Klajā nāk jauni Brektes ilustrēti šausmu stāsti bērniem
"Trīs nāves Mārtiņdienā"

Kristians Brekte

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" laidusi klajā Māra Runguļa šausmu stāstus bērniem ar mākslinieka Kristiana Brektes ilustrācijām. Jaunizdotā grāmata "Trīs nāves Mārtiņdienā" ir turpinājums 2016. gadā iznākušajai "Pastaiga mirušo pilsētā", kas ieguva Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un saņēma grāmatu mākslas balvu "Zelta ābele". 

Grāmata adresēta vidējā skolas vecuma bērniem.

“Trīs nāves Mārtiņdienā” ir turpinājums 2016. gadā iznākušajai grāmatai “Pastaiga mirušo pilsētā”, tomēr lasāma arī pavisam neatkarīgi no tās.

Jau pirms vairāk nekā 30 gadiem Māris Rungulis sāka vākt un publicēt bērnu mutvārdu folklorā sastopamos spoku, šausmu un joku stāstus. Pārupes spoku stāstu ciklā rakstnieks tos literāri apstrādājis, izvēršot un iekļaujot vienotā sižetā.

"Trīs nāves Mārtiņdienā"

FOTO: @lielsunmazs

Grāmatā skolēni pulcējas zālē uz īpašu Mārtiņdienas vakaru. Mārtiņdiena ievada Veļu mēnesi, un uz skatuves trīs par nāvēm pārģērbušies skolēni sveču gaismā stāsta skolas biedriem šausmu stāstus, cenšoties baisumā pārspēt cits citu. Kad “nāves” brīdi atvelk elpu, izrādās, ka viņu klausītāji tikmēr jau paši aizrautīgi ķērušies pie stāstīšanas.

“Pastaiga mirušo pilsētā” ieguva Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslas balvu “Zelta ābele”. Abu grāmatu saistību uzsver ilustrācijas un dizains, jo vizuālo noformējumu tām veidojuši ilustrators Kristians Brekte un māksliniece Ūna Laukmane. Kristiana Brektes mākslinieciskais rokraksts ir provokatīvs un izaicinošs, tomēr šausmīgais un pretīgais tajā nereti tiek hiperbolizēts tiktāl, ka kļūst pats par savu karikatūru. Humora un baiļu kombinācija tekstā un ilustrācijās atbilst bērnu psiholoģiskajai nepieciešamībai stāstos, rituālos un tradicionālos tēlos izjust, izdzīvot un izspiest no apziņas savas eksistenciālās bailes, pārvarēt biedējošo ar komisko.

"Trīs nāves Mārtiņdienā"

FOTO: @lielsunmazs

Ugunīgi sarkanās grāmatas auduma priekšvākam un muguriņai izmantota īpaša drukas tehnika – fosforiscējoša krāsa, kas spīd tumsā.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Izdevniecības “Liels un mazs” grāmatas par vislabāko cenu iespējams iegādāties izdevniecības birojā Tērbatas ielā 49/51-12 un mājas lapā www.lielsmazs.lv, kā arī visos lielākajos grāmatu veikalos, dizainlietu veikalā „M50”, kultūrpreču mājā "NicePlace telpa”, grāmatnīcā “Mr Page” un citur.

Uz augšu