Saeima konceptuāli atbalsta reabilitējamo personu loka paplašināšanu

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Saeima ceturtdien atbalstīja grozījumus likumā "Par nelikumīgi represēto personu reabilitāciju", kas paredz paplašināt likumā noteikto reabilitējamo personu loku, informē parlamenta Preses dienests.

Likuma grozījumi paredz precizēt nosacījumus par padomju okupācijas laikā represēto reabilitēšanu, lai tas attiektos uz papildus apmēram 2200 represētajiem, kuru gadījumus sākotnēji nevarēja minēt likumā PSRS armijas klātbūtnes Latvijā dēļ.

Ar grozījumiem paredzēts attaisnot ne tikai nelikumīgi notiesātos, bet arī personas, kas nogalinātas vai citādi represētas bez tiesiska ietvara, mirušas represiju rezultātā, tiesātas bez pierādījumiem un tiesībām uz aizstāvību, kā arī tiesātas kara tribunālos, teikts likumprojektā.

Tāpat likumprojekts paredz reabilitēt Latvijas Republikas okupācijas laikā Latvijas teritorijā PSRS nelikumīgi represētos bijušos Igaunijas, Lietuvas, Polijas un Somijas pilsoņus.

Likumprojekta anotācijā tā autori atzīmē, ka Latvijas Republikas Augstākā padome likumu "Par nelikumīgi represēto personu reabilitāciju" pieņēma 1990.gada 3.augustā - laikā, kad Latvijas teritorijā vēl atradās PSRS Bruņoto spēku daļas un darbojās Valsts Drošības komiteja. Līdz ar to, lai nodrošinātu tūlītēju reabilitācijas procesa uzsākšanu, plašāku reabilitējamo personu loku tobrīd nebija iespējams noteikt.

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl divos lasījumos.

Uz augšu