Pētera baznīcā Alda Kļaviņa retrospektīvā izstāde

Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris mākslinieks, Liepājas Universitātes profesors Aldis Kļaviņš

FOTO: LETA

No 22. decembra līdz 2019. gada 13. janvārim Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs apskatāma mākslinieka Alda Kļaviņa (1938) retrospektīvā izstāde “Vēl pirms…”.

Izstādes nosaukums atklāj būtisko par mākslinieku, proti, savā daudzveidīgajā un piesātinātajā ceļā A. Kļaviņš ievērojis principu − vērtība, radošas personības uzdevumi un mērķi ir jēgpilni tikai tad, kad izdomā, iecer, atklāj, dara un īsteno vēl pirms… Pirms izdoti likumi un aprobētas it kā negrozāmas patiesības, darāmo jau paveikuši citi, un idejas dzīvē un mākslā kļuvušas “plakanas” un vispārpieņemtas.

Mākslinieks cauri gadu desmitiem Liepājas un Latvijas mākslas norisēs, pedagoģiskajā un sabiedriskajā darbā sevī uzturējis pirmatklājēja svaigumu, risku, visus tos guvumus un arī zaudējumus, kurus iemanto tikai tie, kas spēj būt tik intensīvi un patiesi. No viņa mākslas darbu simtiem – glezniecībā: ainavas, klusās dabas, portreti, figurālas un abstraktas kompozīcijas, teātra izrāžu un mākslas izstāžu scenogrāfijas, visa veida izteiksmes iespējas grafikās − izstādē izraudzīti un reproducēti daži pašportreti. Tie A. Kļaviņam ir kā sava veida dienasgrāmata, kurā koncentrējas viņa pārdomu un mākslinieciskās pilnības meklējumi, atradumi.

Par mākslinieku

A. Kļaviņš dzimis 1938. gadā Madonā. Absolvējis Latvijas mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1967) un ieguvis humanitāro zinātņu mākslas maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā (2003). No 2006. gada ir Liepājas universitātes profesors. Regulāri piedalās grupu izstādes, plenēros, meistardarbnīcās Latvijā un no 1966. gada − arī ārvalstīs. Vairāk nekā 20 personālizstāžu autors. Strādā visās glezniecības tehnikās, scenogrāfijā, grāmatu dizainā. Ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs (1969) un Latvijas Teātra darbinieku savienības biedrs (1979). Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (2011), titulu “Goda liepājnieks” (2013) un Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā galvenās balvas laureāts (2017). Mākslinieka darbi atrodas Liepājas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Madonas  novadpētniecības un mākslas muzeja kolekcijās, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Kanādā, ASV, Zviedrijā, Šveicē, Vācijā, Indijā un Ēģiptē.

Uz augšu