Kā, traucoties no kalna, nekļūt par sarkanausi

Ziemas prieki

FOTO: depositphotos.com

Sniegs aiz apkakles, mīksts kritiens sniega kupenā, šļūciens no kalna, ledainam vējam apsvilinot vaigus, ledus bumbuļi dūraiņos. Kad, noilgojušies pēc balta, pūkaina sniega, beidzot baudām ziemas priekus, ik pēc divdesmit minūtēm par piesardzību domāt negribas. Tomēr sals ir viltīgs – apsaldējumus varam gūt nemanot. Aizraujošā traukšanās no kalna, sniegam mutuļojot, var izvērsties bēdu stāstā gadu garumā. Seksīgi veselīgas ādas krāsas vietā pēc apsaldēšanās tiksim pie sarkana deguna un sarkanām ausīm. Labākajā gadījumā.

Kā izvairīties no sala dzēlieniem un kā pareizi rīkoties apsaldējumu gadījumā?

Viens no galvenajiem apsaldēšanās iemesliem ir nepareizi izvēlēts apģērbs, tādēļ, dodoties ārā lielos mīnusos, šo aspektu nedrīkst uztvert vieglprātīgi, iesāk BENU Aptiekas mēneša farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Apģērbam ir jāaizsargā no aukstuma, vēja un mitruma, bet vienlaikus jābūt arī elpojošam, lai neveicinātu svīšanu, jo tā ievērojami paātrina ķermeņa atdzišanu.

Tāpat vienmēr jāatceras, ka arī spēcīgs vējš un paaugstināts mitruma līmenis ievērojami paātrina salšanu un apsaldējumu veidošanos, tādēļ šādos laika apstākļos ir jābūt ļoti piesardzīgiem, īpaši, ja ārpus telpām plānots pavadīt ilgu laiku.

Plaukstas, pēdas un alkoholam nē

Lai izvairītos no apsaldējumiem, īpaši aukstā laikā, ir jāievēro daži pamatprincipi. Primāri, kā jau minēts, ir izvēlēties piemērotu apģērbu, ņemot vērā to, ka bieži vien visvairāk cilvēkiem salst pēdas un plaukstas. Tādēļ ir ieteicami tādi apavi, kas ir ne vien silti, bet arī ērti un nesaspiež pēdu, jo šauri apavi veicinās salšanu. Tāpat salā neaizmirstiet par siltiem cimdiem (ieteicams izvēlēties dūraiņus), cepuri un šalli.

Kaitīgie ieradumi lielā salā padara cilvēkus vēl neaizsargātākus pret aukstumu.

Tādēļ nav ieteicams kājām mērot lielākus attālumus alkohola reibumā, kā arī smēķēt, jo tas samazina asins cirkulāciju, līdz ar to pastāv liela iespēja apsaldēt pirkstus.

Savukārt, lai pasargātu ādu no sala ietekmes, pirms došanās ārā ieteicams uzziest  aizsargājošos krēmus uz sejas un plaukstām. Ir pieejami speciāli, tieši aukstam laikam piemēroti krēmi un aizsarglīdzekļi, kas palīdz pasargāt ādu no apsaldējumiem, sausuma un plīsumiem.

Apsaldējumu pazīmes

Pat ja šķiet, ka esat pienācīgi parūpējušies par sevi aukstajos laikapstākļos, jāņem vērā, ka apsaldējumi var veidoties samērā ātri un sākotnēji to var arī nepamanīt. Tādēļ jāpievērš uzmanība pazīmēm, kas liecina par apsaldējumu rašanos, un nekavējoties jārīkojas, lai no tiem izvairītos.

Šīs pazīmes ir ādas apsārtums, nieze, bālums, tūska un durstošas sajūtas apsaldējumu vietā.

Kā rīkoties, ja iegūts apsaldējums?

Apsaldējuma gadījumā ir jārīkojas atbilstoši iespējām. Ja esat ārpus telpām, būtu jāsāk ar iespējami ātrāku nokļūšanu siltumā – iekštelpās.

Ja apsaldētas ir rokas, tās nedrīkst berzēt, bet vislabāk tās sildīt, ieliekot sev padusēs.

Kad esat nonākuši siltumā, nelielam apsaldējumam līdzēs remdens ūdens, taču lielāku un nopietnāku apsaldējumu gadījumā noteikti ir jāvēršas tuvākajā stacionārā.

Kā pasargāt no sala bērnus?

Protams, liela sala laikā noteikti jāatceras par siltām cepurēm, šallēm un dūraiņiem. Kā arī jāņem vērā, ka vislabāk ziemīgā pastaigā palīdzēs aktīva izkustēšanās. Nestāviet aukstā vējā un nepavadiet ārā pārāk ilgu laiku, ja laikapstākļi tam nav piemēroti.

Čerjomuhins aicina pievērst īpašu uzmanību tam, ka bērnus līdz viena gada vecumam nav ieteicams vest ārā, ja gaisa temperatūra nokrītas zem septiņiem grādiem.

Lielākiem bērniem, līdzās atbilstošam apģērbam, var noderēt speciālie krēmi aukstam laikam, kas paredzēti tam, lai aizsargātu bērnu jutīgo ādu no sala ietekmes.

Farmaceits aicina sala laikā būt piesardzīgiem arī pašiem pieaugušajiem un pirms došanās ārā pārliecināties gan par gaisa temperatūru, gan par tuvākajā laikā gaidāmajiem laika apstākļiem kopumā.

Uz augšu