Tiesa patur apcietinājumā viltus ziņu portālu uzturētāju Niku Endziņu

Par nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu aizdomās turētais Niks Endziņš tiek konvojēts uz Rīgas apgabaltiesas sēdi, kur izvērtēs viņam piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa nolēmusi paturēt apcietinājumā nepatiesu ziņu izgatavošanā un publicēšanā apsūdzēto Niku Endziņu.

Endziņš atrodas apcietinājumā jau kopš augusta beigām. Atbilstoši likuma normām tiesai ik pēc diviem mēnešiem ir pienākums izvērtēt apcietinājuma nepieciešamību.

Kriminālprocesa likumā teikts, ka apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas kriminālprocesa.

Jau ziņots, ka jūlijā Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa sāka kriminālprocesu pēc vairāku uzņēmēju un valsts iestāžu pārstāvju iesniegumiem par to, ka interneta vidē tiek izplatītas ar drošības apdraudējumu saistītas ziņas, kas izraisījušas sabiedrisko rezonansi un neizpratni par likumību. Izplatoties šādām ziņām, tika rupji traucēts sabiedriskais miers un vairāku uzņēmumu un valsts iestāžu, kas atbild par rīcību neatliekamos gadījumos, darbība, aģentūru LETA informēja Valsts policijā.

Policija izmeklēšanā secināja, ka kopumā internetā atrodamas vismaz septiņas analoģiska satura interneta vietnes, - "tv-play.lv", "neticams.net", "redzams.lv", "redzams.net", "kasjauns.net", "parvisu.net" un "atklats.com". Tās uzturēja vairākas personas, lai ar viltus ziņām dalītos sociālajos tīklos, tādējādi apzināti maldinot sociālo tīklu lietotājus un pievilinot viņus apmeklēt šīs viltus ziņu lapas.

Personas bija apzināti publicējušas nepatiesu informāciju par dažāda veida traģēdijām, ceļu satiksmes negadījumiem, kataklizmām, nelaimes gadījumiem, ieskaitot lielveikala sabrukšanu, lidmašīnas katastrofu, autobusa sadursmi un citas nepatiesas ziņas ar mērķi piesaistīt pēc iespējas lielāku apmeklētāju auditoriju.

Par katru ar maldiem ievilinātu apmeklētāju personas saņēma naudu no interneta reklāmas uzņēmumiem, kuri labprāt ievietoja savu reklāmu šādos resursos. Personu grupas noziedzīgi iegūtie ienākumi bija tieši atkarīgi no ievilināto apmeklētāju skaita, norādīja policija.

Augusta beigās Valsts policija aizturēja un tiesa apcietināja personu, kas organizēja nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu, savukārt viņa nepilngadīgajam līdzdalībniekam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka persona, kurai piemērots apcietinājums, ir Endziņš.

Uz augšu