Francijas premjers atliek degvielas nodokļa celšanu
Papildināts

Parīzē turpinās protesti pret augstajām degvielas cenām FOTO: AFP/EPA/Scanpix

Francijas premjerministrs Eduārs Filips otrdien paziņoja par jaunu piekāpšanos "dzelteno vestu" protesta kustībai, pavēstot, ka 1.janvārī plānotā degvielas nodokļa celšana tiek atlikta vismaz uz sešiem mēnešiem.

"Nekādi nodokļi nav tā vērti, lai apdraudētu nācijas vienotību," uzrunā televīzijā sacīja premjers, piebilstot, ka dusmas ielās izraisījusi "dziļa netaisnība - nespēja cienīgi dzīvot no sava darba".

Izsakoties par protestiem, kas varētu vēl tikai notikt, premjers uzsvēra, ka tie ir jāizsludina iepriekš un tiem ir jānoris mierīgi.

Tiesa gan, valdības lēmums nav atstājis lielu iespaidu uz protestētājiem, kas to nodēvējuši par "pirmo soli" un solījuši cīņu turpināt.

Demonstrācijas daudzviet valstī turpinājās arī otrdien.

Dzeltenās vestēs tērpušies protestētāji turpināja bloķēt vairākas degvielas bāzes, bet uz šosejas netālu no Obaņas, valsts dienvidos, protestētāji ieņēma ceļa nodevu iekasēšanas punktu un ļāva auto braukt tam cauri bez maksas.

Līdzās ceļam viņi uzstādīja plakātu ar uzrakstu "Makrons diktators".

"Tas ir pirmais solis, bet mēs nesamierināsimies ar druskām," norādīja viens no protestu līderiem Benžamēns Košī.

Vienlaikus otrdien pieņēmušies spēkā arī skolēnu protesti, un vairākās vietās visā valstī demonstranti pielaiduši uguni ēkām un iesaistījušies sadursmēs ar policiju.

Pēdējās nedēļas laikā skolēni pamazām arvien aktīvāk iesaistījušies tā dēvētajā dzelteno vestu kustībā, kuru sākotnēji izraisīja valdības lēmums paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bet pakāpeniski tā izvērsusies daudz plašākos protestos, atspoguļojot vispārējo sabiedrības neapmierinātību ar prezidenta Emanuela Makrona politiku.

Daudzas skolēnu demonstrācijas vērstas pret jauno pieteikšanās sistēmu augstskolās.

Vietējās varasiestādes aģentūrai "Reuters" pavēstījušas, ka otrdien uguns pielaista Sent-Ekzeperī vidusskolai Blaņakā, kas atrodas Francijas dienvidrietumos netālu no Tulūzas.

Ziņas par sadursmēm saņemtas arī no Lionas, Marseļas, Bordo un Orleānas.

Savukārt Krēteijā un Versaļā protestētāji bloķējuši skolas.

Kopumā skolēnu protestu dēļ visā valstī 100 skolas nobloķētas vai arī to darbs traucēts, apliecinājusi Izglītības ministrija.

Tikmēr Parīzē nedēļas nogalē gaidāmi jauni "dzelteno vestu" protesti.

Premjerministrs otrdien arī paziņoja, ka līdz 2019. gada maijam tiek iesaldētas elektrības un dabasgāzes cenas, vienlaikus brīdinot protestētājus, ka nekādas nekārtības vairs nedrīkst atkārtoties.

"Ja sestdien būs vēl viena protestu diena, tiem ir jāsaņem atbilstošas atļaujas un jānotiek mierīgi," uzsvēra premjers. "Iekšlietu ministrs liks lietā visus līdzekļus, lai panāktu, ka tas tiek ievērots."

Tikmēr Parīzē sestdien plānotā komandu Parīzes "Saint-Germain" un "Montpellier" futbola spēle atlika, policijai skaidrojot, ka tā nespēj vienlaikus garantēt drošību spēlē un protestos.

Sadursmēs ar policiju vai negadījumos, kas saistīti ar protestiem, dzīvību jau zaudējuši četri cilvēki, bet vairāki simti ievainoti.

Filipa otrdienas paziņojums izteikts par vēlu un piekāpšanās ir pārāk maza, norādījuši valdības politiskie oponenti.

"Šis lēmums bija jāpieņem sākumā, tiklīdz konflikts sākās," atzina pazīstamā sociālistu politiķe un bijusī prezidenta amata kandidāte Segolēna Rojāla. "Jo vairāk ļauj konfliktam samilzt, jo galu galā vairāk būs jāpiekāpjas."

Cenu pieauguma atlikšana "pavisam noteikti nav gluži tas, uz ko cerēja nedrošības māktā Francijas tauta", tviterī savukārt norādīja galēji labējo līdere Marina Lepēna, sarkastiski piebilstot - tā, "protams, ir sagadīšanās", ka cenu pieaugums stāsies spēkā dažas dienas pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Protesti sākās pagājušajā mēnesī, auto īpašnieku paužot sašutumu par plānoto degvielas nodokļa paaugstināšanu. Taču pakāpeniski protestos sāka skanēt arī citi saukļi, aktīvistiem norādot, ka prezidenta Emanuela Makrona valdībai vienkāršo cilvēku problēmas nerūp.

Filips piektdien jau tikās ar diviem "dzelteno vestu" pārstāvjiem, bet viens no viņiem devās projām no tikšanās, nesagaidījis tās beigas.

Pirmdien pēc nedēļas nogales vardarbīgajām sadursmēm Parīzē protestiem pievienojās arī ātrās palīdzības ekipāžas.

Vairāki desmiti ātrās palīdzības automobiļu pirmdien bloķēja tiltu, kas ved uz Burbonu pili, kur izvietota Nacionālā sapulce.

Sadursmes starp policiju un demonstrantiem pirmdien atsākās arī Francijas aizjūras departamentā Reinjonā, kur pēdējo nedēļu laikā notikušas īpaši lielas nekārtības.

Nemieri jau radījuši jaunas ekonomiskās grūtības. Sarucis viesnīcu rezervāciju skaits, krītas mazumtirdzniecības ieņēmumi, pieaug investoru nervozitāte, un degvielas naftas uzņēmums "Total" ziņo, ka dažos tam piederošajos benzīntankos beigušies degvielas krājumi.

Tūrisma un transporta uzņēmumu akciju kurss krītas, lai gan visumā tirgus atrodas kāpjošā fāzē.

Uz augšu
Back