T, 30.11.2022.

Lielbritānija ar ES vienojusies par "Brexit" vienošanās "juridiski saistošām izmaiņām"

LETA/AFP
Lielbritānija ar ES vienojusies par "Brexit" vienošanās "juridiski saistošām izmaiņām"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Brexit
Brexit Foto: Reuters/AFP/AP/EPA/Scanpix

Lielbritānijas valdība pirmdienas vakarā paziņoja, ka ir vienojusies ar Eiropas Savienību (ES) par "Brexit" vienošanās "juridiski saistošām izmaiņām" dienu pirms jauna Lielbritānijas parlamenta balsojuma par "Brexit" vienošanos.

Tas ticis panākts, Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai Strasbūrā tiekoties ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru.

Mejas faktiskais vietnieks Deivids Lidingtons paziņoja parlamentam, ka sarunas vēl turpinās, bet Meja ir "nodrošinājusi juridiski saistošas izmaiņas, kuras nostiprina un uzlabo izstāšanās vienošanos un politisko deklarāciju".

Viņš sacīja, ka ar to vajadzētu pietikt, lai pārliecinātu britu parlamentāriešus otrdien balsot par šo vienošanos.

"Rīt būs fundamentāla izvēle – balsot par uzlaboto vienošanos vai iemest šo valsti politiskā krīzē," sacīja Lidingtons.

Pēc viņa teiktā, parlamentāriešiem tiks piedāvāti divi jauni dokumenti.

Lidingtons sacīja, ka Londona un Brisele ir vienojušās par "kopīgu juridiski saistošu instrumentu" tekstā par Lielbritānijas izstāšanās nosacījumiem, kas ietver pretrunīgi vērtēto "pagaidu risinājuma" plānu par atvērtas robežas saglabāšanu ar Īriju.

Šis dokuments "sniedz apstiprinājumu tam, ka ES nevar mēģināt iesprostot Lielbritāniju šajā pagaidu risinājumā uz nenoteiktu laiku, un ka šāda rīcība būtu skaidrs juridiski saistošo apņemšanos, par kurām vienojušās abas puses, pārkāpums," teica Lidingtons.

Pagaidu risinājums paturēs Lielbritāniju muitas savienībā ar ES, līdz tiks atrasts cits veids, kā novērst robežkontroles atjaunošanu uz robežas ar Īriju, piemēram, jauna tirdzniecības vienošanās.

Ja ES pārkāps savas saistības mēģināt atrast alternatīvu pagaidu risinājumam, tad Lielbritānija varēs izmantot šo juridisko dokumentu "kā pamatu oficiālam strīdam neatkarīgā šķīrējtiesā" un panāks šī pagaidu risinājuma apturēšanu, sacīja Lidingtons.

Šajā dokumentā arī uzsvērts, ka gan Lielbritānija, gan ES grib atrast pagaidu risinājuma alternatīvu līdz 2020.gada decembrim.

Dokumentā arī noteikts "juridiski saistošs pamats" Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera un Eiropadomes prezidenta Donalda Tuska apliecinājumiem par tā sauktā pagaidu risinājuma pagaidu raksturu.

Tika panākta vienošanās arī par otru dokumentu, kas papildina politisko deklarāciju, kurā paustas cerības uz Lielbritānijas un ES tirdzniecības vienošanos, lai ieskicētu abu pušu saistības ātri pāriet uz šīm jaunajām attiecībām.

Lielbritānijas parlaments gatavojas otrdien atkārtoti balsot par Mejas panākto "Brexit" vienošanos, kuru deputāti ar lielu balsu vairākumu janvārī noraidīja. Parlamenta deputāti izskatīs jaunos priekšlikumus pirms šī balsojuma.

Meja bija lūgusi Briseli izrādīt zināmu piekāpšanos, kas viņai palīdzētu gūt parlamentā atbalstu "Brexit" vienošanās dokumentam. Domstarpības pamatā ir ap tā dēvēto pagaidu risinājumu, kura mērķis ir novērst robežkontroles atjaunošanu uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas pēc "Brexit".

Ja britu likumdevēji "Brexit" vienošanos otrdien noraidīs atkal, viņiem būs jābalso par to, vai pamest ES bez vienošanās 29.martā, vai arī izstāšanos atlikt.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu