Merkele un Makrons noliek vainagu un atklāj piemiņas plāksni Kompjeņas mežā

Francijas prezidents Emanuels Makarons un Vācijas kanclere Angela Merkele noliek vainagu piemiņas vietā Kompjeņas mežā, atzīmējot 100 gadskārtu kopš pirmā pasaules kara beigām

FOTO: AFP/SCANPIX

Francijas prezidents Emanuels Makarons un Vācijas kanclere Angela Merkele sestdien nolika vainagu un atklāja jaunu piemiņas plāksni Kompjeņas mežā Francijas austrumos, kur pirms simts gadiem tika noslēgts pamiers, kas pielika punktu Pirmajam pasaules karam.

Dienu pirms simtās gadadienas kopš pamiera parakstīšanas abu valstu līderi tikās pie meža izcirtumā esošās tā vagona kopijas, kurā 1918.gada 11.novembrī plkst.5 tika parakstīts pamiers, kas stājās spēkā tajā pašā dienā plkst.11, izbeidzot karadarbību Rietumu frontē.

Jaunā piemiņas plāksne aizstāja veco, kurā bija iegravēts uzraksts, kas vēstīja, ka Kompjeņas mežs ir vieta, kur "Vācijas impērija atteicās no sava noziedzīgā lepnības, ko sakāva brīvās tautas, kuras tā vēlējās paverdzināt".

Savukārt uzraksts uz jaunās piemiņas plāksnes franču un vācu valodā vēsta: "Simtajā gadadienā kopš 1918.gada 11.novembra pamiera Emanuels Makrons, Francijas Republikas prezidents, un Agela Merkele, Vācijas Federatīvās Republikas kanclere, šeit atkārtoti apliecināja Francijas-Vācijas izlīguma nozīmi Eiropas un miera vārdā."

Pirms vainaga nolikšanas abu valstu līderi uz brīdi apkampās, bet pēc tam ieņēma miera stāju, lai noklausītos Francijas armijas jundu kritušajiem un abu valstu himnas.

Ceremoniju noslēdza slavinājums mieram, ko Eiropas himnas melodijā izpildīja bērnu koris.

Šī bija pirmā reize kopš Otrā pasaules kara, kad Vācijas valsts vadītājs apmeklē piemiņas vietu Kompjeņas mežā.

Pēdējais Vācijas līderis, kas šeit viesojās, bija Ādolfs Hitlers, kurš izvēlējās Kompjeņas mežu par vietu, kur Francijai 1940.gada 22.jūnijā nācās parakstīt kapitulāciju.

Uz augšu