Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Truksni un uzņēmēju Krūmiņu par ZZS nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā
ZZS uzskata, ka Truksnim jāatkāpjas

Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis piedalās Jūrmalas domes ārkārtas sēdē, kurā lemj par viņa atstādināšanu no amata pēc opozīcijas deputātu iesnieguma par neuzticības izteikšanu, kad medijos izskanēja informācija, ka Valsts policija viņu sodījusi par narkotisko vielu uzglabāšanu. FOTO: Edijs Pālens/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdzis Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Jūrmalas mēru Gati Truksni un uzņēmēju Jūliju Krūmiņu par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā.

No KNAB izplatītās infografikas noprotams, ka Truksnim rosināts apsūdzību uzrādīt ne tikai par partiju apvienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, bet arī par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu.

Krūmiņam lūgts uzrādīt apsūdzību par diviem noziegumiem partiju apvienības nelikumīgā finansēšanā lielā apmērā.

No KNAB izplatītās informācijas noprotams, ka Jūrmalas pašvaldības amatpersona vienojusies ar Krūmiņu par to, ka, izmantojot trešo personu starpniecību, gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās tas nelikumīgi finansēs partiju apvienību lielā apmērā.

Krūmiņš no sava konta veicis skaidras naudas izmaksu lielā apmērā un partiju apvienība saņēmusi finansējumu. Tad Truksnis informējis Krūmiņu par to, ka "ziedojumi" nav saņemti. Krūmiņš sazinājies ar "ziedotājiem" un to starpniekiem un informējis Jūrmalas pašvaldības amatpersonu, atklājot "ziedotāju" uzvārdus un ar tiem saistītās personas.

Vēlāk politisko partiju apvienības valdes loceklis norādījis, ka partijas valdes sēdē saistībā ar priekšvēlēšanu kampaņu pašvaldību vēlēšanās bijusi nostāja, ka katrs pats piesaista iespējamos ziedotājus savām kampaņām, kas arī ticis darīts.

Tāpat KNAB šajā lietā rosinājis apsūdzēt Trukšņa biroja vadītāju Ingrīdu Vilkārsi par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu un ar NSL saistīto finansistu Jorenu Raitumu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Saskaņā ar KNAB infografiku un aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju gadījumā par dokumentu viltošanu KNAB uzskata, ka Truksnis 2016.gada pavasarī informējis sava biroja vadītāju Vilkārsi par to, ka viņš nevarēs ierasties darbā. Darbiniece ieteikusi "uztaisīt prombūtni" un pēc tam noformējusi un saskaņojusi komandējuma rīkojumu. Tad darbiniece informējusi amatpersonu ("zināšanai"), uz kuru vietu noformēts komandējums.

Tāpat no infografikas noprotams, ka Krūmiņš NSL, tostarp, ar starpnieku palīdzību vairākas reizes atvēlējis naudu. Vienā no šīm epizodēm Krūmiņš naudu piešķīris ar NSL saistītajam finansistam Raitumam. Raitums savukārt saņemtos finanšu līdzekļus sadalījis piecām citām personām, kuras naudu pārskaitīja partijai. Tāpat vienā epizodē Krūmiņš NSL apmaksājis preces un pakalpojumus. 2016.gadā raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka iespējamo starpnieku vidū ir kāds jaunietis Jānis Dāvis, lopkopis Mārtiņš Butāns, būvniecības uzņēmuma vadītāja Kristīne Petruškina, bijušais Latvijas televīzijas darbinieks Ivars Falks, galdnieks Jānis Raudzeps un pārvietojamo tualešu uzņēmējs Anrī Kursītis. Raidījumā tika skaidrots, ka viņi visi vienā laikā ziedojuši NSL pa 14 000 vai 15 000 eiro.

No infografikas izriet, ka KNAB krimināllietā NSL licis atmaksāt valsts budžetā nelikumīgi pieņemtos ziedojumus 32 534 eiro.

Tāpat KNAB šajā krimināllietā konstatējis citus iespējamos administratīvos pārkāpumus par valsts amatpersonas funkciju veikšanu interešu konflikta situācijā, valsts amatpersonai noteikto speciālo dāvanu pieņemšanas ierobežojumu neievērošanu, neatļautu narkotisko vielu glabāšanu, kā arī valsts amatpersonas deklarācijas neiesniegšanu. LETA jau ziņoja, ka saskaņā ar TV3 raidījuma "Nekā personīga" iepriekš vēstīto Valsts policija Truksni sodījusi par narkotisko vielu uzglabāšanu, jo KNAB darbinieki pie Trukšņa atraduši šļirci ar kokaīna paliekām.

Tāpat atbilstoši šai krimināllietai Valsts ieņēmumu dienests veicis juridisku un fizisku personu auditus un konstatējis valsts budžetam nodarītus zaudējumus 478 699 eiro apmērā.

LETA iepriekš vēstīja, ka KNAB Truksnim bija aizliedzis tikties ar toreizējo ZZS Saeimas frakcijas vadītāju Augustu Brigmani, Krūmiņu un savulaik ar NSL saistīto Raitumu. Tāpat KNAB bija aizliedzis Truksnim apmeklēt ZZS biroju.

Truksnis pēc saceltās ažiotāžas par narkotikām nesen apturējis darbību ZZS ietilpstošajā Latvijas Zaļajā partijā.

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūguma sākt kriminālvajāšanu pret Jūrmalas domes priekšsēdētāju Gati Truksni viņam ir jāatkāpjas no amata, kā arī jānoliek domes deputāta mandāts, uzskata Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Armands Krauze.

8

Viņš atgādināja, ka Truksnis ir apturējis darbību ZZS ietilpstošajā Latvijas Zaļajā partijā.

Politiķis norādīja, ka ZZS vienmēr ir uzskatījusi, ka šādi jautājumi ir jārisina tiesiski, un, ja Truksnis ir vainīgs, tad tiesai viņam jāpiemēro attiecīgais sods.

Vaicāts, vai gadījumā, ja Truksnis pats neatkāpsies, vai politiskais spēks aicinās ZZS Jūrmalas deputātus balsot par viņa atbrīvošanu no amata, politiskā spēka valdes priekšsēdētājs atbildēja, ka ir vairāki rīcības varianti, un ka par šo situāciju vēl nepieciešams apspriesties Zaļo un zemnieku savienības valdes sēdē.

Krauze akcentēja, ka ZZS vai jebkurai citai partijai, kura ir ievēlēta Saeimā, nav mehānisma un resursu, kā pārbaudīt, vai saņemtais ziedojums atbilst likuma nosacījumiem. Politiķis norādīja, ka būtu jāsāk diskusija Saeimā par iespēju precizēt normatīvos aktus, lai atrisinātu jautājumu par šī mehānisma trūkumu.

Uz augšu
Back