NATO ģenerālsekretārs: Mēs negribam jaunu Auksto karu ar Krieviju

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

FOTO: GORM KALLESTAD/NTB scanpix

Jaunu Krievijas raķešu, kas spējīgas nest kodollādiņus, izvietošana Eiropā kompromitē svarīgu bruņošanās līgumu, kas palīdzēja pielikt punktu Aukstajam karam, preses konferencē Norvēģijā izteicies NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

ASV prezidents Donalds Tramps šomēnes paziņoja, ka Vašingtona plānojot izstāties no 1987.gadā parakstītā Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT), apsūdzot Krieviju šā līguma pārkāpšanā.

"Problēma ir jaunu Krievijas raķešu izvietošanā," otrdien norādīja Stoltenbergs. "Eiropā nav izvietotas jaunas ASV raķetes, bet ir vairāk Krievijas raķešu, kas spējīgas nest kodolgalviņas, un šīs raķetes kompromitē INFT."

"Tāpēc mēs aicinām Krieviju nodrošināt, ka tā pilnībā un caurskatāmi ievēro INFT," mudināja NATO ģenerālsekretārs. "Mēs nevēlamies vēl vienu bruņošanās sacensību."

"Mēs negribam jaunu Auksto karu, mēs negribam jaunu bruņošanās sacensību, tāpēc mums jāstrādā pie labākām attiecībām ar Krieviju," atbildot uz žurnālista jautājumu, sacīja Stoltenbergs. "Un pat tad, ja neizdodas panākt labākas attiecības ar Krieviju, mums ir jāstrādā pie sarežģītajām attiecībām ar Krieviju. Tas nozīmē, ka mums nepieciešama lielāka militārā klātbūtne, vairāk militāro mācību."

"Mums jābūt pārliecinātiem, ka varam novērst incidentus, negadījumus, pārpratumus, pārrēķināšanās. Un, ja tādas notiek, tad mums jānodrošina, ka tās nekļūst nekontrolējamas."

Līgumu par vidējā un tuvā darbībās rādiusa raķešu likvidāciju 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un toreizējais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 - 1000 kilometri)  un vidēju darbības rādiusu (1000 - 5500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991.gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

Vašingtona un Maskava ilgstoši apsūdz viena otru Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju pārkāpšanā. ASV norāda, ka Krievija līgumu pārkāpusi, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.

Putins drīz pēc Trampa paziņojuma par ASV izstāšanos no INFT brīdināja, ka tas novedīšot pie jaunas bruņošanās sacensības. Viņš sacīja, ka Krievija atbildēs "ar to pašu" uz jebkādu jaunu ASV raķešu izvietošanu Eiropā.

Uz augšu