Pompeo: ASV vadīs cīņu pret "Islāma valsti", neraugoties uz aiziešanu no Sīrijas

ASV karavīri Sīrijā.

FOTO: AFP / Scanpix

ASV plāno arī turpmāk vadīt globālo cīņu pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts", neraugoties uz Savienoto Valstu karaspēka izvešanu no Sīrijas, trešdien paziņojis ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

Vašingtonā atklājot cīņai pret "Islāma valsti" veltītu starptautisku konferenci, kurā piedalās 79 valstu delegācijas, Pompeo aicināja citas valstis darīt vairāk, arī atvēlot līdzekļus Sīrijai un Irākai un piekrītot uzņemt atpakaļ ekstrēmistus, kas šobrīd atrodas ieslodzījumā Sīrijas kurdu kontrolētajās teritorijās.

"Amerika turpinās vadīt, nežēlojot tos, kas var mūs iznīcināt," sacīja Pompeo. "Mēs aicinām visas jūsu valstis būt kopā ar mums, un ar mūsu pūliņiem un Dieva palīgu pienāks diena, kad "Islāma valsts" galīgā sakāve būs realitāte."

Pretrunīgi vērtēto ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu par 2000 Sīrijā dislocēto ASV karavīru izvešanu Pompeo raksturoja kā "būtībā taktikas maiņu", bet ne kā pārmaiņas attiecībā uz ASV saistībām.

Tramps 19.decembrī paziņoja ka "Islāma valsts" Sīrijā ir sakauta un ka no Sīrijas tiks izvesti 2000 tur dislocētie ASV karavīri. Pēkšņais Trampa lēmums radīja satraukumu Vašingtonas amatpersonu vidū un ASV sabiedrotajos ārzemēs, bet ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss atkāpās no amata.

Tramps pēc sava sākotnējā paziņojuma, kas sabiedrotos pārsteidza nesagatavotus, kā arī izraisīja satraukumu Sīrijas kurdos, vēlāk skaidroja, ka karaspēka izvešana notikšot lēni.

Pompeo vēlāk norādīja, ka ASV strādā pie tā, lai garantētu, ka "turki neslaktē kurdus", šādi cenšoties kliedēt bažas, ka Turcija sāks īstenot draudus un līdz ar ASV karavīru aiziešanu sāks operāciju pret Sīrijas kurdiem, kas bijis galvenais ASV sabiedrotais operācijās Sīrijā pret "Islāma valsti".

"Islāma valsts" vēl nesen kontrolēja plašas teritorijas Sīrijā un Irākā, arī vairākas lielas pilsētas, kur centās ieviest viduslaiku sunnītu paražas, pasludināja tur "kalifātu" un pastrādāja neskaitāmas asinsstindzinošas zvērības.

Aktivizējoties operācijām pret "Islāma valsti", grupējums tagad zaudējis teju visas agrākās teritorijas.

Tajā pašā laikā grupējums cenšas nostiprināties Lībijā un Afganistānā, kā arī uzņēmies atbildību par teroraktiem Eiropā.

Uz augšu