Panākta vienošanās par Lielbritānijas un ES attiecībām pēc “Brexit”

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: EPA/Scanpix

Eiropas Savienība (ES) un Lielbritānija panākušas vienošanos par deklarācijas projektu abu pušu attiecībām pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES nākamā gada martā, vēsta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.

Kā informēja Eiropas Komisija, abas puses panākušas principiālu politisku vienošanos, kas nosaka Lielbritānijas un ES nākotnes attiecības tirdzniecībā, drošības un citos jautājumos.

Kā apliecināja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, Eiropas Komisija viņu informējusi, ka ir panākta vienošanās par politisko deklarāciju jautājumā par nākotnes attiecībām ar Lielbritāniju.

"Deklarācijā noteikti parametri vērienīgai, plašai, dziļai un elastīgai partnerībai visā tirdzniecības un ekonomiskajā sadarbībā", kā arī citās jomās, teikts dokumenta kopijā, kas nonākusi ziņu aģentūru rīcībā.

Dokuments tagad jāapstiprina Lielbritānijas valdībai, kā arī pārējo 27 ES dalībvalstu valdībām, kas svētdien pulcēsies Briselē īpašā "Brexit" samitā.

Kopīgā politiskā deklarācija ir saistīta ar izstāšanās vienošanos, kurā detalizēti izklāstīti Lielbritānijas izstāšanās nosacījumi.

Tā aptver kopīgos nākotnes mērķus tirdzniecības, drošības un politiskās sadarbības jomās, veidojot pamatu sarunām, kas varēs sākties, tiklīdz Lielbritānija būs pametusi ES.

26 lappušu dokumentā izklāstīti kopīgie mērķi tādās jomās kā finanšu pakalpojumi, transports, zvejas iespējas, datu apmaiņa, sankciju politikas piemērošana, vēršanās pret terorismu, strīdu noregulēšanas mehānismi.

Dokumentā, kuru ceturtdien Tuskam iesniedza EK prezidents Žans Klods Junkers, noregulēts arī līdz šim neatrisinātais jautājums par pēcbreksita pārejas posma maksimālo ilgumu.

Šajā periodā Londonai būs saistoši ES noteikumi, tai jāturpina maksāt ES, tomēr lēmumu pieņemšanas procesā tai vairs nebūs balsstiesību.

Šobrīd pārejas posms paredzēts 21 mēnesi līdz 2020.gada beigām.

Tomēr Lielbritānija un ES var "pieņemt vienu lēmumu par pārejas posma pagarināšanu uz vienu vai diviem gadiem", teikts tekstā, par kuru panākta vienošanās.

Lielbritānijā premjerministres Terēzas Mejas oponenti pauduši asus iebildumus pret vienošanos, kas panākta ar Briseli, kā arī pret agrāko projektu nākotnes politiskajām attiecībām.

Vairāki viņas kabineta ministri atkāpušies, un šobrīd šķiet apšaubāmi, ka Lielbritānijas parlaments varētu apstiprināt panākto vienošanos, kad tuvāko nedēļu laikā notiks balsojums.

Vienlaikus sagaidāms, ka pārējās ES dalībvalstis samitā svētdien parakstīs izstāšanās vienošanos un politisko deklarāciju.

Lielbritānija no ES izstāsies 2019.gada 29.martā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu