Uzņēmēji nosauc nozares, kurās visvairāk nepieciešamas reformas

FOTO: EPA/Scanpix

Latvijā uzņēmēju ieskatā reformas visnepieciešamākās ir veselības, nodokļu un izglītības jomā, kā arī ekonomikā kopumā, pavēstīja bankas "Citadele" korporatīvās komunikācijas vadītāja Ieva Prauliņa, atsaucoties uz jaunākā "Citadele Index" pētījuma datiem.

Viņa teica, ka uz nepieciešamību veikt reformas veselības aizsardzībā norādījuši 49% uzņēmēju, nodokļos - 45%, izglītībā - 44% un ekonomikā - 44% aptaujāto uzņēmēju.

"Nodokļu jomā Latvijā īpaši darbaspēka nodokļi, salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, ir visaugstākie. Vienlaikus strauji aug darba algas, darbaspēka trūkst un arī energoresursu cenas ir augstas. Līdz ar to šajā jomā vēl ir daudz darāmā.

Vienlaikus 77% aptaujāto uzņēmēju norādījuši, ka negaidītas izmaiņas nodokļu politikā varētu apdraudēt viņu uzņēmuma darbību. Tādēļ īpaši svarīgi, lai reformas tiktu īstenotas pakāpeniski un ļoti pārdomāti," sacīja bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Tāpat pētījumā 18% uzņēmēju pauduši uzskatu, ka jāreformē finanšu joma, 16% - reģionu attīstība, 15% - tieslietas, 13% - satiksmes, bet 12% uzņēmēju norādījuši uz reformu nepieciešamību labklājības jomā.

Vienlaikus kultūras jomā, pēc uzņēmēju domām, reformas būtu vismazāk aktuālas - vien 2% uzņēmēju norādījuši, ka tajā jāveic reformas. Seko vides aizsardzība ar 3%, iekšlietas ar 4% un ārlietu joma ar 5%. Reformu nepieciešamību zemkopībā atzinuši 5% uzņēmēju, zinātnē - 7%, bet valsts ārējā aizsardzībā - 8%.

Par pēdējos četros gados paveikto pozitīvu vērtējumu jeb indeksu, kas tiek aprēķināts no pozitīvo vērtējumu īpatsvara atņemot negatīvo vērtējumu īpatsvaru, no uzņēmējiem saņēmušas četras ministrijas - Kultūras ministrija, Aizsardzības ministrija, Iekšlietu ministrija un Ārlietu ministrija.

Pozitīvāko uzņēmēju novērtējumu - 31,6 indeksa punktus - saņēmusi Kultūras ministrija un tās vadība, ar 16,5 punktiem seko Aizsardzības ministrija, ar 7,2 punktiem - Iekšlietu ministrija un ar 3,6 punktiem - Ārlietu ministrija.

Par pārējo ministriju darbu pēdējo četru gadu laikā uzņēmēji ir snieguši vairāk negatīvu nekā pozitīvu vērtējumu un biežāk ir bijuši neapmierināti nekā apmierināti. Viskritiskāko uzņēmēju vērtējumu saņēmusi Veselības ministrija, kuras darbs novērtēts ar -37,8 indeksa punktiem. Seko Ekonomikas ministrija ar -33,1 punktu, Tieslietu ministrija ar -28,3 punktiem, Finanšu ministrija ar -28,2 punktiem un Izglītības un zinātnes ministrija ar -23,4 punktiem.

Vērtējumu -16,1 punkts par paveikto pēdējo četru gadu laikā saņēmusi Labklājības ministrija, savukārt -11,7 punktus saņēmusi Satiksmes ministrija. Tuvu pozitīvam vērtējumam jeb -3,3 indeksa punktus par paveikto no uzņēmējiem ir saņēmusi Zemkopības ministrija, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas saņēmusi -3 punktus.

"Citadele Index" pētījums veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS 2018.gada septembrī, aptaujājot 750 Latvijā strādājošu uzņēmumu vadītāju.

Uz augšu