"Brexit" dēļ no Lielbritānijas aizplūduši 800 miljardi mārciņu; brīdina par smagām sekām

Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) vēl nav notikusi, taču britu ekonomiku tā sekas jūt jau tagad. Bankas un citi finanšu uzņēmumi aprēķinājuši, ka no valsts aizplūduši līdzekļi, kas mērāmi 800 miljardos mārciņu (891,5 miljardu eiro) apmērā, raksta “CNN Business”.

Daudzas bankas pašlaik atver jaunus birojus, kā arī pārved aktīvus uz citām ES dalībvalstīm, lai saglabātu savas biznesa operācijas ar Eiropas Savienību neskartas arī pēc Brexit. Savukārt citas kompānijas savus aktīvus pārved no Lielbritānijas uz citām ES dalībvalstīm, lai aizsargātu klientus pret tirgus ievainojamību un neparedzamām izmaiņām Lielbritānijas likumdošanā pēc izstāšanās no ES.

“Šie publiski pieejamie skaitļi atspoguļo to, ka uzņēmumi gatavojas “smagajam Breksitam” - gadījumam, ja Lielbritānija izstāsies no ES bez vienošanās. Tas būs ļoti smags trieciens,”

uzskata finanšu uzņēmuma EY vadītājs Omars Ali. Viņa vadītais uzņēmums ir apzinājis vairāk nekā 200 Lielbritānijas finanšu kompāniju, kuras kopš 2016. gada jūnija, kad notika Brexit referendums, savus aktīvus ir pārvedušas uz citām ES valstīm.

Lielbritānija no Eiropas Savienības izstāsies jau mazāk kā pēc trim mēnešiem, un nākamnedēļ ir gaidāms svarīgs Lielbritānijas parlamenta balsojums, kas izšķirs – tiks panākta vienošanās ar Briseli, vai arī briti Eiropas politisko bloku atstās bez vienošanās.

Anglijas Banka brīdināja, ka otrais variants valsts ekonomikai var izrādīties ļoti smags –

tā sekas var būt daudz smagākas nekā ekonomiskajai krīzei, kas pasauli piemeklēja pirms desmit gadiem. Arī finanšu institūciju pārstāvji norāda, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES bez vienošanās smagi ietekmēs finanšu sektoru. Iepriekš ar ES panāktās vienošanās var tikt pēkšņi izbeigtas un bankas var piemeklēt smaga krīze, jo faktiski tiks liegta pieeja Eiropas bloka tirgum.

Uzņēmēji cer, ka veselais saprāts ņems virsroku un izstāšanās notiks ar panāktu vienošanos. Tas bankām un uzņēmumiem ļaus turpināt darbu ar citām Eiropas Savienības valstīm, stājoties spēkā vien dažiem ierobežojumiem.

Kompānija EY norāda, ka aktīvu pārvešana uz citām ES dalībvalstīm ir radījusi jaunas darba vietas uzņēmumu jaunajās mītnes valstīs. Tā, piemēram, “Goldman Sachs”, “Citi” un “Deutsche Bank” Lielbritānijas filiāle savas jaunās mītnes ir atradušas Īrijā, Vācijā, Francijā, kā arī citās Eiropas valstīs. Analītiķi brīdina, ka tuvojoties 29. martam, arvien vairāk uzņēmumu savus aktīvus pārvedīs uz citurieni.

Londona ir bijis neapstrīdams Eiropas finanšu centrs vairākas desmitgades, un šajā pilsētā atrodas vairāku globālu banku galvenie biroji. Finanšu servisu un pakalpojumu devums Lielbritānijas ekonomikai ir liels – ik gadu tas nodrošina vairāk nekā 12,5% no iekšzemes kopprodukta.

Lielbritānijas ekonomika Brexit neparedzamo seku dēļ cietusi arī citās jomās. Valstī pieaugusi inflācija, kritusies patērētāju pārliecība, kas, savukārt, negatīvi ietekmējis tirdzniecības sektoru. Dramatiski mazinājušās arī ārvalstu investīcijas, bet uzņēmumi apturējuši plānus nākotnes neskaidrības dēļ.

Atsevišķi lieli uzņēmumi, piemēram, lidmašīnu ražotājs “Airbus” brīdinājis, ka pametīs Lielbritāniju, ja īstenosies bez vienošanās Breksita scenārijs. Tikmēr Lielbritānijas autoražotāji norādījuši, ka 2018. gadā par gandrīz septiņiem procentiem krities jaunu automobiļu skaits. Kāda būs Lielbritānijas pēc-breksita nākotne, lielā mērā noteiks britu parlamenta balsojums par vai pret vienošanās apstiprināšanu.

Uz augšu