"Amazon" ir vērtīgākais privātais uzņēmums pasaulē

FOTO: AP/Scanpix

ASV interneta tirdzniecības milzis "Amazon" pirmdien pirmoreiz kļuva par pasaulē vērtīgāko privātuzņēmumu pēc tirgus kapitalizācijas, pārspējot "Microsoft" un citas tehnoloģiju kompānijas.

Biržas tirdzniecības sesijas beigās "Amazon" akcijas cena bija pieaugusi par 3,4% un uzņēmuma tirgus kapitalizācija sasniedza 796,8 miljardus ASV dolāru – par 13,2 miljardiem dolāru vairāk nekā "Microsoft".

Džefa Bezosa vadībā kompānija "Amazon" ir piedzīvojusi ievērojamu pieaugumu, tās uzņēmējdarbībai no sākotnējās jomas – grāmatu tirdzniecības internetā – paplašinoties uz daudzām citām mazumtirdzniecības kategorijām.

"Amazon" ieņēmumi pieauga no 74,5 miljardiem dolāru 2013.gadā līdz 177,9 miljardiem dolāru 2017.gadā, un tiek projektēts, ka 2018.gada ienākumi sasniegs 232,3 miljardus dolāru.

Neraugoties uz izvirzīšanos pirmajā vietā, "Amazon" tagadējā tirgus kapitalizācija tomēr ir ievērojami mazāka par septembrī sasniegto virsotni, kad tā šķērsoja viena triljona dolāru robežu, bet pēc tam kritās. Šis kritums tomēr bija mazāk straujš nekā citiem tehnoloģiju uzņēmumiem.

"Apple", kas ilgi bija pirmajā vietā pēc tirgus kapitalizācijas, zaudēja šo godu novembra beigās un ar tagadējo vērtību 702 miljardi dolāru atpaliek no "Amazon", "Microsoft" un "Google" māteskompānijas "Alphabet", kuras vērtība ir 745,2 miljardi dolāru.

"Amazon", kas tika izveidota garāžā Sietlas piepilsētā ar sākotnējo nosaukumu "Cadabra", pārdeva pirmo grāmatu 1995.gada vidū, bet jau tā paša gada beigās tirgoja grāmatas internetā visā ASV teritorijā. No 1997.gada šī uzņēmuma akcijas tiek kotētas biržā.

Kompānija vairāk nekā 10 gadus koncentrējās uz izaugsmi, nevis peļņu, daudz ieguldot noliktavu, izplatīšanas tīklu un datu centru veidošanā.

Uz augšu