Kā reiz lelles Parīzē modi rādīja jeb stāsts par pandorām un autorlellēm
Tuvojas izstāde!

FOTO: publicitātes

No 7. februāra līdz 3. martam Modes muzejā (Grēcinieku 24) būs apskatāma autorleļļu izstāde «Modes vēsture». Tajā būs izstādītas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas piedalījušās starptautiskā konkursā. Mazās modesdāmas rāda ne vien katra autora individuālo stilu, bet arī izmaiņas modē 20. gadsimta pirmajā pusē. Izstādes atklāšanā projekta organizatore Nadežda Ciganovska pastāstīs vairāk par konkursu un autorlellēm. 

MAZLIET PAR LELLĒM UN TO VĒSTURI

Leļļu vēsture mērāma daudzos gadu tūkstošos – tās tikušas izmantotas rituālos, maģiskās praksēs, rotaļās; lelles tikušas taisītas no visdažādākajiem materiāliem. Lelles cieši saistītas arī ar modes vēsturi – laikā pirms modes žurnāliem kā «reklāmas materiāli» tika izmantotas nelielas lelles, tā saucamās pandoras jeb modes lelles.

Tās tika ieģērbtas jaunāko tērpu modeļu samazinātās kopijās, lelles tika arī safrizētas pēc jaunākās modes. 17. un 18. gadsimtā pandoras ļoti bieži sūtīja no Francijas uz citām valstīm, ļaujot potenciālajiem pircējiem novērtēt modes preces – tērpi un aksesuāri taču tolaik maksāja veselu bagātību!

Sarežģītajā periodā uzreiz pēc Otrā pasaules kara šo spilgto modes vēstures lappusi atcerējās Parīzes augstās modes nami, kam tolaik klājās grūti. 1945. gadā modes nami izveidoja ceļojošu modes leļļu izstādi «Théâtre de la Mode». Pēc «pirmizrādes» Luvrā tā devās uz daudzām Eiropas valstīm, bet gadu vēlāk arī uz ASV, rādot ap 60 labāko franču modes namu 237 skaistākos modeļus. Šī ceļojošā izstāde atgādināja visai pasaulei, ka Parīze joprojām ir modes galvaspilsēta.

FOTO: Publicitātes foto

KAS IR AUTORLELLE?

Autorleļļu kustība sāka strauji attīstīties 20. gadsimta vidū kā pretstats masveida produkcijai un vēlme meklēt jaunus radošus ceļus. No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplārā – ne velti angļu valodā tās pieņemts apzīmēt ar abreviatūru OOAK (One-of-a-kind). Tā līdz pat vissīkākajām niansēm darināta ar rokām; ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un tehnisko paņēmienu kopums. Tāpat autorlellēm piemīt savs raksturs, sava personība, noskaņojums, kas izpaužas sejā, mīmikā, kas parasti tiek ārkārtīgi smalki izstrādāta.

Katra autorlelle ir vesela dzīve, vesels stāsts. Ar šīm lellēm nerotaļājas – tās apbrīno, kolekcionē un aplūko kā mākslas darbus.

Mākslinieki, veidojot lelles, izmanto visdažādākos materiālus un tehnikas, tālab leļļu izstāde, kurā apskatāmi vairāku autoru darbi, piedāvā lielu dažādību.

Autorlelles iedala gan pēc žanra (portretlelles, fantāzijas lelles, reālistiskās lelles), gan pēc izmantotās tehnikas (tekstila, koka, plastikas, porcelāna, papjēmašē lelles).

Īpašs autorleļļu atzars ir lācīši jeb tediji – arī šie simpātiskie leļļu meistaru darbi kļuvuši par «lāčiem ar raksturu».

AUTORLEĻĻU KONKURSS «MODES VĒSTURE»

Izstādē Modes muzejā būs apskatāmas 20 autorlelles un lācīši (teddy), kas piedalījušies starptautiskā konkursā «Modes vēsture». Konkursa tēma – mode no 1900. līdz 1950. gadam, tajā piedalījās mākslinieki no 11 valstīm (Baltkrievija, Ukraina, Moldova, Itālija, Vācija, Latvija, Lietuva, Igaunija, Francija, Polija, Krievija). Sākotnēji konkursā pieteicās 2000 dalībnieku, pirmo atlases kārtu izturēja 465, no tiem 280 leļļu mākslinieki un 185 lācīšu autori.

FOTO: Publicitātes foto

Profesionāla starptautiska žūrija no šiem dalībniekiem slēgtā balsojumā izraudzījās 10 leļļu māksliniekus un 10 lācīšu māksliniekus. Konkursa galvenā balva tika piešķirta leļļu māksliniecei Jeļenai Filatovai (Krievija), kura piedalījās konkursā ar sešu leļļu mini projektu. Viņas radītās lelles rāda, kā mainījusies mode 50 gadu laikā.

Rīgā būs apskatāmas lelles un lācīši, ko žūrija izraudzījusies no konkursa labākajiem darbiem. Izstāde Modes muzejā (Rīgā, Grēcinieku 24) būs apskatāma nepilnu mēnesi – no 2019. gada 7. februāra līdz 3. martam. Tā aicina ne vien uzzināt vairāk par modi, bet arī sajūsmināties par miniatūrajām, smalki izveidotajām lellēm.

FOTO: Publicitātes foto

Autorleļļu konkursa «Modes vēsture» organizētāja Nadežda Ciganovska (Baltkrievija) ir māksliniece, pasniedzēja un kuratore, starptautiskās autorleļļu izstādes «Panna Dollя» rīkotāja, daudzu starptautisku autorleļļu konkursu žūrijas locekle. Lelles viņa darina jau 15 gadus, 12 gadus nodod savas zināšanas arī citiem, kuri vēlas iemācīties taisīt lelles. Ik pa laikam viņa vada nodarbības arī Latvijā.

Uz augšu