Ratass: Igaunijai un Somijai jāatrodas vienā laika joslā

Pulkstenis; ilustratīvs foto.

FOTO: Reuters/ScanPix

Igaunija nedrīkstētu atrasties citā laika zonā nekā Somija, piektdien izteicies premjerministrs Jiri Ratass.

Kā paziņojusi Somijas Transporta un komunikāciju lietu ministrija, šai valstī veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka lielākā daļa somu atbalsta palikšanu pie ziemas laika, bet galīgais lēmums šai jautājumā būs jāpieņem Somijas parlamentam.

"Ir ļoti svarīgi, lai mēs dzīvotu vienā ritmā ar Somiju. Igaunijā arī daudz runā par ziemas laiku. Mēs šo jautājumu apspriedīsim novembra sākumā," sacījis Ratass. "Ja balstīsimies uz parlamenta Eiropas lietu komisijas lēmumu, tad Igaunijai būtu jāpaliek pie vasaras laika. Nevaru iedomāties, ka mēs ar Somiju nonāktu dažādās laika joslās. (..) Ceru, ka mēs spēsim atrast kopīgu valodu, lai paliktu vienā laika joslā."

Eiropas Komisija (EK) šovasar veica Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par nepieciešamību veikt izmaiņas pastāvošajā kārtībā attiecībā uz sezonālo laika maiņu.

Ņemot vērā aptaujas rezultātus, septembrī EK sagatavoja direktīvas priekšlikumu, kas paredz atcelt sezonālo laika maiņu un dot iespēju dalībvalstīm izvēlēties pastāvīgi palikt vasaras vai ziemas laikā. Priekšlikums paredz, ka laika maiņa tiek atcelta pēc ES dalībvalstu vienotās pārejas uz vasaras laiku nākamā gada martā. Savukārt tās dalībvalstis, kuras vēlēsies ziemas laiku noteikt kā savu pamatlaiku, nākamā gada oktobrī varēs pāriet atpakaļ uz ziemas laiku un tad pārtraukt sezonālo laika maiņu.

Patlaban diskusijas par EK priekšlikumu turpinās, un gala lēmums vēl nav pieņemts.

Ideja par vasaras laiku pirmo reizi radās astoņpadsmitā gadsimta beigās, bet regulāra pāreja uz vasaras laiku lielākajā daļā Eiropas valstu tika ieviesta divdesmitā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados. Līdzīga situācija izveidojās arī Latvijā, kad Padomju Savienība ar 1981.gada 1.aprīli, pieskaņojoties lielai daļai pasaules valstu, ieviesa regulāru pāreju uz vasaras laiku.

Kopš 1996.gada ES dalībvalstīs noteikta vienota vasaras laika skaitīšana - no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai. Kopējais ES tirgus, transporta tīkli un telekomunikācijas vairs neļauj kaut vienai dalībvalstij skaitīt laiku atšķirīgi no pārējām.

Jau ziņots, ka Lietuvas valdība 25.jūlijā nolēma ierosināt EK atteikties no ikgadējās pārejas uz vasaras laiku un tā vietā pastāvīgi ieviest pašreizējo vasaras laiku. Igaunijas valdība 9.augustā nolēma atbalstīt nostāju, ka visā ES teritorijā jāatsakās no pulksteņrādītāju pagriešanas, tomēr nepauda viedokli par to, vai būtu labāk pastāvīgi palikt pašreizējā ziemas vai vasaras laikā. Latvijas valdība 14.augustā atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku.

Uz augšu