RSU sašutusi par lēmumu Rīgas 1. medicīnas koledžu pievienot LU

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) pauž sašutumu par veidu, kā pieņemts lēmums Rīgas 1. medicīnas koledžu pievienot Latvijas Universitātei (LU), aģentūra LETA uzzināja RSU.

Augstskolas ieskatā, šāds lēmums ir pretrunā ar labas pārvaldības praksi un neliecina par valsts resursu saimniecisku izmantošanu. Tā uzskata, ka minētais lēmums ir arī pretrunā ar OECD un Pasaules Bankas rekomendācijām par Latvijas augstākās izglītības attīstību starptautiskā mērogā. "Priekšvēlēšanu gaisotnē pieņemtais lēmums ir sasteigts un nevairo uzticību augstākajai izglītībai Latvijā," pauda augstskolā.

RSU ilgstoši vedusi pārrunas ar koledžu un tās darbiniekiem, turklāt savu redzējumu par koledžas un medicīnas izglītības attīstību vairākkārt paudusi arī izglītības un zinātnes ministram. "Rezultātā lēmums par koledžas pievienošanu ir pieņemts pēkšņi, neņemot vērā RSU sniegtos argumentus," norāda universitātē.

RSU uzskata, ka augstākā izglītība Latvijā būtu jākonsolidē ap tiem studiju un pētniecības centriem, kas jau ir specializējušies konkrētajā jomā, šajā gadījumā, veselības aprūpes un medicīnas izglītībā un pētniecībā. RSU studiju virzieni saskan ar Rīgas 1.medicīnas koledžu un nākotnē varētu viens otru papildināt, nodrošinot studiju pēctecību, uzskata RSU.

"Lēmums par koledžas pievienošanu LU rada jautājumu, vai vēlēšanu gaisotnē Izglītības un zinātnes ministrija ir izvēlējusies labāko koledžas attīstības modeli," bažas pauda RSU.

Augstskolā norādīja, ka patlaban būtu nepieciešama atklāta diskusija ar ieinteresētajām pusēm un sabiedrību, lai, balstoties uz faktiem un konkrētiem tālākās attīstības plāniem, pieņemtu sabiedrības un valsts interesēm atbilstošu un izsvērtu lēmumu.

RSU jau ir pieredze sadarbībai ar RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžu un RSU Liepājas filiāli (iepriekš - Liepājas Medicīnas koledža), kas tika pievienotas RSU pirms astoņiem gadiem. Organizācijas cita citu ir papildinājušas ar profesionāliem mācībspēkiem un studijām nepieciešamo infrastruktūru. Pievienojoties RSU, šajās koledžās ir pieaudzis studējošo skaits un studiju kvalitāte. Docētājiem ir būtiski uzlabojušies darba apstākļi, profesionālās izaugsmes iespējas un starptautiskā mobilitāte, klāstīja augstskolā.

Kā ziņots, no 2019.gada 1.jūlija plānots reorganizēt divas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) padotībā esošās valsts koledžas, tās pievienojot universitātēm - Rīgas 1.medicīnas koledža turpinās pastāvēt kā Latvijas Universitātes (LU) aģentūra, savukārt Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledža kļūs par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) aģentūru, aģentūru LETA informēja IZM.

Ministrijā uzsvēra, ka reorganizācijas rezultātā visas pašreizējās abu koledžu realizētās programmas turpinās īstenot universitāšu aģentūras, nodrošinot studējošiem plašākas studiju un pētniecības iespējas un paaugstinot starptautisko konkurētspēju. Koledžu integrācija universitātēs ļaus efektīvi izmantot augstākās izglītības un zinātnes resursus, paaugstinot studiju programmu kvalitāti un stiprināt to sasaisti ar pētniecību.

Uz augšu