"Dzeltenās vestes" mudina līdzpilsoņus masveidā izņemt naudu no bankām

Demonstrators pose with a French flag with the Arc de Triomphe in background during a protest of Yellow Vests (Gilets jaunes) against rising oil prices and living costs on the Champs Elysees in Paris, on December 1, 2018. - Thousands of anti-government protesters are expected today on the Champs-Elysees in Paris, a week after a violent demonstration on the famed avenue was marked by burning barricades and rampant vandalism that President Emmanuel Macron compared to "war scenes". (Photo by Alain JOCARD / AFP)

FOTO: ALAIN JOCARD/AFP

Francijas "dzelteno vestu" protesta kustības aktīvisti, turpinot ieilgušo cīņu pret valdību, mudina līdzpilsoņus masveidā izņemt naudu no Francijas bankām.

Tuvojoties devītajai "dzelteno vestu" protestu sestdienai, aktīvisti ar šādiem aicinājumiem nākuši klajā sociālajos medijos.

Protestētāji cer, ka tādējādi valdība tiks piespiesta ieklausīties viņu prasībās, arī aicinājumos uz tiešo demokrātiju, lai pilsoņi tautas balsojumu ceļā varētu ierosināt likumus.

Pagājušo sestdien Francijā protestos piedalījās apmēram 50 000 cilvēku.

Protestu gaitā Parīzē izraisījās sadursmes starp policiju un protestētājiem, kas likumsargiem uzbruka, sviežot ar akmeņiem un citiem priekšmetiem, sperot un sitot ar dūrēm.

Lai savaldītu satrakojušos protestētājus, policija lika lietā asaru gāzi. Vairākos galvaspilsētas rajonos protestētāji aizdedzināja automašīnas. Demonstranti arī ar būvdarbu automašīnu izsita durvis kādai valdības ēkai.

"Dzelteno vestu" kustība radās novembra vidū kā reakcija uz plānotu degvielas nodokļa paaugstināšanu, bet ātri pārauga plašākā kustībā pret prezidenta Emanuela Makrona politiku. Protestētāji valkā atstarojošās dzeltenās vestes, no kā arī aizgūts šīs protestu kustības nosaukums.

"Dzelteno vestu" protesti ir Makrona 20 mēnešu prezidentūras lielākā politiskā krīze.

Uz augšu