P, 26.09.2022.

ASV slēdz savu konsulātu Jeruzalemē

TVNET/LETA/AP
ASV slēdz savu konsulātu Jeruzalemē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Protestētājs pie ASV konsulāta Jeruzalemē. Ilustratīvs attēls
Protestētājs pie ASV konsulāta Jeruzalemē. Ilustratīvs attēls Foto: EPA/AFI

ASV pirmdien oficiāli slēdz savu konsulātu Jeruzalemē, apvienojot to ar vēstniecību Izraēlā un tādējādi pazeminot savas diplomātiskās pārstāvniecības statusu palestīniešu teritorijās.

Gadu desmitiem ilgi konsulāts bija darbojies kā de facto vēstniecība palestīniešu teritorijās, taču turpmāk šīs funkcijas veiks palestīniešu jautājumu nodaļa pie ASV vēstniecības Izraēlā.

Ar šo simbolisko lēmumu atbildība par diplomātisko sakaru uzturēšanu ar palestīniešu pašpārvaldi okupētajā Rietumkrastā un Gazas joslā tiek nodota vēstnieka Deivida Frīdmana rokās.

Savukārt Frīdmans pazīstams kā ebreju kolonistu atbalstītājs Rietumkrastā un kā ass palestīniešu līderu kritiķis.

Taču Valsts departaments savu lēmumu skaidro ar "globālajiem centieniem" palielināt ASV diplomātisko pārstāvniecību darba efektivitāti.

"Tas neliecina par ASV politikas maiņu Jeruzalemes, Rietumkrasta un Gazas joslas jautājumā," uzsvēra Valsts departamenta pārstāvis Roberts Paladino.

Kad ASV valsts sekretārs Maikls Pompeo oktobrī pirmo reizi paziņoja par ieceri slēgt konsulātu, tas izsauca palestīniešu sašutumu un aizdomas, ka Vašingtona tādējādi atzīst Izraēlas kontroli pār Austrumjeruzalemi un Rietumkrastu.

Palestīniešu diplomāts Saebs Erekats šo lēmumu nosauca par "pēdējo naglu zārkā," kurā tiek apglabāta ASV starpnieka loma Tuvo Austrumu miera procesā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu