlēta prezidenta institūcijai, tāpēc atbalstīs attiecīgo grozījumu nodošanu izskatīšanai komisijās.

"Izpētot iesniegtos grozījumus, uzskatām, ka tie izstrādāti neprofesionāli un šādā redakcijā nav pieņemami, taču atbalstīsim to nodošanu komisijām turpmākai izstrādei un pilnveidošanai. Iniciatīva par tautas vēlētu prezidentu ir sarežģīts, bet būtisks jautājums, kurš prasa nopietnas diskusijas gan sabiedrībā, gan politiskajā, gan arī ekspertu vidē. Tāpat tas prasa virkni izmaiņu likumdošanā, kas noteiktu, kurš izvirza prezidenta kandidātus, kā tas notiek," pauž LRA Pārstāvju sapulces priekšsēdētājs Guntis Gladkins.

"Tāpat jāsaprot, kā regulēt priekšvēlēšanu aģitācijas procesu, un kādas būs tautas vēlētā prezidenta pilnvaras. Pašreiz Saeimā iesniegtajā likumprojektā nav atbilžu ne uz vienu no šiem jautājumiem. Tāpēc uzskatām, ka pie šī jautājuma vēl nopietni jāstrādā visās Saeimas komisijās. Jau pašlaik ir skaidrs, ka tautas vēlēts prezidents nebūs iespējams nākamajās Valsts prezidenta vēlēšanās. Līdz ar to LRA neatkāpjas no virzītajiem grozījumiem Satversmē, lai jau nākamgad mūsu valsts augstākā amatpersona tiktu ievēlētā atklātā balsojumā un sabiedrība būtu informēta par to, kā ir balsojis ikviens Saeimas deputāts," pauž Gladkins.

Kā ziņots, vairāki ZZS deputāti iesnieguši grozījumus Satversmē par tautas vēlētu Valsts prezidentu. Grozījumus iesnieguši parlamentārieši, ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze (ZZS), Valdis Kalnozols (ZZS), Juris Vectirāns (ZZS), Līga Kozlovska (ZZS) un Gunārs Kūtris, kurš Saeimas vēlēšanās kandidē no ZZS saraksta.

Partija "Vienotība" neplāno atbalstīt šos grozījumus par tautas vēlētu prezidentu, žurnālistiem sacīja "Vienotības" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. Viņš skaidroja, ka šie "fundamentālie grozījumi Satversmē" nav sagatavoti kvalitatīvi, nav izdiskutēts jautājums par prezidenta pilnvarām, turklāt iesniegtajam likumprojektam pat neesot anotācijas. Ir jākoncentrējas uz jautājumu, kas ir Saeimas darba kārtībā, - prezidenta ievēlēšana atklātā balsojumā, piebilda Ašeradens.

Arī nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK politiķis Jānis Dombrava pauda, ka minētie grozījumi varētu būt sagatavoti kvalitatīvāk. Nacionālā apvienība par balsojumu lems frakcijas sēdē.

Saeimā pašlaik paralēli izskatīšanā otrajā lasījumā ir LRA virzītie Satversmes grozījumi, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu parlamentā. Pašlaik prezidenta vēlēšanas Saeimā ir aizklātas.

Uz augšu