Tusks: Būtiski britu "Breksita" plāna aspekti nedarbosies

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks

FOTO: EPA/LETA

Svarīgi aspekti Lielbritānijas plānā par attiecībām pēc valsts izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) nedarbosies, ceturtdien sacīja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

Ar šiem spriedumiem viņš nāca klajā ES neformālajā samitā Zalcburgā, Austrijā, kur Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja skubināja ES līderus "attīstīt" savu nostāju "Breksita" jautājumā un cildināja savu "Čekersas plānu" nākotnes attiecībām pēc "Breksita" Lielbritānijas un ES starpā.

Plāns izpelnījies Mejas Konservatīvās partijas eiroskeptiķu spārna un Briseles ES amatpersonu nopēlumu.

Tusks preses konferencē sacīja, ka ES līderi ir vienoti savā nostājā par plānu.

"Kaut arī Čekersā ir pozitīvi elementi, ierosinātā sadarbības sistēma nedarbosies," sacīja Eiropadomes prezidents, piebilstot, ka šis plāns rada "risku, ka var tikt grauts vienotais tirgus".

"Ir jābūt skaidrībai, ka ir daži jautājumi, kuros mēs neesam gatavi kompromisam," viņš piebilda.

Viņš arī sacīja, ka ES rīkos 17. un 18.novembrī plānoto "Breksita" samitu vienīgi tad, ja vienošanās Īrijas robežas un nākotnes tirdzniecības attiecību jautājumos būs pabeigta līdz oktobrim.

Meja ceturtdien sacīja, ka drīzumā nāks klajā ar jaunām idejām par to, kā atrisināt Īrijas robežas jautājumu, šādu nostāju paužot pēc tam, kad ES līderi viņas "Breksita" plānu bija noraidījuši.

Pēc divu dienu sarunām Zalcburgā Meja sacīja, ka "drīzumā" nāks klajā ar jauniem priekšlikumiem Īrijas robežas lietā, kā arī norādīja, ka Londona strādā pie tā, lai sarunās vienotos par pilnīgu izstāšanās stratēģiju līdz 18.oktobra samitam.

Uz augšu