Pk, 9.06.2023.

"Jaunā Vienotība" izvairīga attiecībā uz JKP piedāvājumu par topošo valdību

Papildināts
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
JV priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.
JV priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš. Foto: Zane Bitere/LETA

"Jaunā Vienotība" (JV) vēl nevar teikt "jā" vai "nē" Jaunās konservatīvās partijas (JKP) piedāvājumam par topošo valdību, jo ir daudz jautājumu un neskaidrību, žurnālistiem sacīja JV priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

Pirmdien notikusi JV valdes un jaunievēlēto deputātu kopsēde, kurā apspriests koalīcijas veidošanas process. Kariņš pēc šīs sanāksmes uzsvēra, ka jārunā par darbiem, nevis amatiem. Proti, jāvienojas par jaunās valdības mērķiem un tikai tad par indivīdiem, kuri tos varētu īstenot.

Piemēram, visas valdības veidošanas sarunās iesaistītās partijas pauž, ka nepieciešams saglabāt pašreizējo eiroatlantisko kursu, bet JKP piedāvā par ārlietu ministru virzīt "ierēdni, nevis politiķi", norādīja Kariņš, piebilstot, ka JV mulsina šāds ierosinājums. Tāpat partijām jāvienojas par to, kad un cik daudz tiks palielināts finansējums aizsardzībai, jārunā par sociālo politiku, uzskata politiķis. Kontekstā ar tiesiskuma stiprināšanu JV jautājumus raisot arī JKP iecere apvienot specdienestu.

Jautājumu un neskaidrību vēl ir daudz, akcentēja Kariņš, vairākkārt paužot, ka jārunā par darbiem, nevis amatiem. Iepriekšējās nedēļas sarunas esot bijušas "ļoti nekonkrētas" un vispārīgas, bet "velns slēpjas detaļās", teica JV līderis.

Viņš pauda, ka Latvijai vajadzīga rīcībspējīga valdība ar vairākumu Saeimā, bet pats galvenais - jāsaprot, kādi ir jaunās valdības mērķi.

Runājot par turpmāko valdības veidošanas procesu, Kariņš pauda, ka partijām jāturpina savstarpēji runāt, jācenšas vienoties par darāmajiem darbiem.

JV nav pārrunājusi to, kādam jābūt konkrētajam koalīcijas modelim. "JV ir gatava strādāt ar visiem politiskajiem spēkiem, izņemot "Saskaņu"," atgādināja Kariņš. Viņš piebilda, ka šis ir arī jautājums par "matemātiku un politisko taktiku", un matemātiski var izveidot dažādas koalīcijas. Tas gan ir maznozīmīgi un svarīgi runāt par valdības mērķiem, kas gūtu arī Saeimas vairākuma atbalstu, atkārtoti sacīja Kariņš.

Līdz ar to JV nevar piekrist vai nepiekrist, teikt "jā" vai "nē" JKP piedāvājumam, rezumēja Kariņš.

Kā ziņots, JKP piektdien paziņojusi par piedāvājumu citām partijām attiecībā uz atbildības jomu sadalījumu. JKP piedāvā veidot piecu partiju koalīciju bez ZZS un "Saskaņas". Sev JKP jaunajā valdībā vēlētos premjera posteni, kā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra un iekšlietu ministra krēslus.

Saskaņā ar minēto piedāvājumu "Attīstībai/Par!" tiktu trīs ministrijas - Finanšu ministrija, Labklājības ministrija un Veselības ministrija. Vēl trīs ministrijas pienāktos nacionālajai apvienībai "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), kura saglabātu kultūras ministra amatu, kā arī tiktu pie Izglītības un zinātnes ministrijas un Zemkopības ministrijas vadības grožiem.

Partijai "KPV LV" JKP iecerējusi atvēlēt ekonomikas ministra un satiksmes ministra krēslus, bet "Jaunajai Vienotībai" - tieslietu ministra un aizsardzības ministra posteņus. Savukārt lēmums par Ārlietu ministrijas pārraudzību varētu tikt pieņems kopīgi. JKP līderis piebilda, ka gandrīz katrā nozarē vajadzīgas reformas, izņemot ārlietu jomu, līdz ar to koalīcijai būtu vienkārši vienoties par kopīgu kandidātu - bezpartejisku kandidātu ar labu reputāciju.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu