UR: Ārvalstu uzņēmumiem piederošajiem SIA nekavējoties jāatklāj to patiesie labuma guvēji

FOTO: Reuters/ScanPix

Sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA), kurām dalībnieku sastāvā 100% ir ārvalsts uzņēmumi, nekavējoties jāatklāj to patiesie labuma guvēji, aģentūru LETA informēja Uzņēmumu reģistrs (UR).

Gadījumā, ja patiesie labuma guvēji atbilstoši prasībām netiks atklāti, sabiedrības darbība normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiks izbeigta, brīdināja UR.

Tāpat UR brīdināja, ka informācijas par patiesajiem labuma guvējiem neesamība UR vestajos reģistros var būt par pamatu stingrākām pārbaudēm klientu izpētes procesā no Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma subjektu - piemēram, banku, ārpakalpojuma grāmatvežu, zvērinātu notāru un citu pakalpojumu sniedzēju puses un pat būt par pamatu sadarbības atteikumam ar attiecīgo klientu.

2017.gada 7.novembrī stājās spēkā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma grozījumi, kas noteica juridiskajām personām atklāt to patiesos labuma guvējus UR.

Likums iespēju nevērsties ar atsevišķu pieteikumu UR paredzēja tikai izņēmuma gadījumos, proti, ja informācija par patiesajiem labuma guvējiem - vienmēr fiziskām personām, jau bija publiski pieejama citu normatīvajos aktos noteikto pienākumu kontekstā.

Juridiskām personām, kurām likuma prasība ir obligāti izpildāma, aktivitāte ar informācijas iesniegšanu UR vērtējama kā apmierinoša. Kā izņēmums, īpaši neaktīvas, ir SIA, kurām dalībnieku sastāvā 100% ir ārvalsts uzņēmumi. Tieši šīs juridiskās personas tiek vērtētas ar augstu riska pakāpi izmantošanai noziedzīgiem nolūkiem, to apstiprina arī "Moneyval" novērtējuma ziņojums par uzņēmējdarbības vidi Latvijā, līdz ar to UR aicina sabiedrības nekavējoties izpildīt tām ar likumu noteikto pienākumu - atklāt to patiesos labuma guvējus.

Uz augšu
Back