ASV: Jemenas miera sarunas notiks decembra sākumā Zviedrijā

FOTO: AFP/SCANPIX

Miera sarunas ar mērķi izbeigt karu Jemenā ir paredzēts rīkot decembra sākumā Zviedrijā, un tās notiks starp šiītu nemierniekiem hutiešiem un ANO atzīto Jemenas valdību, trešdien paziņoja ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss.

Viņš sacīja, ka Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti, kas trīs gadus ilgušajā karā militāri atbalsta Jemenas prezidentu Abdrabuhu Mansūru Hadi, pilnīgi piekrīt šo sarunu rīkošanai.

Matiss oktobrī negaidīti aicināja uz pamieru Jemenā un mudināja karojošās puses sākt sarunas 30 dienu laikā. ANO tagad ir atlikusi šo termiņu līdz gada beigām.

Matisa jaunākie izteikumi izskanējuši pēc ASV Valsts departamenta paziņojuma, ka šīs sarunas vairs nevar atlikt.

ANO sūtnis Jemenā Mārtins Grifitss jau ieradies Jemenas galvaspilsētā Sanā, kuru kontrolē hutieši, lai pārrunās ar nemiernieku līderiem mudinātu viņus pievienoties miera sarunām Zviedrijā.

Vašingtona ir piegādājusi bumbas un citus ieročus, kā arī nodrošinājusi izlūkošanas atbalstu Saūda Arābijas vadītajai arābu valstu koalīcijai, kura atbalsta Jemenas prezidentu, tomēr nesen izbeidza degvielas uzpildīšanu Saūda Arābijas kara lidmašīnām.

Jemenas miera sarunas bija paredzētas jau septembrī Ženēvā, bet tās nenotika, jo hutieši neieradās uz tām.

Hutieši ir vairākkārt pieprasījuši spēcīgākas drošības garantijas, lai varētu ierasties uz sarunām caur gaisa un jūras blokādi, kuru koalīcija īsteno kopš 2015.gada marta.

Karadarbība starp hutiešiem un starptautiski atzīto Jemenas valdību, kuru no 2015.gada marta militāri atbalsta Saūda Arābijas vadītā koalīcija, ir izraisījusi pašlaik lielāko humāno krīzi pasaulē.

Smags pārtikas trūkums skar astoņus miljonus cilvēku, informēja ANO amatpersonas, brīdinot, ka bada risks draud līdz 14 miljoniem cilvēku jeb pusei Jemenas iedzīvotāju.

Uz augšu