Ķelne aizliedz masu pasākumu Ditib mošejas atklāšanā

Ķelnes DITIB mošeja

FOTO: Foto:AFP/Scanpix

Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana valsts vizītes Vācijā ietvaros šodien Ķelnē paredzēts atklāt jaunuzcelto mošeju, kuru būvējusi Ankaras kontrolētā Turku islāma reliģisko lietu savienība (DITIB). Tomēr pretēji iepriekš plānotajam atklāšanas ceremonija būs slēgta un notiks mošejas iekšienē, bet ļaužu pulcēšanos ēkas apkārtnē policija drošības apsvērumu dēļ nepieļaus.

Par aizliegumu rīkot masu pasākumu ar aptuveni 25 000 cilvēku piedalīšanos piektdienas vakarā paziņoja bezpartejiskā Ķelnes birģermeistere Henriete Rekere. Viņa norādīja, ka drošība ir augstākā prioritāte, bet mošejas pārziņi arī pēc atkārtota lūguma nav spējuši pietiekami detalizēti izskaidrot, kā viņi nodrošinās kārtību šādā masu pasākumā. Ķelnes policijas vadība aicinājusi Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana atbalstītājus mošejas atklāšanu vērot televīzijā, jo Turcijas televīzija šim pasākuma nodrošināšot tiešraidi. Tajā viss notiekošais, pēc policijas teiktā, būšot labāk pārskatāms nekā uz vietas.

Mošejas atklāšanas ceremonija notiks ēkas iekšienē un tajā piedalīsies vairāk nekā 500 lūgti viesi, kas galvenokārt ir turki. Savukārt par kārtību rūpēsies aptuveni 3000 policistu, kuru uzdevums ir novērst potenciālās nekārtības arī plašākā teritorijā Ķelnē. Virs šīs Vācijas pilsētas šodien ir noteikta 60 kilometrus plaša lidojumu aizlieguma zona.

Šodien priekšpusdienā Ķelnē rīkotajā protesta demonstrācijā pret Turcijas prezidenta viesošanos Vācijā piedalījās krietni mazāk cilvēku nekā bija iecerēts. Raidsabiedrība ARD ziņo, ka plānoto 10 000 demonstrantu vietā ir ieradušies tikai aptuveni 1200 cilvēku.

Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana viesošanās Vācijā notiek diezgan nokaitētā gaisotnē. Vakar no Vācijas kancleres Angelas Merkeles un Turcijas prezidenta kopīgi rīkotās preses konferences tika izraidīts kāds turku fotogrāfs, kurš bija uzvilcis T-kreklu ar aicinājumu atbrīvot Turcijā cietumā ieslodzītos žurnālistus. Savukārt vakar vakarā pieņemšanā Berlīnē, Belevjū pilī Erdoans atkāpās no savas iepriekš sagatavotās runas un apsūdzēja Vāciju terorisma atbalstīšanā, pēc būtības pārmetot atteikšanos bez ierunām izdot visus viņa kritiķus, kas atraduši patvērumu šajā valstī. Daži Vācijas mediji šo Turcijas prezidenta uzstāšanos nodēvējuši par naida runu.

FOTO: REUTERS/SCANPIX

Uz augšu