- “Brexit” jautājumā ceram, ka tiks panākta kāda vienošanās, jo ir jāizprot un jāspēj sagatavoties iespējamajām sekām. Brīvās tirgus attiecības, muita, iespēja brīvi ceļot un pārvietoties, veikt maksājumus, lietot mobilos sakarus bez paaugstinātiem tarifiem – tas, protams, ļoti nopietni var ietekmēt ekonomiku. Jo mazāk šādu šķēršļu, jo veiksmīgāk uzņēmēji var nodarboties ar uzņēmējdarbību.
“Brexit” jeb dzeloņdrāšu novilkšana ap valsts robežām Latvijai noteikti neko labu nenesīs. Kāda būs ietekme uz tautsaimniecību – to vēl neviens eksperts nespēj aprēķināt, taču tas noteikti būs solis atpakaļ, ja ne pat divi.
- Piemēram, Valsts ieņēmumu dienestā tika norādīts, ka var cerēt uz brīnumu, tas ir, “Brexit” ar vienošanos, bet tāpat notiek gatavošanās sliktākajam scenārijam. Vai tāpat ir arī Ekonomikas ministrijā?
- Ekonomikas ministrijā ir izskatīti vairāki scenāriji, taču drošāk būtu gatavoties tam sliktākajam. Vienošanās [starp Londonu un Briseli] panākšana sākumā šķita reāla, taču termiņš nepielūdzami tuvojas, un mēs gatavojamies arī sliktākajam. Informējam arī par sekām sliktākā scenārija gadījumā, taču lielākā daļa uzņēmumu šīs sekas ir apzinājuši paši.
- Pirms vēlēšanām jūs sacījāt, ka Latvijā veidojas arvien lielāka plaisa starp galvaspilsētu un novadiem un nauda koncentrējas Rīgā, tādēļ ir pienācis laiks likt citus uzsvarus. Kā tas tiek darīts?
- Tas, ko mēs redzam, ekonomikas virzieni ir dažādi – gan Rīgā, gan novados. Rīgā tiek koncentrēta lielākā daļa valsts ekonomikas. Novados, izņemot lielās pilsētas, ekonomiskie rādītāji ir vājāki, tādējādi veidojot plaisas. Kaut gan arī lielās pilsētas ievērojami atpaliek no Rīgas... Viena no iespējām, kā varam risināt šos jautājumus, ir attīstīt tūrisma biznesu laukos. Tūrisms Latvijā ik gadu rada ap miljardu eiro pienesumu. Ne mazāk svarīga būtu arī jaunuzņēmumu attīstība un veicināšana novados, un šeit mēs saskatām divas iespējas - tie varētu būt vai nu lokālie uzņēmumi, vai ar atrašanās vietu nesaistīti uzņēmumi, piemēram, IT jomā.