Tramps: Makrona ierosinājums par ES armiju ir "ļoti aizvainojošs"

ASV prezidents Donalds Tramps

FOTO: Reuters/ScanPix

Francijas prezidenta Emanuela Makrona ierosinājums par kopīgas Eiropas Savienības (ES) armijas izveidošanu ir "ļoti aizvainojošs", piektdien paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps, ierodoties Parīzē uz pasākumiem, ar kuriem nedēļas nogalē tiks atzīmēta Pirmā pasaules kara beigu simtgade.

"Francijas prezidents Makrons tikko ir ierosinājis Eiropai izveidot savu armiju, lai aizsargātu sevi no ASV, Ķīnas un Krievijas," Tramps ierakstīja tviterī, kad viņa lidmašīna nolaidās Francijas galvaspilsētā.

"Ļoti aizvainojoši, bet varbūt Eiropai vajadzētu vispirms samaksāt savu taisnīgo daļu NATO, kuru lielā mērā subsidē ASV!," viņš piebilda.

Tramps kopā ar dzīvesbiedri Melāniju apmeklē Franciju otrreiz kopš savas stāšanās prezidenta amatā. Savā tvītā viņš atsaucās uz Makrona otrdien izteikto aicinājumu izveidot "īstu Eiropas armiju".

Makrons, kurš dedzīgi atbalsta ciešāku Eiropas integrāciju, savā aicinājumā sacīja, ka kopīgi ES militārie spēki ir vajadzīgi, lai atbrīvotos no paļaušanās uz ASV militāro varenību. Tramps pirms tam bija paziņojis par ASV izstāšanos no Aukstā kara laikā noslēgta kodolieroču līguma ar Krieviju.

"Mums ir jāaizsargā sevi no Ķīnas, Krievijas un pat no ASV," Makrons paziņoja Francijas radiostacijai "Europe 1".

Makrons konkrēti mudina izveidot no NATO neatkarīgus Eiropas spēkus, kuros būtu pārstāvētas deviņas valstis un kas spētu ātri veikt kopīgu militāru operāciju, evakuēt civiliedzīvotājus no kara zonas vai sniegt palīdzību pēc dabas katastrofas.

Šī nebija pirmā reize, kad Makrons paudis atbalstu vienotas Eiropas armijas izveidei. Ar līdzīgu aicinājumu viņš nāca klajā arī 2017.gada septembrī runā Sorbonnā. Toreiz viņš arī aicināja Eiropu radīt kopīgu aizsardzības budžetu.

Domājams, ka Trampa reakcija uz Makrona ierosinājumu palielinās saspīlējumu transatlantiskajās attiecībās, kurām tiks pievērsta sevišķa uzmanība šajā nedēļas nogalē, kad 70 pasaules līderi, tai skaitā Vācijas kanclere Angela Merkele un Krievijas prezidents Vladimirs Putins, Parīzē atzīmēs 100 gadus kopš Pirmā pasaules kara beigām.

Uz augšu