Bergmaņa padomnieks lobējis vienu no NBS iepirkumā iesaistītajām firmām

NBS testē 4x4 taktiskos transportlīdzekļus

FOTO: NBS

Latvijas armija plāno iegādāties pilnpiedziņas taktiskos 4x4 transportlīdzekļus, lai uzlabotu mūsu karavīru pārvietošanās drošību un spējas. Darījumu plānots slēgt uz desmit gadiem, un apjoms ir visai iespaidīgs – ap divsimt miljoniem eiro. Pārbaudot divu pretendentu sūdzības, Iepirkumu uzraudzības birojs līguma slēgšanu ir apturējis, lai novērstu pārkāpumus un tad vēlreiz izvērtētu pretendentu pieteikumus, svētdien vēsta LTV raidījums "de facto".

Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” izpētījis, ka aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa ārštata padomnieks ne vien sākotnēji lobējis viena pretendenta ienākšanu Latvijā, turklāt ar ideju par kopuzņēmuma veidošanu, bet arī jau vēlāk, konkursa norises laikā interesējies par iespējām mainīt izvēlētās iepirkuma procedūras gaitu.

Pirms aptuveni trim gadiem aizsardzības ministra ārštata padomnieks Ģirts Kalniņš mēģināja savest kopā Dienvidāfrikas militāro preču ražotāju “Paramount Group” un Latvijas aizsardzības jomas un arī valdības pārstāvjus. Kalniņš apliecina, ka interese bijusi panākt  ražotnes atvēršanu Latvijā. Turklāt viena no idejām bijusi arī par kopuzņēmumu, kurā tiktu ieguldīta arī valsts budžeta nauda. Līdzīgi kompānija iegājusi Kazahstānā.

“Sākotnējās pārrunas, kuras es vedu šajā sakarā, iekļāva ne tikai šāda segmenta tehniku. Šis piedāvājums bija krietni plašāks, pa vairākām grupām, tai skaitā zeme, gaiss, ūdens. Un šāds komplekss piedāvājums ar hipotētisku iespējamību, ka to varētu  ražot Latvijā, man likās pietiekami pievilcīgs, lai izpētītu to tuvāk,” stāsta Kalniņš.

Organizēts tika nozares speciālistu brauciens uz Dienvidāfriku, apmeklējot rūpnīcas ražotni. Saskaņā ar publiski pieejamu informāciju, “Paramount Group” automobiļus lieto vairākas Āfrikas un Āzijas valstis, bet to nav Eiropas valstu armijās.

Aizsardzības nozare neizskatīja ideju par kopīgu biznesu ar “Paramount Group.” Un arī armijai vajadzīgo taktisko transportlīdzekļu atrašanai tā izvēlējās rīkot sarunu procedūru, lai iegūtu labāko piedāvājumu no iespējami lielāka piegādātāju loka, neveicot investīcijas pašiem. Kalniņš neslēpj, ka viņa skatījumā izvēlētais konkursa ceļš ir neizdevīgāks nekā sākotnējais piedāvājums.

2017.gada vasarā izsludinātajā sarunu procedūrā pieteicās 12 pretendenti, otrajā kārtā tika seši, bet piedāvājumus iesniedza četras kompānijas – “Paramount Group” no Dienvidāfrikas (“Marauder LAV”), “SISU Auto AB” no Somijas, (“GTP 4x4”), “AM General” no ASV (“HMMWV”) un Otokar no Turcijas (“Cobra”). Ministra padomnieka Kalniņa, kurš nenoliedz, ka lobējis vienas kompānijas intereses, Iepirkuma komisijā nebija. Taču viņam ir cita privilēģija – piederība aizsardzības ministra birojam dod piekļuvi arī informācijai par iepirkumiem.

Uz jautājumu, vai nav bijušas šaubas par Kalniņa neitralitāti, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) atbild: “Manas šaubas var būt par jebko, bet šinī gadījumā es uzticos Iepirkumu komisijai, kas ir ļoti daudzus, ļoti sarežģītus iepirkumus veikusi. Man nav šaubu par tiem cilvēkiem, kas ir veikuši šo procesu.”

Pērn maijā bruņoto spēku speciālisti Alūksnē veica praktisku testēšanu visu četru kompāniju automobiļiem. “Ļoti daudz kritēriju, uz lapu lapām. Kā piemērs - pārvietošanās uz cieta seguma, šķēršļi, mīksts segums, dubļi un tā tālāk. Tad bija tehniskie parametri - cik komplicēts ir agregāts, cik grūti un dārgi būs to remontēt, un rinda līdzīgu tehnisko parametru. Un tad to noslēguma salīdzinājumu, kuru es redzēju, tad tur visi tie kritēriji tika savilkti kopā, un principā pretendenti nonāca tādā svērtā veidā diezgan tuvu viens otram,”  saka NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks operacionālajos jautājumos brigādes ģenerālis Georgs Kerlins.

Kopā ar automašīnām tika vērtētas to izmaksas, kā arī pretendentu piedāvājums – kā nodrošināt automašīnu pieejamību, tostarp remontus, ja, piemēram, nav iespējama pārrobežu piegāde.

