Tiesa noraida lūgumu izvērtēt tiesnešu atbilstību "Latvenergo" pamatlietā

Apsūdzētais uzņēmējs Maksims Ter-Oganesovs

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien noraidīja tā dēvētajā "Latvenergo" kukuļņemšanas pamatlietā apsūdzētā biznesa konsultanta Andreja Livanoviča iesniegto lūgumu izvērtēt tiesas sastāva atbilstību Kriminālprocesa likumam.

Livanovičs lūdza izvērtēt tiesas sastāva atbilstību Kriminālprocesa likuma 52.pantam, kurā teikts, ka "lietas izskatīšanā tiesā nedrīkst piedalīties tiesnesis, kurš ir piedalījies pirmstiesas kriminālprocesā vai pirmās instances vai apelācijas instances tiesā jebkādā statusā". Livanoviča ieskatā lietas tiesnesis Andis Celms 2012.gadā ir piedalījies pirmstiesas procesā par noziedzīgi iegūtu mantu, kas noticis "Latvenergo" kriminālprocesa ietvaros, tāpēc šo lietu nedrīkst skatīt. "Tiesnesim pašam jāpieņem lēmums - piedalīties vai nepiedalīties procesā," sacīja Livanovičs.

Tiesnesis Celms jautāja, vai Livanovičs izsaka noraidījumu tiesas sastāvam, tomēr Livanovičs skaidroja, ka noraidījums nav izteikts, bet ir iesniegts lūgums un tiesai tas ir jāizvērtē.

Pēc divas stundas ilga pārtraukuma Celms paziņoja tiesas lēmumu, ka Livanoviča lūgums klasificējams kā noraidījums un ka šis noraidījums nav pamatots. Tiesas ieskatā nav konstatēts Kriminālprocesa likuma 52.panta pārkāpums, tāpēc tiesas sastāvam nav pamata atkāpties no lietas izskatīšanas.

Uz Celma jautājumu, vai ir vēl kādi noraidījumi, Livanovičs paziņoja, ka šodien ir tikai noklausījies tiesas lēmumu, tāpēc par iespējamiem noraidījumiem lems pēc iepazīšanās ar tiesas lēmumu.

Tāpat tiesa šodien nolēma pievienot lietas materiāliem prokurores iesniegto izziņu no Valsts robežsardzes par to, ka lietā apsūdzētais uzņēmējs Maksims Ter-Oganesovs laikā no jūnija līdz oktobrim deviņas reizes šķērsojis Latvijas robežu. Izziņa lietas materiāliem pievienota kā apsūdzēto raksturojošs dokuments.

Nākamā tiesas sēde šajā lietā paredzēta 27.novembrī.

Tiesas sēdē 7.novembrī tiesa noraidījusi prokurores lūgumu apsūdzētajam, vairākas tiesas sēdes kavējušajam uzņēmējam Maksimam Ter-Oganesovam kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu. Tiesa gan uzņēmējam piemēroja drošības līdzekli - nodošanu policijas uzraudzībā.

Tāpat tiesa toreiz lēma, ka nav pamata Ter-Oganesovam nozīmēt atkārtotu medicīnisko ekspertīzi, kā to bija lūdzis uzņēmēja advokāts.

Prokurore Viorika Jirgena iepriekš tiesā skaidroja, ka apsūdzētais ģimenes ārstei simulē savas sāpes. Tāpat saskaņā ar medicīnisko dokumentāciju apsūdzētais tagad ir deklarējies Dubaijā, ko varot traktēt kā gatavošanos aizbraukt no Latvijas.

Šī gada jūnijā tiesvedība tika apturēta, lai veiktu tiesu medicīnisko ekspertīzi Ter-Oganesovam, kuram bija radušies veselības traucējumi, kas traucēja apmeklēt tiesas sēdes. Eksperti gan secināja, ka Ter-Oganesovs uz tiesas sēdēm var ierasties.

Šajā krimināllietā bijušais uzņēmuma prezidents Kārlis Miķelsons apsūdzēts par dienesta pilnvaru pārsniegšanu un kukuļņemšanu lielā apmērā.

Arī Miķelsona vietniekam Aigaram Meļko un "Latvenergo" amatpersonai Ērikam Priedniekam celtas apsūdzības par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījusi smagas sekas, sadārdzinot sešus konsultāciju līgumus kopā par 452 0811 eiro, ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus kopā par 24 796 966 eiro un ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222 eiro.

Saistībā ar Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC) abās kārtās noslēgtajiem sešiem konsultācijas līgumiem un Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēmušas kukuli kopā 3 967 167 eiro apmērā. Amatpersonas arī apsūdzētas par to, ka saistībā ar Rīgas otrās TEC otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēmušas daļu no kukuļa - 191 392 eiro apmērā.

Miķelsonam un Meļko apsūdzības celtas arī par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513 eiro.

Biznesa konsultantam Andrejam Livanovičam apsūdzība celta par Miķelsona, Meļko un Priednieka izdarīto dienesta pilnvaru pārsniegšanas atbalstīšanu un kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām "Latvenergo" amatpersonām. Tāpat viņš apsūdzēts par noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizēšanu un par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp "Latvenergo" un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.

Ārvalstu uzņēmējiem, kuri bija iesaistīti "Latvenergo" amatpersonu slēgtajos darījumos, Robertam Gerosam un Mehdi Hadži Džavadam apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu.

Uzņēmējam Jevgēnijam Levinam apsūdzība celta par to, ka viņš atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.

Savukārt Miķelsona znotam Kristapam Štrausam, ekonomistam un uzņēmējam Deniņam, fiktīvos darījumos iesaistītajiem Jūlijai Mogiļevskai, Ter-Oganseovam un Jānim Muktupāvelam apsūdzības celtas pēc Krimināllikuma 195.panta trešās daļas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā un personu grupā.

Visi apsūdzētie savu vainu pilnībā noliedz. Ter-Ogansevos gan tiesai iepriekš pauda neizpratni par sev izvirzīto apsūdzību, norādot, ka nesaprot, kādēļ viņš vispār iesaistīts šajā procesā.

Uz augšu