EM rosina pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu

Aukstā un siltā ūdens skaitītāji dzīvoklī

FOTO: Lauris Nagliņš / LETA

Ekonomikas ministrija (EM) rosina pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Ņemot vērā tehnoloģisko attīstību mērīšanas līdzekļu jomā, kā arī nepieciešamību īstenot uzlabojumus ūdenssaimniecības jomā, nodrošinot precīzāku un drošāku ūdens patēriņa mērīšanu ilgākā laika posmā, vienlaikus samazinot kļūdu starp ievada un dzīvokļu skaitītājiem, EM rosina pagarināt tādu ūdens patēriņa skaitītāju atkārtotās verifikācijas periodiskumu, kuru darbībā tiek izmantots elektromagnētiskais lauks vai ultraskaņa patērētā ūdens daudzuma uzskaitei.

Ministrijas sagatavotie priekšlikumi paredz pagarināt verificēšanas periodu elektromagnētiskajiem un ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītājiem no četriem gadiem līdz sešiem gadiem. Savukārt mehāniskajiem ūdens patēriņa skaitītājiem plānots saglabāt līdzšinējo verificēšanas periodiskumu - reizi četros gados.

Elektromagnētiskajiem un ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītājiem nav kustīgu detaļu, un ūdens radītais piesārņojums (ūdens pievades sistēmā nonākušās sīkās daļiņas un nogulsnes) to darbību un rādījumu precizitāti ietekmē daudz mazāk. Savukārt mehāniskajiem ūdens patēriņa skaitītājiem ar laiku no ūdens piesārņojošo vielu uzkrāšanās uz kustīgajām sastāvdaļām palēninās riteņa rotācija, tādējādi saīsinot mērītāja ekspluatācijas laiku un precizitāti. Arī inspicējošo institūciju dati apliecina, ka vidēji 13% līdz pat 70% mehānisko skaitītāju neiztur atkārtoto verifikāciju un neatbilst noteiktajām prasībām.

Vienlaikus biedrības "Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija" un vairāku pašvaldību sniegtā informācija liecina, ka ūdens kvalitāte būtiski mazāk ietekmē jaunās paaudzes skaitītāju darbību. Arī ultraskaņas un elektromagnētisko skaitītāju ražotāji nosaka to paredzamo kalpošanas ilgumu, bez starppārbaudes, līdz 12 gadiem. Ņemot vērā, ka ārējo faktoru ietekme uz elektromagnētiskajiem un ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītājiem ir mazāka salīdzinājumā ar mehāniskajiem skaitītājiem, to atkārtoto verifikāciju var veikt retāk nekā reizi četros gados.

Ministrijas ieskatā, atkārtotās verifikācijas termiņa pagarinājums elektromagnētiskajiem un ultraskaņas skaitītājiem veicinās to straujāku izmantošanu, kā arī samazinās neprecizitātes patērētā ūdens daudzuma uzskaitē.

Ar EM sagatavotajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par valsts metroloģiskajai kontrolei pakļauto mērīšanas līdzekļu sarakstu var iepazīties ministrijas tīmekļa vietnē. Vienlaikus EM aicina sabiedrību paust savu viedokli par sagatavotajiem priekšlikumiem izmaiņām, nosūtot viedokli uz e-pasta adresi "uldis.parups@em.gov.lv".

Uz augšu