Pērn augustā notika gala izvērtējums, lai izvēlētos prasībām atbilstošākos transportlīdzekļus. Novembra sākumā komisija nolēma par uzvarētāju atzīt “SISU Auto”.

Taču, kamēr Iepirkumu komisija darīja savu darbu, ministra padomnieks  paralēli meklēja iespējas pārtraukt iegādes procedūru. Piemēram, par šo konsultējies ar advokātu biroju, kas Iepirkuma komisijai sniedz juridisko atbalstu. Birojs nosūtījis rēķinu komisijai, bet vēlāk rēķins anulēts. “Vienkārši viņi mazliet pārprata - manas vainas pēc, ka es esmu atnācis konkursa ietvaros, bet tas tā nebija,” situāciju skaidro Kalniņš.   

Vēl viens pierādījums padomnieka vēlmei iejaukties iepirkuma norisēs ir fakts, ka pērn rudenī viņš apmeklēja Iepirkumu uzraudzības biroju, lai saņemtu konsultācijas saistībā ar tieši šo iepirkumu. Arī šeit viņa jautājumi bija saistīti ar noslēguma fāzē esošo sarunu procedūru par transportlīdzekļu iegādi armijai. IUB vadītājai Dacei Gailei daudz detaļu par pašu iepirkumu nav atklājis, norādot uz slepenību. “Bet jautājums bija par to, vai sarunu procedūrā, piemēram, pārbaudot piedāvājumus, vai var būt arī kaut kādas izmaiņas prasībās, ko drīkst darīt vai nedrīkst darīt šajā sarunu procedūrā. Un, ja jūs jautājat par pārtraukšanu, jā, jautājums ir bijis arī par to, vai ir iespēja iesāktu iepirkuma procedūru, pārtraukt un kādos gadījumos.”

Iepirkumā visvairāk punktu saņēma “SISU Auto Ab” (Somija). Viņu piedāvātā cena bija 181 466 218 eiro. Otrajā vietā palika “AM General LLC” (ASV) ar cenu 104 427 221 un trešajā - “Otokar” (Turcija) ar 152 353 756. Speciālistu vērtējumā vismazāk punktu saņēma “Paramount Group” (Dienvidāfrika). Turklāt tā piedāvāja visaugstāko darījuma cenu - 235 530 872 eiro.

“de facto” Kalniņam uzdeva jautājumu, vai viņš neredz interešu konfliktu, ja viņš kā ministra biroja darbinieks lobē vienu konkrētu firmu. Viņš atbild: “Tiešā veidā, sākoties konkursam, es vairs nelobēju, jo, kā jau teicu, šis sākotnējais piedāvājums bija pavisam savādāks. Tika pieņemts lēmums viņu ignorēt un iet uz mazliet savādāku versiju. Līdz ar to tur arī beidzās šīs lobēšanas, jo, kā es teicu, es neesmu Iepirkuma komisijā un principā manas iespējas ir ierobežotas kaut ko tur ietekmēt.”

Pēc “SISU Auto” paziņošanas par uzvarētāju divi no pretendentiem – “AM General” un “Paramount Group” apstrīdēja konkursa rezultātus. Iepirkumu uzraudzības birojs daļu no sūdzības atzina par pamatotu un šonedēļ aizliedza slēgt līgumu. Tagad trīs mēnešu laikā jānovērš trūkumi un piedāvājumi jāizvērtē atkārtoti. Ekspertu atzinums ļauj  secināt, ka iepirkuma nolikums bijis samudžināts, norises laikā pārāk brīvi mainīti vērtēšanas kritēriji.

Viens piemērs – transportlīdzekļu testā bija jāpārbauda atbilstība vēlamajām un obligātajām prasībām. Taču dažus parametrus, piemēram, cik kilometru var nobraukt ar pilnu bāku, galu galā nemaz nepārbaudīja, jo pasūtītājam tam nepietika resursu.

Tai pašā laikā atzinums neļauj secināt, ka vērtēšana būtu notikusi viena pretendenta interesēs (kā uzskata zaudētāji).

Ne “SISU Auto”, ne abas kompānijas, kas bija iesniegušas  sūdzības, savus komentārus raidījumam “de facto”nevēlējās sniegt.

De facto zināms, ka Paramount Group jau uzreiz pēc konkursa noslēguma sagatavojusi alternatīvu sadarbības piedāvājumu un decembrī to iesniegusi Latvijas aizsardzības atašejam ASV, lūdzot to nodot tālāk Aizsardzības ministrijai.

Ģirts Kalniņš par aizsardzības ministra padomnieku kļuva pirms astoņiem gadiem - Arta Pabrika laikā, kurš tolaik pārstāvēja “Sabiedrību citai politikai”. Viens no šīs politiskās grupas  līderiem Gatis Kokins ir Kalniņa biznesa partneris. Kalniņš, kurš Pabrikam sniedzis tikai juridiskos padomus, vēlāk darbu turpinājis gan pie Raimonda Vējoņa, gan arī Raimonda Bergmaņa un šai laikā jau kļuvis par stratēģisko konsultantu un investoru piesaistītāju.

Uz augšu