Finanšu ministrija paaugstinājusi IKP pieauguma prognozi
Papildināts

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: TASS/Scanpix

Finanšu ministrija (FM) paaugstinājusi iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no 4% līdz 4,2%, vienlaikus samazinot ekonomikas pieauguma prognozi nākamajam gadam, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Šā gada aprīlī valdībā atbalstītajā Latvijas Stabilitātes programmā 2018.-2021. gadam tika prognozēts, ka Latvijas IKP 2018.gadā un 2019.gadā palielināsies par attiecīgi 4% un 3,4%. Tomēr nākamnedēļ, 15.oktobrī, Ministru kabinetā tiks prezentētas jaunākās Latvijas makroekonomikas prognozes, kas paredz, ka šogad IKP augs par 4,2%, bet 2019.gadā IKP pieauguma prognoze samazināta līdz 3%.

Palielinot 2018.gada IKP pieauguma prognozi par 0,2 procentpunktiem, valdošā koalīcija šomēnes vienojās par papildu 5,7 miljonu eiro piešķiršanu aizsardzības nozarei šim gadam. Attiecīgais lēmums tika pieņemts, lai nodrošinātu finansējumu aizsardzībai ne mazāku kā 2% no IKP.

Patlaban gan nav zināms, kāda būs IKP pieauguma prognozes ietekme uz 2019.gada valsts budžetu un fiskālo telpu, jo papildus jāsagaida FM apkopojums par ministriju veikto izdevumu pārskatīšanu.

Atbilstoši Latvijas Stabilitātes programmai 2018.-2021.gadam, fiskālā telpa 2019.gadā ir plānota negatīva - mīnus 45,2 miljonus eiro apmērā.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) iepriekš norādīja, ka gadījumā, ja uzlabosies makroekonomikas prognozes, varētu lemt par fiskālā nodrošinājuma rezerves palielināšanu, kas patlaban noteikta 0,1% apmērā no IKP.

Ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) informēja, ministriju izdevumu pārskatīšanas rezultātā atrasti nedaudz vairāk kā 50 miljoni eiro, par kuru izlietojumu lems nākamā valdība.

Tāpat Reizniece-Ozola stāstīja, ka 2019.gada budžeta ieņēmumi plānoti 9,18 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 9,2 miljardu eiro apmērā. Piemēram, 2018.gada valsts budžeta ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 8,95 miljardu eiro apmērā. 2019.gada budžetā arī paredzēta fiskālā nodrošinājuma rezerve.

Jaunākās makroekonomikas prognozes paredz arī mazāku budžeta deficītu - budžeta deficīts no iepriekš lēstajiem 0,9% no IKP samazināts līdz 0,7% no IKP.

Pēc ministres teiktā, nākamā gada budžetā veselības aprūpes finansēšanai tiks nodrošināti papildus 154 miljoni eiro, tāpat aizsardzības nozarei tiks nodrošināti 2% no IKP.

Finanšu ministre iepriekš norādīja, ka gadījumā, ja uzlabosies makroekonomikas prognozes, varētu lemt par fiskālā nodrošinājuma rezerves palielināšanu, kas patlaban noteikta 0,1% apmērā no IKP.

Uz augšu