Latvijas vēstnieks NATO: Krievijai ir jāatgriežas pie sarunu galda par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (2)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Krievijai ir jāatgriežas pie sarunu galda, lai nākotnē tā varētu izpildīt Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT) prasības, jo neviena puse nav ieinteresēta kodolieroču lietošanā, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas vēstnieks NATO Indulis Bērziņš.

Viņš norādīja, ka Latvija, tāpat kā citas Eiropas valstis, atbalsta ASV centienus atgriezt Krieviju pie sarunu galda par INFT prasīju izpildi. "Protams, visi ir ieinteresēti, lai šis līgums tiktu saglabāts. Neviens nav ieinteresēts eskalācijā, sevišķi kodoleskalācijā," akcentēja Bērziņš.

Vēstnieks skaidroja, ka ASV izteica draudus izstāties no INFT tikai tāpēc, ka Krievija šo līgumu pārkāpj, un ASV nebija citu iespēju, kā piespiest Krieviju ievērot līgumu.

Vaicāts, kāpēc, viņaprāt, Krievija neievēro INFT, Bērziņš pauda viedokli, ka "Krievija bieži vien dara kaut ko tikai tāpēc, ka var izdarīt". Piemēram, Krievijas iebrukums Ukrainā, pēc Bērziņa domām, ir saistīts ar Rietumu nepietiekami strikto reakciju uz notikumiem Gruzijā.

Kā ziņots, ASV prezidents Donalds Tramps šoruden paziņoja, ka ASV vienpusēji izstāsies no INFT, apsūdzot Krieviju šā līguma pārkāpšanā.

Tramps arī teica, ka ASV sāks izstrādāt šādas raķetes, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu ar Krieviju un arī ar Ķīnu.

Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 - 1000 kilometri) un vidēju darbības rādiusu (1000 - 5500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991.gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

Vašingtona un Maskava ilgstoši apsūdz viena otru Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju pārkāpšanā. ASV norāda, ka Krievija līgumu pārkāpusi, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.

Komentāri (2)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu