"Daba san" velta dziesmu Daugavas paņemtajām dvēselēm

"Daba san"

FOTO: publicitātes

Valsts svētku mēnesī postfolkloras grupa "Daba san" laidusi klajā jaunu singlu un mūzikas video – "Melna upe", to veltot visiem, kas atdevuši savu dzīvību brīvai un labākai Latvijai.

Agrāk no septembra beigām līdz novembra pirmajai pusei ievēroja veļu laiku. Šajā laikā aizgājušie nāca ciemoties pie dzīvajiem, kam par godu visā Latvijas teritorijā tika klāti veļu mielasta galdi. Kaut 21. gadsmita sabiedrībā veļu laiku neatzīmē, nenoliedzami, gada tumšākais posms daudziem ir pārdomu laiks, uz ko vedina pati daba ar trūdošu lapu smaržu, nereti drēgnajiem laikapstākļiem un aizvien īsākajām dienām.

Dziesmas "Melna upe" vārdos tiek stāstīts par tieši Daugavas paņemtajām dvēselēm. Dodoties pa 13. janvāra ielu un 11. novembra krastmalu, netālu no RTU galvenās ēkas, kurā notiek "Daba san" mēģinājumi, Daugavmalā redzams piemineklis, veltīts 1905. gada revolūcijas cīnītājiem. Tā gada 13. janvārī ne viens vien no protestantiem gāja bojā Daugavas ledainajos ūdeņos. Tikmēr nedaudz vēlāk, 1919. gada 11. novembrī, turpat, Daugavas krastos, tika izcīnīta Brīvības cīņu lielākā uzvara, kas ļāva nosargāt gadu iepriekš dibināto Latvijas valsti, kamdēļ šogad varam atzīmēt tās simtgadi.

Noskaties!

Kaut grupa "Daba san" palikusi uzticīga savam mūzikas virzienam, turpinot radīt orģinālkompozīcijas ar tautasdziesmu tekstiem, skaniski un kompozicionāli "Melna upe" atšķiras no pārējiem grupas skaņdarbiem gan ar kopējo noskaņu, gan atkāpšanos no ierasti akustiskā skanējuma. Dziesma ir pārsteigums pašiem mūziķiem, jo tapusi pēkšņi un strauji. Skaņdarba rašanos iedvesmojusi gan vēlme pēc aizvien jauniem skaniskiem eksperimentiem, gan senču tradīcijas un pati Likteņupe. Savukārt izvēlētie tautasdziesmu vārdi demonstrē mūsu kultūras mantojuma lielo nozīmi arī mūsdienās, piešķirot seniem tekstiem jaunu nozīmi. "Melna upe" ir kā veltījums cilvēkiem, kuri ziedojuši savu dzīvību, lai mēs šodien varētu dzīvot pārtikušā un brīvā Latvijā, turpinot latvisko kultūru.

"Daba san" līdz šim publikai prezentējusi divus studijas albumus - "Puzurs" (2013) un "Vaiņags" (2016), kā arī trīs atsevišķus skaņdarbus - "Agra rīta dziesma" (2009), "Māras dziesma" (2013) un "Zāļu diena" (2018).

Uz augšu