Ko par "zālītes" lietošanu medicīniskos nolūkos domā mūsu eiroparlamentārieši? (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

Latvijas Eiropas Parlamenta (EP) deputātu domas par marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos dalās, liecina aģentūras LETA veiktā deputātu aptauja.

EP deputāti 12.februārī Eiropas Komisijai (EK) vaicās par Eiropas Savienības (ES) iespējām atbalstīt kvalitatīvu pētniecību par zālēm, kuru pamatā ir marihuāna. Tāpat viņi no EK raudzīs uzzināt, vai nolūkā nodrošināt patērētāju drošību plānots noteikt standartus attiecībā uz nefarmaceitisku medicīnisko marihuānu. Trešdien paredzēts arī balsojums par rezolūciju.

EP deputāte Inese Vaidere (JV) norādīja, ka ir pret "vieglo" narkotiku legalizāciju, tomēr atbalsta medicīniskās marihuānas tālāku izpēti un, iespējams, lietošanu un likumdošanas harmonizāciju. "Ja tas spēj palīdzēt atvieglot daudzu cilvēku ciešanas vai ārstēt smagas slimības, tad kādēļ to nelietot. Medicīniskā marihuāna ir perspektīvs virziens," teica politiķe.

Savukārt deputāts Andrejs Mamikins (LKS) skaidroja, ka ir par jebkuras vielas lietošanu medicīniskos nolūkos, ja to izrakstījis ārsts un tas, pēc mediķa domām, palīdz pacientam. "Esmu pret marihuānas legalizāciju kā tādu. Ja atradīšu rezolūcijas tekstā kaut ko, kas liecinās par šādiem aicinājumiem, tad atturēšos vai balsošu pret," uzsvēra deputāts.

Tikmēr eiroparlamentārietis Kārlis Šadurskis (JV) uzskata, ka nereti aiz labiem saukļiem slēpjas citas intereses. "Medicīniskiem pētījumiem ir savas procedūras, kas ir pietiekami korektas. Tomēr nedomāju, ka vajag "ņemt nost kādas barjeras", jo pēc tam no medicīniskām indikācijām līdz izklaidēm paliek tikai viens solis, ko mums nekādā gadījumā nevajag," savu pārliecību pauda Šadurskis.

EP deputāts Aleksejs Loskutovs (JV) minēja, ka viņam ir ļoti piesardzīga attieksme un viņš vēlētos uzklausīt speciālistu komentārus šajā jautājumā. Narkotiku pieejamība medicīniskos nolūkos viņu dara bažīgu. Savukārt eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (JV) norādīja, ka pētniecība ir ļoti svarīga, jo pašlaik pieejamā informācija ir pretrunīga.

"Tas viss vēl ir jāpēta, jo savijas veselības un sociālais aspekts. Ir jābūt pilnīgai sadarbībai starp tiem, kas kontrolē to, kā marihuāna tiek izmantota veselības nolūkos un tiem, kas cīnās pret narkotiku izplatību. Ja pētījumi pierāda marihuānas noderīgumu veselībai, es šādu izmantošanu atbalstītu," teica Kalniete.

Būtiski arī tas, kādā veidā šo preparātu izrakstīšana pacientam tiek kontrolēta, jo arī šobrīd ir virkne preparātu, kas nav saucami par narkotikām, bet spēj izraisīt atkarību, uzsvēra politiķe, piebilstot, ka Latvijā pastāv arī cita veida problēma. "Aptuveni 10% vīrieši ir atkarīgi no alkohola, kas ir ļoti nopietna sociāla problēma. Man šķiet, ka alkohola patērēšanai jau agrā jaunībā ir kāda kopsakarība ar šo problēmu," minēja Kalniete.

Rezolūcijas projektā uzsvērts, ka EK un valstu iestādēm skaidri jānošķir marihuānas lietošana medicīniskos nolūkos un citiem mērķiem. EP deputāti arī aicina EK un dalībvalstis likvidēt šķēršļus, kas kavē pētniecību.

EP deputāti norāda, ka saskaņā ar esošo zinātnisko literatūru marihuānai un kanabinoīdiem piemīt terapeitiska iedarbība: tie ārstē hroniskas sāpes pieaugušajiem, darbojas kā pretvemšanas līdzeklis ķīmijterapijas izraisīta nelabuma un vemšanas gadījumā un atvieglo multiplās sklerozes spazmu simptomus.

EP birojā skaidro - kaut gan Pasaules Veselības organizācija oficiāli ieteikusi marihuānas sastāvā esošo vielu kanabidiolu (CBD) neklasificēt starptautiskā līmenī kā kontrolējamu vielu, dalībvalstu noteikumi, kas regulē marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos, ievērojami atšķiras.

Aktuālais šodien
Svarīgākais