"ABLV" fondam ziedo Ukrainā un Moldovā skandālos ierauti ofšori.

"ABLV Bank" logo.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Piecu gadu laikā ofšoru zonās reģistrēti uzņēmumi "ABLV bankas" labdarības fondam pārskaitījuši gandrīz trīs miljonus eiro. Patiesie šo fondu īpašnieki nav zināmi, un daži  no tiem figurē aizdomīgos darījumos Ukrainā, Moldovā un citviet, svētdien ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Šā gada sākumā ASV Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija publiskoja ziņojumu, kurā Latvijas trešo lielāko banku "ABLV" vainoja smagos pārkāpumos, sistemātiskā naudas atmazgāšanas atbalstīšanā un amatpersonu kukuļošanā. Banka apgalvoja, ka ziņojums balstīts uz nepatiesiem faktiem, ko paudis Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, jo "ABLV" esot atteikusies izmantot viņa ieteiktos lobistus. To, vai Rimšēvičs tiešām maldinājis ASV partnerus, izmeklēšanā cenšas noskaidrot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

ASV bankai pārmeta netīras naudas apkalpošanu. Klientu vārdus neizpauž ne pati kredītiestāde, ne uzraugošās institūcijas. “ABLV bankas” klientu lokā ļauj ieskatīties ziedojumi tās labdarības fondam. Naudu tam pārskaitījuši simtiem ofšoru zonu uzņēmumu.

"ABLV Charitable Foundation", kas tagad mainījusi nosaukumu uz "Novum Riga", ir viens no lielākajiem labdarības fondiem Latvijā. Gadu gaitā tas iegādājies dzirdes aparātus vairāk nekā 400 bērniem, finansējis nometnes, kultūras žurnālistiku un mākslas pasākumus, apmaksā izglītību Zolitūdes traģēdijā cietušo ģimeņu atvasēm. Vērienīgākā ir fonda programma "Jaunā Rīga". Ar tās palīdzību atjaunota skulptūra "Globuss" Jūrmalā, uzcelts bērnu rotaļu laukums Rīgā pie Doma baznīcas, kā arī top Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja projekts.

Muzejs bija iecerēts kā tikai privātu mecenātu finansēta būve. Starptautiskā konkursā jau izraudzīta pasaulslavena arhitekta skice. Kad pavasarī darbu pārtrauca "ABLV banka", darbu apturēja arī labdarības fonds, lai gan tā ir neatkarīga organizācija. Tagad tas atsācis strādāt.

"ABLV" labdarības fonds ar katru gadu auga, līdz pagājušajā gadā tā ieņēmumi sasniedza piecus miljonus eiro. Organizācija gan tērē ievērojami mazāk, tādēļ kontos un vērtspapīros pērnā gada beigās bija desmit miljoni eiro.

Lielāko daļu naudas atvēlēja "ABLV bankas" akcionāri un viņu uzņēmumi. Īpašos Ziemassvētku pasākumos naudu vāca arī no citiem, ziedot aicināja ABLV bankas klientus.

Piecu gadu laikā ofšoru zonās reģistrēti uzņēmumi "ABLV bankas" labdarības fondam pārskaitījuši gandrīz trīs miljonus eiro. No tiem divi miljoni eiro ziedoti tieši programmai "Jaunā Rīga", kuras galvenais mērķis ir uzcelt Laikmetīgās mākslas muzeju.

Fondam ziedojuši uzņēmumi, kas reģistrēti Panamā, Kiprā, Belizā, Lielbritānijā, Honkongā, Britu Virdžīnu, Seišelu un Māršala salās. To patiesie īpašnieki ir paslēpti. Kopumā šādu ziedotāju skaits piecu gadu laikā bijis ap 400.

Starp tiem ir Apvienoto Arābu Emirātos bāzēts uzņēmums, kas īstenojis Krievijas naftas milža "Lukoil" projektus Uzbekistānā.

Belizā reģistrēts uzņēmums, kurš Uzbekistānā importē naftas ieguves iekārtas. 

Vairākus uzņēmumus dibinājušas tās pašas Māršala un Seišelu salās reģistrētās kompānijas, ko ukraiņu izmeklētāji saista ar naftas magnātu Serhiju Kurčenko. Viņa vadītie uzņēmumi bijusi daļa no bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča organizācijas.

Šā gada februārī ASV Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla publiskotajā ziņojumā minēts, ka Kurčenko izmantoja sev piederošu deviņu čaulas uzņēmumu kontus "ABLV bankā", lai no Ukrainas aizpludinātu miljardiem dolāru, ko viņš bija ieguvis, piesavinoties valsts īpašumus.

Cits ziedotājs - "Primewall Intertrading LLP" Ukrainā figurē naudas atmazgāšanas krimināllietā.

Banka bijusi ierauta arī Moldovas skandālā, kur no valsts tika nozagts miljards dolāru. Par to ABLV saņēmusi trīs miljonu eiro sodu. Fondam ziedojušas firmas, ko dibinājuši Moldovas skandālā identificēti uzņēmumi.

Par lielāko daļu ziedotāju informācijas nav. Tos reģistrējušas tā sauktās ofšoru fermas: biroji, kas ārzonās dibina uzņēmumus, ieceļ direktoru amatos ar patiesajiem īpašniekiem nesaistītas amatpersonas. Šādā veidā par sava veida starptautiskām leģendām kļuvuši rīdzinieki Ēriks Vanagels un Stans Gorins, kas ir amatpersonas tūkstošos uzņēmumu visā pasaulē.

Tagad viņiem piebiedrojies Ali Moulaye - Briselē dzīvojošs zobārsts. Ārvalstu žurnālistiem viņš atzinies, ka savulaik dzīvojis Latvijā, kur piekritis draugiem parakstīt "daudz ko un daudzreiz". Viena no šādām ofšoru fermām ir arī Latvijas "BBP Baltic". Tā Panamā reģistrējusi arī “Bolgare Corporation”, kas arī ziedojis ABLV fondam.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vērtējumā labdarības fondi ir augsta riska klienti naudas atmazgāšanas novēršanas jomā, tādēļ bankām īpaši stingri jāvērtē šādu organizāciju darījumi. Tomēr pašiem fondiem nav pienākuma pārbaudīt ziedotās naudas izcelsmi. Sabiedriskā labuma organizācijas, kāds ir arī "ABLV bankas" fonds, uzrauga Valsts ieņēmumu dienests.

VID galvenā aizdomu pazīme ir tas, ka uzņēmumam nav ne tik lielu līdzekļu, ne ieņēmumu, lai ziedotu. Tomēr ofšoru firmām ir grūti šādus datus iegūt.

Bernis apgalvo, ka ir informēts, kādas personas patiesībā stāv aiz fonda ziedotājiem, piemēram, lielākā dāvinājuma - gandrīz pusmiljona eiro - avota "Alpine Universal LTD".

Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas Uzraudzības un kontroles komisijas priekšsēdētājs Andris Rukmanis uz jautājumu, ja nauda tiek izmantota labiem mērķiem, vai mums vispār būtu jāuztraucas par to, no kurienes tā nāk, atbild:

Zināmā mērā jā, jo mēs nevaram veicināt labdarību ar prettiesisku darbību. Mēs nevaram teikt, ka labdarības cēlais mērķis attaisno prettiesisku rīcību, mēs nevaram tā teikt.

Uz augšu