Rīgā laikmetīgās dejas izrāde par Raiņa un Aspazijas mīlestības vēstulēm

„Viens un divi”

FOTO: Alise Romeiko, skats no izrādes

Horeogrāfe Olga Žitluhina un dejotāji līdzautori aicina uz poētiskās dejas traģēdiju „Viens un divi”, kas 1. martā plkst. 19 pēc ilgāka pārtraukuma būs skatāma Rīgā, Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā (E. Smiļģa ielā 37). 

Izrāde “Viens un divi” tapusi, iedvesmojoties no Raiņa un Aspazijas mīlestības vēstulēm, un uzdod jautājumus par mīlestības eksplozīvo dabu, tās spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību. 

Kopš poētiskās dejas traģēdijas “Viens un divi” pirmizrādes pagājuši jau gandrīz pieci gadi. Izrāde viesojusies daudzās vietās gan Latvijā, gan ārzemēs – Jasmuižā un Somijā, Indrā un Liepājā, Dunavā un Ķīnā, Carnikavā un Maķedonijā. Pagājušā gada oktobrī tā pārstāvēja Latviju Baltijas dejai veltītā festivālā “IndepenDANCE”, Zviedrijā, Gēteborgā. Neraugoties uz salīdzinoši ilgo izrādīšanas vēsturi, izrāde joprojām saglabājusi svaigumu, tā mainās līdzi jaunajiem, bet šo gadu laikā jau atpazīstamību ieguvušajiem dejotājiem un horeogrāfiem Annai Novikovai, Agatei Bankavai, Evai Kronbergai, Jānim Putniņam, Ivaram Broničam un Rūdolfam Gediņam. Līdz ar to izrāde būs interesanta ne tikai skatītājiem, kas to apmeklēs pirmo reizi, bet arī tiem, kas nāks atkārtoti.

Laikmetīgās dejas izrāde ar apakšvirsrakstu „Aspazijas un Raiņa mīlestības vēstules – profesors Gunārs Bībers – horeogrāfi” tapusi, izmantojot daudzveidīgu kultūrvēsturisko materiālu bāzi. Pirmkārt, iedvesma smelta Raiņa un Aspazijas sarakstē, kuru par unikālu atzinusi UNESCO programma „Pasaules atmiņa”, iekļaujot to Latvijas nacionālajā reģistrā. Otrkārt, izrādes iedvesmas avots ir Gunārs Bībers – Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, goda doktors un izcila personība, kuras interešu lokā būtisku vietu ieņem arī Aspazijas un Raiņa darbi un personības. Izrādē citēta Olgas Žitluhinas Dejas kompānijas izrāde „Velosipēds” (2007). Tajā tika izmantota Raiņa pirmā lugā „Pusideālists” un pētīta ideālisma tēma, kurai ir būtiska nozīme arī turpmākajā horeogrāfes daiļradē.

Radošā komanda 

Horeogrāfija: Olga Žitluhina un dejotāji

Mūzika: Juris Kaukulis un Kaspars Tobis („Dzelzs vilks”)

Gaismas: Oskars Pauliņš

Dejotāji: Anna Novikova, Agate Bankava, Eva Kronberga, Jānis Putniņš, Ivars Broničs, Rūdolfs Gediņš

Dramaturgs: Jānis Siliņš

Izpildproducente: Baiba Ozoliņa

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā

Uz augšu